Napajanje LED dioda preko rezervne baterije

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
mandix
Posts: 1
Joined: 14-10-2010, 17:43

Napajanje LED dioda preko rezervne baterije

Post by mandix »

Treba da pravim Al kutije sa pleksijem koje bi služile kao PANIC svetlo. Do sada sam radio klasične LED displeje sa stalnim napajanjem od 12V preko ispravljača. Koristim trakaste diode na 12V, snage 5W/m. Problem koji se javlja i koji je naravno poenta svega je kako da rešim "bekap" napajanje kad nestane struje. Bio sam da se raspitam kod lokalnog dilera baterija i on mi nudi akumulatorske baterije 12V veoma povoljno( nekih 370 din.), ali me takođe upozorava da mi je potreban sistem koji će voditi računa o napunjenosti baterije i sprečiti njeno prepunjavanje. Dakle moja ideja o bateriji na paralelu sa diodama otpada, tako bi se baterija punila stalno! Gledao sam postove na temu LED dioda ali ne mogu da nađem rešenje koje bi meni odgovaralo. Ako neko ima šemu ili rešenje za moj problem bio bih veoma zahvalan. Može i uradi sam varijanta, volim da eksperimentišem.
Hvala unapred.
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Re: Napajanje LED dioda preko rezervne baterije

Post by Dariolo »

Ubaciš mu sklop za punjenje baterije, (tih bar ima na sve strane, pretraži malo forum il progooglaj), i neki relej koji će detektirat dali ima primarnog napajanja, ako nema prebacit će na napajanje sa baterije, odnosno kad se ponovo uspostavi napajanje prebaci na njega i ponovo napuni bateriju.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Napajanje LED dioda preko rezervne baterije

Post by niho »

A imas i masu gotovih shema pod nazivom panic light ili emergency light pa proguglaj :)
Post Reply