pojacalo na 9v

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Jomba_95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 02-07-2010, 14:11
Location: Banja Luka

pojacalo na 9v

Post by Jomba_95 »

Uzeo sam zvucnike od kompa, izvadio trafo i spojio bateriju 9v..Poslije 15-ak sekundi prestao je raditi jer je izvukao bateriju..Dali se tu nesto moze uraditi da pojacalo radi duze. Ako ne, imate li shemu za neko pojacalo koje se napaja baterijom od 9v. Pravio sam ono sa lm386 jednostavno, ali je zvuk veoma los.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: pojacalo na 9v

Post by pedja089 »

Ne moze nista, za to uzmi mali akumulator, ili 2 baterije od 4,5 redno spojene...
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: pojacalo na 9v

Post by 78L05 »

Ako si izvadio samo trafo onda si pojačalo spojio preko dioda (one se inače tu zbog ispravljanja izmjenične struje sa transformatora) na kojima imaš pad napona i one ti ruše napon sa 9V baterije. Uzmi jaču 9V bateriju i spoji ju direktno na filter kondenzator (najveći kondenzator u pojačalu) i pazi na polaritet!
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Jomba_95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 02-07-2010, 14:11
Location: Banja Luka

Re: pojacalo na 9v

Post by Jomba_95 »

Znam sta je grec :P ...Spojio sam bateriju na izlaze greca tamo gdje je struja vec ispravljena tako da to nema nikakve veze sa grecom.
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: pojacalo na 9v

Post by 78L05 »

Onda napravio kako ti je rekao @pedja089.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: pojacalo na 9v

Post by ivan 2 »

Nema veze sa temom, ali sada sam se sjetio kada sam ja to isto napravio samo zvučnike spojio na dinamo na biciklu, i pustio mjuzu na mp3, svi su se okretali za mnom :D . Inznenadio sam se čak pri brzini pješaka zvučnici su normalno radili. Pošto je dinamo (alternator) na biciklu izvor izmjenične struje, spojio sam odma na grec.
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Re: pojacalo na 9v

Post by laki_bs »

ivan 2 wrote: Pošto je dinamo (alternator) na biciklu izvor izmjenične struje, spojio sam odma na grec.
Koliko ja znam, dinama na biciklu je generator istosmjerne struje :!: A to sto je istosmjerna struja propustena kroz grec nije nikakva greska.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: pojacalo na 9v

Post by ivan 2 »

Uzmi mali elektromotorić (istosmjerni), spoji ga na "dinamo" pa češ vidjet da se neće vrtit jer dinamo pravi izmjeničnu struju. Sto posto sam siguran.
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: pojacalo na 9v

Post by 78L05 »

Koliko ja znam, dinama na biciklu je generator istosmjerne struje :!: A to sto je istosmjerna struja propustena kroz grec nije nikakva greska.
Upućujem te na sljedeću adresu:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dinamo" onclick="window.open(this.href);return false;
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Re: pojacalo na 9v

Post by laki_bs »

volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Re: pojacalo na 9v

Post by volter »

@Jomba_95
Neznam zasto su ti zvucnici izvukli bateriju (da nije nesto do baterije, da nije bila neka kineska u kojoj je na startu napon mnogo manji od 9V) jer ja sam isto prepravlj'o svoje zvucnike da rade na bateriju od 9V. U mojim zvucnicima se nalazi trafo koji na izlazu daje 9V, te dok se napon ispravi preko greca + pad napona po diodama izadje da se pojacalo napaja sa nekih cca 11,5V. E to sam pojacalo prikljucivao na bateriju od 9V i tako (obicno) radi 8 i vise sati, a napon poslije 8h bude oko 8V. Normalno ne moze se pojacati kao kad su ukljuceni u mrezu. Osim ovoga te iste zvucnike nekad priljucim na akumulator iz auta (napon oko 12,7V) i tada se moze vise pojacati ali se malo vise grije.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: pojacalo na 9v

Post by ivan 2 »

laki_bs wrote:Ja sam ovde procitao drugacije: http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%94%D0 ... 0%BC%D0%BE
Proizvođač struje na biciklu narodu poznat po imenu dinamo je proizvođač izmjenične struje, ako nevjeruješ odi ispitaj, a sad zašto su ga ljudi nazvali dinamo a ne alternator, to dragi Bog zna. Ako nevjeruješ nitko ne brani da odeš i ispitaš, kao i ja pa sam sto posto siguran.
Pozz
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Re: pojacalo na 9v

Post by laki_bs »

OK, vjerujem ti :) Samo zbunilo me ovo sto sam procitao... Svi svoje nazive daju :x Elem, dinamo masina je generator jednosmjerne struje, a ova dinama sa bicikla daje naizmjenicnu! Ako sam dobro rezimirao, onda sam naucio nesto ispravno, konacno!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pojacalo na 9v

Post by niho »

Ako si gledao na tom linku opis dinamo-a morao si primijetiti daima dva namotaja i četkice (nema ni jedan stalni magnet) Za razliku od navedenog dinamo na biciklu ima rotor (stalni magnet) i stator (elektromagnet) te po svim pravilima elektromagnetne indukcije moze proizvesti jedino izmjenicnu struju (napon). Prikljuciti pojacalo na bicikl (dinamo) nije problem ali ce ti trebati ispravljac ( grec, filter i stabilizator napona ). :)
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: pojacalo na 9v

Post by ivan 2 »

Da mi znamo da proizvođac struje na biciklu nije dinamo nego alternator, ali su ga ljudi prozvali i zovu dinamo. Što se tiče greca, to je već bilo na tom pojačalou jer je on tome pojačalu izvadio samo trafo.
Pozz
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pojacalo na 9v

Post by niho »

Da vidio sam taj post, ipak preporuka je ubaciti stabilizator posto taj "dinamo" nema nikakvu regulaciju napon jako varira i bez opterecenja moze preci napon od dvadesetak volta sto moze biti "ubitacno" za bilo koju elektroniku koja je rađena za "baterijski" pogon.
Post Reply