Elektronska prigušnica 160W

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
GAC
Posts: 15
Joined: 16-07-2010, 21:45
Location: Virovitica, Hrvatska

Elektronska prigušnica 160W

Post by GAC »

Da li je itko pokušao napraviti elektronsku prigušnicu za fluo cijev, koliko je to komplicirana stvar?

Trebao bih takvih 10 komada za fluo cijev 160W i nemogu ju nigdje nabavit. Svi kažu da je to teško nabavljiva stvar i nemogu naručit, a kod ovih koji motaju su sve neke velike dimenzije i ne paše mi tamo gdje je bila stara.

Da li ima tko kakvu šemu ili prijedlog?

Hvala.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Elektronska prigušnica 160W

Post by Smjesko »

Ja sam radio tu prigušnicu, doduše dosta davno. Treba li tebi za napon napajanja od 12V istosmjerno ili za mrežni napon (220V~). :?:
Možeš li uslikati tu staru i mjesto gdje je bila te kotirati mjere na slici? Moram priznati da nisam vidio fluo-cijev od 160W :!: :(
GAC
Posts: 15
Joined: 16-07-2010, 21:45
Location: Virovitica, Hrvatska

Re: Elektronska prigušnica 160W

Post by GAC »

Treba mi za mrežni napon 230VAC.

Mjesto ugradnje nemam snimljeno, ali je to prostor cca 25cm dug 7 cm visok i 6cm razmak između dvije slijedeće prigušnice.

Ovo je elektromagnetska prigušnica ali ja bih radije stavio elektronsku.
P1010869e1.jpg
P1010869e1.jpg (126.04 KiB) Viewed 2053 times
Hvala.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Elektronska prigušnica 160W

Post by Smjesko »

Jesu li na tu klasičnu prigušnicu možda bile spojene dvije fluo-cijevi po 80W? Kao što rekoh, nisam vidio cijev od 160W. Ako su bile spojene po dvije cijevi od po 80W (s pripadajućim starterima naravno), onda u slučaju elektronske prigušnice moraš računati s po jednom prigušnicom za jednu cijev, jer se na elektronsku prigušnicu spaja jedna cijev, a ne dvije kao u slučaju klasične prigušnice, dakle ukupno 20 komada umjesto 10 koliko si ti računao. To je popriličan novčani iznos.
GAC
Posts: 15
Joined: 16-07-2010, 21:45
Location: Virovitica, Hrvatska

Re: Elektronska prigušnica 160W

Post by GAC »

Svaka lampa je imala svoju prigušnicu. I lampa je stvarno 160W. Radi se o lampama u solariju, one su dugačke cca 2m i stvarno sam na njima pročitao 160W. Ukupno ima oko 30 lampi ali samo negdje 10 je neispravnih prigušnica.
Da li imaš možda shemu za takvu prigušnicu?

Hvala.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Elektronska prigušnica 160W

Post by Amir_H »

"Elektronska prigušnica" se stručno zove elektronska predspojna naprava. Moja sugestija je da ne praviš to već kupiš gotovo - to već odavno nije neka egzotika ...

Pogledaj linkove:

http://www.lipapromet.hr/PhilipsNovosti.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.sau.ac.me/ARHEM/SV1.ppt" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Elektronska prigušnica 160W

Post by Smjesko »

Jedan mali "zez" je u tome što nema elektroničke prigušnice u ponudi "Lipaprometa" za snagu od 160W. Budući da se radi o solariju, ne bi bilo pametno krpariti i improvizirati, jer bi u slučaju opečene guze neke tete ista mogla uz pomoć nekog odvjetnika "pokopati" vlasnika solarija i njegove krpeže i improvizacije. Savjet: kupiti originalnu prigušnicu i platiti stručan servis koji izdaje račun. Dugoročno gledano to je najjeftinije rješenje.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Elektronska prigušnica 160W

Post by Amir_H »

Slažem se sa ovim što Smješko napisa, a pogotovo sa "Savjet: kupiti originalnu prigušnicu i platiti stručan servis koji izdaje račun. Dugoročno gledano to je najjeftinije rješenje."
Ako nema prigušnice 160W u Lipaprometu ja bih ipak pokušao pronaći u nekom drugom dućanu - možda najbolje kontaktirati PHILIPS predstvaništvo ili slično ...
Post Reply