Ljepila

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Ljepila

Post by mirzza »

Pozdrav svima,

Interesuje me da li neka ima neke recepte za "HOME MADE" ljepila ili preporuka za kupovinu nekih koja dobro ljepe.
Bacam pare na koje kakve Bizone, dvokomponentna ljepila, ali nista konkretno da se moze pouzdat.

Konkretno mucim muku sa laptopom, jer mi je pukla plastikica koja nosi maticu za saraf na koju dodje nosac za displej. Uspio sam nekim dvokomponentnim ljepilom to zaljepiti, ali nije dugotrajno rijesenje, dok sam cuo da za takve stvari ljudi prave svoja ljepila koja su i vise nego dobra za takve stvari.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Ljepila

Post by LAF »

Imas li prodavnicu OBI u TZ. Ako imas, imaju dobrih ljepila, obidji ih-ljepilo za plastiku u bocici.-
Kad sam se poceo baviti tehnikom nije bilo prodavnica niti materijala kao danas. 1957 godine u
casopisu Radioamater, ne sjecam se u kojem broju bilo receptura za ljepila, pa i za PVC za koji je
poznato da se tesko lijepi. Rastvarac je metil alkohol na 70 stepeni C rastvara PVC i time se poslije lijepi.
Odnosa kolicine alkohola i PVC mase se ne sjecam, ali negdje imam taj casopis i naravno recepturu.-

pOz
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Ljepila

Post by pedja089 »

Ja sam pravio lepak tako sto rastvorim case od jogurta u razredjivacu. Gustinu podesis kako ti odgovara.
Da bi se brze rastvorile sitno ih iseckas.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Ljepila

Post by LAF »

Upravo tako, ako je punilo u listovima sitno isjeckati a ako je cvrsto kao PVC cijev, raspom naturpijati.
Tako isto i celuloid u vreloj vodi oprani stari filmovi sitno isjeckati ili neke komade, najcesce one
providne cetkice za zube, naturpijati raspom, lakse i brze se otapa u otapalu.-

pOz
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Ljepila

Post by LIAM »

ja sam kemijo sa nitrom i stiroporom sporo stišče ali je tvrdo i da se ljepo obraditi
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Ljepila

Post by mirzza »

Hvala vam puno momci, testirat cu svako.
Post Reply