Popravka graficke kartice

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

Popravka graficke kartice

Post by frwgrg »

Pozdrav svima..
Imao sam graficku ati radeon hd3850, i jednom kada sam upalio komp pojavile su se linije preko ekrana.
Nisam pokusao da je opravim i odma sam kupio hd 3870 karticu.
Medjutim, ona je navodno trebala da bude ispravna, ali kada mi je stigla, tek tada sam video da su menjani kondenzatori na njoj. Ok, nema veze, ali ni ona nije 100% ispravna, tj. ovako sve super radi, ali kada je opteretim igricom, komp mi se restartuje.

Sigurno je neko imao iskustva sa ovim simptomima, posto sam primetio da su to najcesci problemi kvarova.
Jos jedno pitanje, na toj hd3870, ti menjani kondenzatori su kapaciteta 820 uF, a ja sam ih merio instrumentom i pokazivao je 400-450 uF. Jel to zato sto je kondenzator na ploci povezan sa drugim komponentama, pa zbog toga ili to nema veze nego je i taj novi kond oslabio?
User avatar
Rocker
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 29-11-2011, 21:18

Re: Popravka graficke kartice

Post by Rocker »

Skini kondenzator, isprazni ga, izmjeri pa nam pošalji rezultate :D
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

Re: Popravka graficke kartice

Post by frwgrg »

Hmm, nisam hteo da ih skidam da nesto ne zabrljam, ali evo sve je proslo ok, skuinuo sam ih i instrument kaze 900 uF, znaci ok su.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Popravka graficke kartice

Post by pedja089 »

Mnogo bitniji podatak je ESR....
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Popravka graficke kartice

Post by race king »

ako jos uvjek imas HD3850 probaj ovo, nemas sta izgubit:
http://www.bug.hr/forum/topic/graficke- ... 67886.aspx
a sto se tice HD3870 jesi ju OC? ako nisi, onda ti je vjerovatno pre slabo napajanje :wink:
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

Re: Popravka graficke kartice

Post by frwgrg »

Probacu to sa pecenjem, ali posto cu za svaki slucaj zameniti sve kondenzatore, taman cu je onda peci bez kondenzatora.
A u vezi tog cipa, ne znam da li je moguce da kalaj oslabi i da cip nema dobar spoj, a da kartica ipak pomalo radi, prekida i stvara linije, ali da radi? Jer to mi je malo cudno, ako cip nema dobar kontakt, onda bi kartica trebala da je skroz mrtva.
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Popravka graficke kartice

Post by race king »

to se zove hladni lem... moguce je da jedan dio cipa ima dobar spoj a drugi nema, moguce je da samo jedna nozica nema dobar spoj i dobijes te crte na ekranu...
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Popravka graficke kartice

Post by elektor »

Moj ti je savjet da ako ne proradi nakon zamjene kondenzatora (pazi da ih zamjeniš sa low ESR kondenzatorima) odeš do nekog servisa za mobitele i zamoliš ih da ti prepušu chipove na ploči.
Danas nema servisa za mobitele koji nema lemilicu na vrući zrak, a s njom je puno veća šansa da grafička proradi nego sa pečnicom. Pogotovo kad to radi netko tko već ima iskustva. Uštedit ćeš vremena i živaca, a najvjerovatnije ćeš samo pivo platiti :wink: .
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: Popravka graficke kartice

Post by imocanin »

dok ti graficka sasvim normalno radi a kod opterecenja se gasi 99% nije do hladnog lema na chipu, a ako su linije onda moras fluxati ili zamjeniti kuglice, kod takvog problema u vecini slucajeva je bio problem sa glavnim napajanjem ili bude preslabo ili bude koji napuhan elektrolit, a kod manje slucajeva je bio problem sa hladjenjem...savjet, svaki put kad otvoris komp prekontroliraj sve elektrolite na ploci grafickoj i napajanju onda kreni dalje, nevjerovatno je koliko sam ih samo prominio u ovih mjesec dana :)
Cirkus Kolorado :D
Post Reply