Automatsko paljenje svetla

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Alexa1992
Posts: 10
Joined: 20-10-2010, 21:52
Location: Београд

Automatsko paljenje svetla

Post by Alexa1992 »

E ovako, kupio sam neki jeftinu sklopku koja sama pali svetla za kola. Medjutim nesto se ne razumem u elektroniku kola, jer sam novi vozac pa me nije ni interesovalo nisam ni cackao.. :D

E sad ima dve sema jedna sema koliko ja razumem ako se svetla pale preko ablendera http://img825.imageshack.us/img825/2209/slika6262.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

i ova ako se pale na prekidac..
http://img838.imageshack.us/img838/4143/slika6261.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Medjutim meni se prekidac nalazi na ablenderu.. kao kruzic onaj, tu imam poziciju i dugo, a rucica(ablender) ka gore je dugo i ka sebi ako ablendujem.. da li se svetla pale preko prekidaca ili preko ablendera, tj koju semu da gledam?(pretopostavljam da je ova sa prekidacem)
I jos jedno pitanjce, da li sve ovo sve nalazi dole ispod volana, gde su oni ostali releji pa tu da spojim ili tu negde kod volana? Hvala
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by kizbaja »

ukucaj u google svoj auto i trazi service manual
kad nadjes shemu u manualu znaces kako ti se pale svetla i gde sta da spojis
ili raskopaj sve i prati zice
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by puknuti »

Prvu šemu zaboravi ovakvu instalaciju možeš nači samo na traktoru starom 35 godina .
Ova druga je od veče pomoči ali ni to nije 100% . Može puslužiti da shvatiš naćin rada .
Ti kad okreneš prekidač na ablendu vjerojatno aktiviraš relej koji odglumi prekidač sa druge šeme .
Sve ovisi o modelu auta , nisu više osamdesete
User avatar
Lemilica91
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 14-12-2010, 13:59

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by Lemilica91 »

Ako si mislio da pri paljenju motora automobila upali svetla onda ti mozda moze ovo pomoci : http://www.svastarija.bojanlukic.com/.. ... 527526.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Znaci kada alternator krene da proizvodi struju nakon par sekundi se tebi pale svetla.
Doduse nisam se bavio ovim pa ne znam tacno da li alternator na svakom autu puni i na leru ili tek nakon povecanja obrtaja to treba proveriti.
User avatar
Lemilica91
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 14-12-2010, 13:59

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by Lemilica91 »

Bas posto sam napisao prethodni post nasao sam ovo: http://proko.in.rs/tv/car_dimmer.php" onclick="window.open(this.href);return false; Pa eto pogledaj i to pa ako ne uspes uraditi nista sa ovim semama eto ti resenja za male pare. To radi fino jedina mana jeste sto moras prekidac za svetla drzati u nuli da bi se svetla i ugasila kad ugasis motor. :) PozZz
broj 123
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 10-11-2009, 22:16

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by broj 123 »

da ne otvaram novu temu da pitam ovde!
napravi sam uredjaj i on funkcionise lepo,pobudu sam uzeo sa alternatora da upali relej.
mene sada zanima dali ta pobuda sto sam uzeo od alternatora utice na punjenje akumulatora ili na alternator?
User avatar
Lemilica91
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 14-12-2010, 13:59

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by Lemilica91 »

Ima uticaj ali samo pri palenju releja doduse i kasnije ima neki uticaj ali je to zanemarujuce koliko sam ja uspeo da se upoznam sa tim stvarima, u svakom slucaju neces imati problema sa punjenjem akumulatora. :) pozZz
igor_master
Posts: 1
Joined: 16-01-2014, 21:58

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by igor_master »

Kupio sam uredjaj koji automatski pali svetla posle 10 sec od startovanja alternatora e sada imam problem uzeo sam pobudu sa alternatora nasao zicu presekao i nastavio. posle paljenja auta svetla se pale ali alternator negasi lampicu za punjenje akumulatora
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by tandrkalo »

Mozda nisi dobro sastavio zice kada si presekao pa nema spoj sa sijalicom u kabini za signal punjenja, ili je nesto mozda riknulo mada ne verujem... proveri ponovo taj deo gde si presekao...
Post Reply