Popravak RIZ634UKV

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Klokan »

Probat cu sutra naci problem odnosno gdje to izbija na gnd.
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Klokan »

O majku mu zajeb se desio. Otprije mi je bilo cudno sto na slikama ECH 81 ima vislje "tijelo" unutar staklenke a moja je imala bas jednako visoko kao i druga slicna cijev u radiu. Kada sam rekao da im je neko zamjenio mjesta pogresio sam jer su to iste lampe i to EF 80 po svemu sudeci jer ona ima katodu izvedenu na 1. i 3. pin. Po tom radiu je neko gadno sarafao :evil:
No postoji tu jos jedan paradoks a to je sto ja na radiu po shemi UOPCE nemam EF 80 vec EF 89 a to sam zakljucio (iako nemam niti na jednoj od njih oznaku) po tome sto su obe identicne sa slikom sa ovestranice dok EF89 niti nemam u radiu :evil:

Otpocetka mi je bilo cudno to jer na jednoj od te 2 iste lampe je pisala oznaka djelomice odnosno broj 8 se jasno vidio a od 2. broja su ostali sami djelovi a ti djelovi su vukli na 0 iako ja trebam da tamo pise 9 :hammer:

Vec mi rogovi pocinju rasti. :ohno:
Frxs
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 30-01-2007, 18:26
Location: Bosna i Hercegovina - Lukavac

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Frxs »

EF 89 je pentoda a 80-ka je VF pentoda.Da istina je da 80-ka ima 2 katode.Sta god da ti treba od lampi moras sada sebi kupiti na ebayu.
Branez
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 457
Joined: 22-04-2008, 16:27
Location: Maribor(SLO) Koprivnica(HR)
Contact:

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Branez »

Klokan wrote:......
Po tom radiu je neko gadno sarafao :evil:
....
I sada se to isto događa.Image
Real Radios Glow in the Dark!
Frxs
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 30-01-2007, 18:26
Location: Bosna i Hercegovina - Lukavac

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Frxs »

Svaki krs kojeg i ja popravim je specifican sam za sebe.Ja najtezi slucaj od svih aparata kojih imam je na jednom Nordmendeu.Kad sam ga sebi nabavio izgledao mi je zbog velicine fino,ma mali slatkis koji jednostavno pogledom privlaci svojim izgledom...
Onako sav sretan znao sam da znam sta sve moram uraditi da uskoro proraditi,ali kad sam skinuo zadnji poklopac osmijeh sa lica je nestao.Neko je ali bas namjerno vidljivi su bili tragovi potrgao sve zavojnice u oscilatornim kolima,klijestima sjeko zice,zavojnice potrgane iz svojih lezista...
Bas sto je radio mali a ima i FM plus lampas zbog toga sam imao nevjerovatne volje da ga restauriram i jos nisam zavrsio,uzgred sad mi i FM podrucje neradi vise kako je trebalo da radi.
Ako ti ne ide danas probas sutra da nastavis opravku.
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Klokan »

Branez wrote:
Klokan wrote:......
Po tom radiu je neko gadno sarafao :evil:
....
I sada se to isto događa.Image
Al nam se neko pravi pametan. Ako ne mislis pomoci kojim savjetom nemoj mi temu trovat sa idiotskim potovima.

@frxs Cijevi cu ja nabaviti.
Branez
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 457
Joined: 22-04-2008, 16:27
Location: Maribor(SLO) Koprivnica(HR)
Contact:

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Branez »

Klokan wrote:....Al nam se neko pravi pametan. Ako ne mislis pomoci kojim savjetom nemoj mi temu trovat sa idiotskim potovima.
Izvinjavam se ali tako mi se čini čitav popravak koji traje več mesecima.
Real Radios Glow in the Dark!
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Klokan »

Popravak traje mjesecima jer ja nemam toliko slobodnog vremena da budem cijeli dan u radioni a jedno vreme nisam niti zalazio dolje. Druga stvar nikud mi se ne zuri i necu nesta cackati na svoju ruku jer nemam iskustva u cijevnoj tehnici (BAR SE TRUDIM) tako da cu bolje popravljati nesta mjesecima pa da to proradi nego skuriti.

I kazem, ako nemas sta pametno reci nemoj mi spamat u temi.

I da, ajde reci svoju dijagnozu ako si ti sposoban da to sve rijesis dok pljesnem rukom. Dovoljno podataka imas u ovoj temi.
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Klokan »

Nabavio i ubo EF 89 i ECH 81 i desavalo se svasta. Prvo je u EBF 80 bilo iskrica pa je iz zvucnika bilo jakog bruma pa sam diode zamjenio ispravljackom cijevi pa sam ostavio radio na miru pa je brum nestao.

Nakon sto je brum nestao premjerio sam napone na 3 cijevi skupa sa naponima poslje kondenzatora. Ako malo pogledate na vrh sheme skuziti cete koje sam napone mjerio.

Image


Ima li tko sada kakvu ideju u cemu je problem?
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Popravak RIZ634UKV

Post by Klokan »

Premjerio sam danas napone na svim lampama i dobio sljedece rezultate:

Image

Legenda:
Zeleno - Vrijednost se poklapa sa vrijednoscu sa sheme ili zanemarivo odstupa od tolerancije
Zuto - Vrijednost odstupa od vrijednosti i tolerancije sa sheme ali nije zabrinjavajuce
Crveno - Ala majko moja :helper:

Dali je tu problem u lampama ili u vodicima/okolnim elementima?
Vrlo rado bih sam potrazio problem ali kada nemam iskustva s tim i ne znam odakle da krenem i kako da dovedem napone u normalu
Post Reply