Problem sa wooferom

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
nenad_ppx
Posts: 20
Joined: 02-12-2011, 18:30
Location: Svuda po malo..

Problem sa wooferom

Post by nenad_ppx »

Imam problem sa pojačalom CANYON-sistem 2.1 ...Naime problem je sto mi se nekada woofer totalno isključi dok ostanu da rade samo dva satelitska zvučnika,a nekad se desi da woofer veoma slabo radi...Jednom sam čuo nekakvo pucketanje u wooferu,kao da se nešto prži :D ...U posljednje vrijeme su počeli da krče kad se malo više pojačaju,kad se pojačaju woofer kao da gubi na snazi i gasi se...i da dodam , kad ih iskljucim pa ponovo ukljucim rade normalno nekoliko minuta...U čemu je tu problem???
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Problem sa wooferom

Post by nano »

Moze biti problem u napajanju....ili su ti u prekidu one bakrene pletenice koje spajaju
Kontakte na zvucniku sa njegovom zavojnicom unutar magneta.....probaj ih malo prodrmati kad su zv. ukljuceni pa vidi da li prekida...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
nenad_ppx
Posts: 20
Joined: 02-12-2011, 18:30
Location: Svuda po malo..

Re: Problem sa wooferom

Post by nenad_ppx »

hvala na pomoći probaću to što si rekao pa ću ti javiti....
User avatar
nenad_ppx
Posts: 20
Joined: 02-12-2011, 18:30
Location: Svuda po malo..

Re: Problem sa wooferom

Post by nenad_ppx »

Imas pravo pomjerio sam pletenicu (isprepletenu icu na vuferu) i umalo nisam tobio srcani kad su udarili.Znaci tu je kvar,ali kako sad da pletenicu poprevim?? :roll:
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Problem sa wooferom

Post by nano »

najbolje zamijeniti,ali ako je prekid blizu stopica mozes ih malo povuci tako sto zagrijes lemilicom
tamo gdje su zalemljene i povuces pincetom ,ali samo malo,tako da ti ostane dovoljno da se membrana moze
pomjerati....
mozes probati ih i samo malo presvuci cinom tu blizu stopica ...mozda samo to pomogne
ovo vrijedi i ako je prekid odmah do membrane....nemoj slucajno cijelu pocinit ,jer ce prestati biti savitljiva
i onda.....znas vec
ne znam da li se moze kupiti ova pletenica nova igdje....mozda da skines s nekih starih zvucnika
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
nenad_ppx
Posts: 20
Joined: 02-12-2011, 18:30
Location: Svuda po malo..

Re: Problem sa wooferom

Post by nenad_ppx »

Hvala na pomoći,ipak ću ja kupiti novi woofer,jer se pletenica prekinula u membrani....
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Problem sa wooferom

Post by nano »

prebrzo se predajes...moze se i to rijesiti....
kad skines zvucnik sa prednje strane ces vidjeti gdje su te pletenice spojene sa zicama koje idu preko membrane do zavojnice zvucnika...to sve je premazano crnom masom....tu fino otpojis pletenice ,stavis nove i sve zalijes nekim univerzalnim ljepilom...i sve ce da radi....
najlakse je kupiti nove....treba se pomuciti mali...zar ti nije zao onog osjecaja zadovoljstva kad proradi nesto
na cemu si radio i mucio se....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Problem sa wooferom

Post by ivan09 »

Ja sam duvaljkom zagrijo mjesta gdje je zalijepljena ona "kapica" skinuo je, zagrijao onu crnu masu, izvuko izvod od namota unutar magnega, i izvukao onu isprepletenu žicu zatim stavio običnu žicu zalemio sve vratio natrag u moj JBL 12" woofer od 500W je ponovo počeo istjeravati kavu iz šoljice ;)
Što reći?
Post Reply