Velleman mk151 opis sheme

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
sokovic23
Posts: 1
Joined: 26-08-2010, 16:34

Velleman mk151 opis sheme

Post by sokovic23 »

Pozdrav ljudi. Imam problema oko pisanja referata za obranu maturalnog rada, naime, napisao sam sve osim rubrike opis sheme, jednostavno ne znam kako sve to funkcionira. Nadao sam se da mi ovdje ko moze pomoci. Bio bih vam zahvalan ako tko moze reci koju recenicu o principu rada ove sheme.

To je digitalni sat- http://www.vellemanusa.com/us/enu/produ ... ?id=500339" onclick="window.open(this.href);return false;

Evo sheme i elemenata: http://www.vellemanusa.com/downloads/0/mk151_scheme.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.vellemanusa.com/downloads/0/ ... _mk151.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;


Unaprijed hvala.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Velleman mk151 opis sheme

Post by elektor »

Kad si već za maturalni rad sastavio kit a ne napravo nešto samostalno prvo si mogao proučiti shemu. Imaš PIC mikrokontroler koji je već došao isprogramiran s kitom. Bez koda nema ni opisa. A kod ćeš teško naći.
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Velleman mk151 opis sheme

Post by 78L05 »

Pisati kako neki sklop radi na osnovu gotove sheme nije ni malo jednostavan posao.
Kao što je rekao elektor bez koda PIC-a (ili bilo kojeg drugog mikrokontrolera) nećeš moći potpuno i točno objasniti rad uređaja.
Velleman kao proizvođač kitova ne daje nacrte pločica, asm ni hex kodove, što je razumljivo jer to njima ne ide na ruku.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Velleman mk151 opis sheme

Post by trax »

Izmisli sam neki opis, sta god da napises bice ispravno, jer ni komisija ne zna sta je u PIC-u :D
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Velleman mk151 opis sheme

Post by arcom »

S obzirom da ti je to ipak maturalni i da bi se trebao barem malo potruditi, onda evo samo par hintova:
1. 7-segmentni displeji su multipleksirani - manje potrebnih pinova i jednostavnija plocica. Rade tako da PIC odabere jedan displej, prikaze na njemu sta treba, odabere drugi, prikaze na njemu, itd. Sve to se odvija relativno brzo tako da oko vidi kao da su svi ukljuceni u isto vrijeme.
2. Tranzistor T2 sa pripadajucim elementima sluzi generiranju impulsa za timer. S obzirom da se na ulaz moze spojit AC i DC napon, onda pretpostavljam da softver provjeri koji je i za AC koristi impulse sa mreze (50Hz), a za DC koristi vlastiti timer (TMR0).
3. RB7 je konfiguriran kao ulaz da generira interrupt kada se prikazuje nesto na DY1 (RA0 aktivan), a u suprotnom je konfiguriran kao izlaz kada je aktivan RA1.
4. R17+R18 vjerojatno sluze kao detektor napajanja.
5. D2 sluzi da spusti 6V na 5,3V koliko PIC moze izdrzati.
6. D1 je tu da se baterija ne bi punila dok je uredaj pod naponom.
Post Reply