Displej sa atmel mikrokontrolerom

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
master30
Posts: 8
Joined: 17-09-2010, 00:25

Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by master30 »

Po šemi na sajtu napravio sam displej sa atmel mikrokontrolerom autora Z.Glibote. Umjesto 90S9535 upotrijebio sam ATMEGA8535. Upotrijebio sam originalni program. Problem što se pojavio je de mi na LCD displeju ispisuje drugačije znakove no što jih pritiščem na tastaturi. Da li itko zna u čemu je problem? Htio bi napraviti iznenađenje za mog malog dečka za rođendan. Molim za pomoč.
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by Kizo »

Dali si ti to hex file za AT90S8535 upisao u ATmega8535? Atmega ima izmijenjene neke registre, te bi tu moglo biti problema. Konkretno za vanjski interupt INT0, koji se koristi u projektu, je GICR umjesto GIMSK registra. Ovo je samo jedan koji sam ovako na brzinu uspio pronaći, vjerojatno ima još toga što se treba promijeniti. Pošto se ne služim CodevisionAVR u kome je programirano, najbolje bi bio da pošalješ email autoru i ljubazno zamoliš da ti kompajlira kod za tvoj procesor.
Ovo se naravno podrazumijeva da je hardverski sve dobro spojeno i da su fusevi prebačeni za vanjski kristal…
master30
Posts: 8
Joined: 17-09-2010, 00:25

Re: Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by master30 »

[Malo sam pretraživo i našao neki fuse bit za kompatibilni rad(?) sa 90S9535. Ako fuse bit za vanjski rad ne bi bio ispravno podešen onda ne bi radilo ništa..a on čita tastaturu i ispisuje...samo što na čita tastaturu kako treba.(pogrešne znakove-ali uvijek iste za iste tipke) Poslao sam mail autoru ali nije oidgovorio. Imam program u C-u. Ima li kakva šansa da mi neko na codevision softveru prekompajlira program? u]
master30
Posts: 8
Joined: 17-09-2010, 00:25

Re: Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by master30 »

A...mislio sam kompatibilni mode ATMEGA8535-90S8535
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by Kizo »

Sa kojim programom upisuješ hex?
Možda je problem samo u tajmingu, napiši postavke fuseva.
master30
Posts: 8
Joined: 17-09-2010, 00:25

Re: Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by master30 »

Program upisujem sa open prog , a programator je univerzalac na USB. U vezi FUSE bitova...ništa nisam podešavao, tako da je tu screen shot i link
http://openprog.altervista.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by Kizo »

Standardna greška, procesor treba da radi na 8 MHz, a tebi radi na 1 MHz. Podesit ćemo unutrašnji RC oscilator umjesto na vanjski kristal kako bi izbjegli eventualne probleme oko nemogućnosti daljnjeg programiranja.
Postavi low fuse na 0xE4, a high fuse može ostati na 0x59, pa ćemo vidjeti dali je to dovoljno da proradi.
Evo i slike postavke fuseva:
http://img810.imageshack.us/img810/8757 ... sebits.png
master30
Posts: 8
Joined: 17-09-2010, 00:25

Re: Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by master30 »

Kizo...kako da kažem...ti si car......
Sada svi znakovi su ispravno prenešeni na LCD....samo ne znam kako da upišem više znakova no što ih je na LCD displeju(16). Sada samo još sagradim dekodere za LED matricu....
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Displej sa atmel mikrokontrolerom

Post by Kizo »

Eto, sad će sinek biti sretan. Pošto se ne koristi, možeš slobodno skinuti 8 MHz kristal sa pločice i iskoristiti za nešto drugo.
Za tipkanje više od 16 znakova ti ne mogu pomoći.
Post Reply