ETF

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

ETF

Post by Techn0 »

Lijep pozdrav.
Zavrsavam srednju skolu, tehnicar racunarstva .
Zanimaju me elektronika, racunari, programiranje.
Srednju skolu sam prolazio sa uspjehom 4-5 dok mi je matematika izuzetno slaba strana, 2-3 .
Naime, matematika mi se vuce iz osnovne skole jer sam zbog porodicnih problema promijenio tri osnovne skole.
Da li se uopste vrijedi boriti sa prvom godinom na ETF BL, smjer racunarski inzinjering.
Ako ima kolega da su zavrsili ili studiraju navedeni fakultet, iznesite vase misljenje.
Volje imam na pretek!
Hvala unaprijed! :)
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: ETF

Post by theViTALiTY »

Trenutno je u toku pripremna nastava iz matematike na etfu gdje se pripremas za polaganje prijemnog ispita kao i da prodjes prvi kolokvij bez problema.
Ako nisi upisan na to, ja mislim da ce biti jos jedna grupa formirana, sad u maju valjda, pa imas sansu da upises.

Imam isto stanje sa matematikom, ali moje je vise zbog ne zainteresovanosti za nju. Sve ostalo mi savrseno ide. AKo imas volje i motivacije kao sto kazes, onda upisi i bori se, na dan ces da ucis po 4-5h minimalno (svaki student ce ti potvrdit ovo) ali ce se na kraju isplatiti. Daj prvu godinu u roku sve, i ostale 3 ce ti biti povjetarac, jer ces u prvoj da steknes radnu naviku.
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: ETF

Post by Techn0 »

Hvala na odgovoru.
Nisam znao da spremaju i drugu grupu :wink:
Upis na fakultet je laksi dio, svaki fakultet je tezak ako se ne radi redovno !
Cuo sam da samo 10% studenata prolazi na ispitima iz Algebre i MM1 ? :?
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: ETF

Post by theViTALiTY »

Dobro si cuo. NA prvoj godini sjedis u punom amfiteatru, a u drugoj sjedis ti i jos 10 drugara.
Ali ako ucis i prodjes kod ozloglasenog Boroje, neces morati pred famoznog Celica :D
Prvu godinu svi ce te stisnuti maksimalno, matematika pogotovo, a onda kad predjes u drugu, vise ni sa Borojom i Celicem nemas problema :D

Kako moj profesor kaze, "Prve cetiri godine su lagane, a onda upises drugu" :D .
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: ETF

Post by Techn0 »

Auff ! :D
Znaci prva dva semestra sprziti stolicu :D hahah
Da li se pored predavanja na prvoj godini izvode laboratorijske vjezbe (OET) ?
Hvala na brzim odgovorima. :)
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: ETF

Post by theViTALiTY »

Nisam siguran ali mislim da se izvode.

Nemoj me drzat za rijec :D
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: ETF

Post by Techn0 »

Uredu, hvala na odgovoru :D
Sta god da mi nije jasno, ovdje cu te pitati :wink: :?:
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: ETF

Post by Techn0 »

Da li je preporuceno nositi lap top ili je lap top bas neophodan?
Mogu li koristiti USB kojim cu prenositi fajlove sa desktop-a na fakultet ?? :D
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: ETF

Post by Zez »

Nosio bi laptop na fakultet, a još nisi ni prijemni položio! Polakše malo. Za početak, prošeći se do fakulteta i u referadi zatraži testove sa ranijih prijemnih ispita; to će ti pomoći da saznaš gdje si sa potrebnim znanjem i što se traži te kako su koncipiprani zadaci. Nabavi si Osnove elektrotehnike I i II, Vitora Pintera, valjat će ti. Za matematiku je dobar Boris Apsen i njegova kolekcija repetitorija matematike - Repetitorij elementarne matematike i Repetitorij više matematike I, II, III i IV, sve sa pripadajućim zbirkama zadataka. Zgodno je imati i štogod od ruskog matematičara Demidoviča. To sve nabavi i ne boj se matematike. Sretno!
Lijenost je iz raja izašla.
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: ETF

Post by theViTALiTY »

Na pripremnoj nastavi nas bas odvracaju od toga Zez. Govore nam da nam ne trebaju kojekakve zbirke silne i knjige, jer oni traze ideju kad se radi zadatak, a ne mehanicko rjesavanje. Kad dodje u drugi semestar na linearnu algebru i ako bude pokusao samo da rijesi zadatak mehanicki nece se sigurno dobro provesti. Automatski ces gubiti bodove na ispitima, jer ces zaboravljat sitnice koje njima ustvari najvise znace, kao sto su uslovi prije nego krenes rj. zadatak. Ima ljudi koji ne postave uslove u zadatku, urade zadatak, dobiju tacan rezultat (rezultate) i dobija eventualno 1-2 boda. I onda ti samo fino kazu da si zaboravio jednu sitnicu koja ti od cijelog zadatka napravi nesto beskorisno jer se nisi ogradio od moguceg djeljenja sa nulom.

A sto se tice prijemnih testova, evo par komada kao i ispravljena zbirka sto su objavili prije neki dan:

http://etfbl.net/dokument.php/16139/1/P ... 202010.pdf

http://i.imgur.com/TeNtVKs.jpg
http://i.imgur.com/dSjoKmc.jpg
http://i.imgur.com/UwStQpM.jpg
http://i.imgur.com/ZBeI2ru.jpg

LP!
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: ETF

Post by Techn0 »

@Zez U pravu si, ali zelim da zagrijem stolicu. Trenutno pripremam teren za to! :)
Kao izborni predmet sam uzeo matematiku i svi zadaci koje radimo su sa prijemnog ispita ETF-a od
2001-2008 godine . Probat cu naci te zbirke i polako rijesavati. Hvala na preporuci i odgovoru.

@theViTALiTY Obraticu paznju i na to. Hvala na odgovoru, mnogo si mi pomogao :)
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: ETF

Post by theViTALiTY »

Pogresno zbirku gore postavih u link, tj. staru verziju. Evo ova najnovija

http://etfbl.net/dokument.php/26953/1/Z ... matike.pdf
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: ETF

Post by Zez »

Momci, spomenute zbirke su samo pratnja. Glavna stvar su repetitoriji i u njima je objašnjena upravo matematika koja se radi na elektrotehničkim fakultetima. A što se ideja i pristupa rješavanju tiče, to se trebalo svladati u srednjoj školi. I za kraj, onaj koji uz Apsena nije svladao elektrotehničku matematiku ili je lijen ili je matematički antitalenat.
Lijenost je iz raja izašla.
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: ETF

Post by theViTALiTY »

Hvala na preporuci za Apsena. Da nemas slucajno mozda PDF od elementarnog repetitorija? Nasao sam na netu par komada koji su lose skenirani ili ne mogu da ih skinem..
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: ETF

Post by Zez »

Na moju (bit će, izgleda, i na tvoju) žalost, uspio sam naći samo pripadajuću zbirku.
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply