Elektronski trafo

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
laserman
Posts: 14
Joined: 16-12-2011, 15:09

Elektronski trafo

Post by laserman »

Ako moze mala pomoc, imam dva elektro trafoa sa 220/15 V oba su neispravna. Nema nekih vidljivih ostecenja na njima. Pitanje je da li neko zna gde se obicno na njima javljaju greske sta bih mogao da, da zamenim?

Postavio sam sliku kako izgleda trafo.
Attachments
16122011.jpg
16122011.jpg (23.98 KiB) Viewed 1150 times
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Elektronski trafo

Post by LAF »

Kako si ustanovio da su neispravni? Procitaj natpisnu plocicu, mozda je potrebno minimalno opterecenje
da trafo radi. Ukoliko se ukljuci bez minimalnog opterecenja dolazi do proboja, dali tranzistora, da
li kojih drugih komponenti (kondenzatora) zbog prenapona. Trafoi su predvidjeni za termalna
opterecenja (rasvjetu) i ako sta drugo ukljuceno dolazi do krepavanja trafoa. Inace rade na
33-50 KHz pulsirajucih (nema peglanja mreznog ispravljenog napona).-
laserman
Posts: 14
Joined: 16-12-2011, 15:09

Re: Elektronski trafo

Post by laserman »

Jeste trafoi su za rasvetu tacnije Halogenu sijalicu 15V/150W, i sijalica ne radi kad je ustekana, tako sam ustanovio. Mene samnoi zanima sta je moglo na njima da rikne od cega da pocnem da gledam. A ispravni daju napon i kad nije ustekana sijalica ovi ne daju nista.
Hvala na odogvoru :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Elektronski trafo

Post by nano »

ne vidi se dobro na slici ,ali trebao bi biti i neki osigurac na ploci...vidim i termo osigurac
onaj bijeli pravougaonik sa bijelim zicama..njega provjeri i one tranzistore,vjerovatno FET
poslikaj malo bolje..i blize da vidimo cega sve tu ima
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply