pomoć oko stereocodera

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

pomoć oko stereocodera

Post by cookie »

Društvo,pozdrav...
Naime nabavio sam tvornički stereocoder pod nazivom SMG 40 STEREO MODULATOR...no ne znam ga pokrenuti jer ima puno meni nepoznatih funkcija.zato bih molio bilo kakvu pomoć oko toga...nisam slikao al ima na netu puno slika...pošto zanam da Feko radi na radio postaji možda bi mogla kakva pomoć...naravno i svi ostali su dobro došli...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: pomoć oko stereocodera

Post by Feko »

cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: pomoć oko stereocodera

Post by cookie »

Feko,puno zahvaljujem na stranici...no pošto mi je engleski tak tak zamolio bi te ak možeš malo proućiti uređaj...dakle zanima me gdje je ulaz a gdje izlaz...tamo gdje ima frekvencijski raspon bi vjerojatno kad priključim na odašiljač trebalo se čuti na radiju..ili?naime najviše me zanima gdje je izlaz iz codera prema odašiljaču...hvala...ak nije problem...uhvatio malo vremena pa bi kompletirao moju veronicu 15 watt pll...znači moram sve smjestiti u kutiju,pa ak ne bi uspio pokrenuti coder moram pribječi drugom rješenju samog codera te prednje stranice na samoj kutiji odašiljača...jer bi onda stvio home made coder,compressor limiter i odašiljač u istu kutiju...još jednom thanks...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: pomoć oko stereocodera

Post by Feko »

Jel ti to mene lagano... :azdaja:
Modulation Freq odaberi bilo koju, to ti je frekvencija internog oscilatora moduliranja signala.
Nema veze sa frekvencijom odašiljanja, nju određuješ na veroniki :lol:
Function uključi sve.
Pre-emphasis uključi 50uS
Pilot pot stavi između 7-10
COMP-out BNC konetkor (br.10) vežeš na ulaz od Veronike...to ti je dakle MPX izlaz.
Jačinu MPX signala reguliraš sa potenciometrom COMP-out (br.9)
NF signal vežeš odozada na BNC konektore 21 (EXT.R) i 22 (EXT.L)
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: pomoć oko stereocodera

Post by cookie »

Ni najmanja mi nije bila namjera da te....
Iidem sad probati...bunila me oznaka composite jer je inače MPX...ma znam da su ono frekvencije tona a ne odašiljača...nego kolega reko da su to frekvencije tona,dakle za ispitivanje rada codera...znači uključiš coder u odašiljač narihtaš frek.tona,narihtaš pilot i onda na radiju čuješ visinu tog tona...možda nisam u pravu...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: pomoć oko stereocodera

Post by Feko »

Pa probaj...nije vrag da se bojiš.
Ovakvog nisam nikad vidio, a nije da sam se igrao sa stereocoderom. Mi na radiju imamo digitalni od domace firme ELICO, montirali, podesili i više ga nitko nije niti pogledao od tada. Iz miksete ide u stereo coder, iz njega u LINK na 2GHz koji šalje signal do silosa gdje je odašiljač. :wink:
http://www.elico.hr/
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: pomoć oko stereocodera

Post by Feko »

edit:
evo, našao sam i neku sliku na compu:
od gore prema dolje:
Limiter/kompresor
Stereo Coder
RDS Coder
Link 2GHz koji radi na 18mW snage i puca neka 3km zračne linije do silosa. (maksimum je 2W)
Image
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: pomoć oko stereocodera

Post by cookie »

Probal...događa se sljedeče....trafo u ispravljaču se jako grije što znaći da nešto nije uredu sa samim ispravljačom a na radiju se ćuje samo tutnjava koja se pojačava i smanjuje prilikom okretanja potenciometra...na sekundaru su naponi postoječi dok na filtraciji nema tam gdje piše +,-15v nema niš,+5v ima...moram prokljuvati gdje je greška...
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: pomoć oko stereocodera

Post by cookie »

Ovako...-15v ima,+15v nema...mjerenjem sam utvrdio sljedeće:kad mjerim -15v na stabilizatoru nožica 1=par mV,nožica 2=masa,nožica 3=-15v...kad mjerim +15v nožica 1=7v,nožica 2=masa,nožica 3= par mV...ajd vidi ako ti nije teško pogledaj tamo na shemi gdje je ispravljač...možda imaš kakvu ideju kaj je moglo frknut...thanks...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: pomoć oko stereocodera

Post by nano »

Prvo vidi da li imas istu situaciju i kad otkacis ispravljac od ostatka elektronike.
Ako da ,onda je vjerovatno crkao lm340 ili ona dioda izmedju +15v i 0v.Ako imas normalne napone kad je ispravljac neopterecen,morat ces malo se loviti po ploci sta je moglo crknuti,neko operaciono pojacalo,tranzistor....bez mjerenja samo ti vidoviti Milan moze pomoci.
Grije li se sta na ploci.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: pomoć oko stereocodera

Post by cookie »

Nano,imaš pravo...otpojio sam ispravljač i nema napona na +15v...il je vrisnula dioda ili regulator...zahvaljujem na sugestiji...kad kupim te dvije komponente javim rezultate...
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: pomoć oko stereocodera

Post by cookie »

Pošto nema nigdje kupiti lm340t-15,može li lm7815 ili koji drugi za taj napon?ovak na brzinu nisam ispital orginal jeli ispravan.znaći greška je poslije gretza...dioda nije...jel bi možda mogla ona 2 elektrolita zezati?
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: pomoć oko stereocodera

Post by cookie »

Društvo,zahvaljujem na pomoći...problem riješen...crko jedan elektrolit na +15v...
Post Reply