Smanjenje impedanse za high pass zvunike

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Dzony988
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 05-11-2008, 04:55

Smanjenje impedanse za high pass zvunike

Post by Dzony988 »

Pozdrav svima, imam jedno pitanje! :)

imam ukupno 3 pojacala koja bih prikljucio na tri razlicite vrste zvucnika tako da jedno "gura" bas binove, jedno da "gura" srednje tonove a poslednje da "gura" visokotonske horne.. Za to koristim aktvnu skretnicu koja je opisana na Borinom sajtu kod zvucnika Toccata 2, vec je isporbana i fenomenalno se pokazala ( g. Boro, svaka cast na dizjnu), elem nije to problem vec sledece.

Pojacalo koje gura bas binove podrzava 4 oma minimalno impedasu i to ce tako ostati (zbog velike struje), ali pojacala koja treba da guraju zvucnike za srednji ton i za visokotonce takodje su na 4 oma i pitam se da li njih mogu staviti da rade na 2 oma jer nekako logicno gledano, viskotonci i srednjetonci NE mogu "povuci" veliku struju sto moze ostetiti pojacalo sa smanjenjem impedanse i povecenjem struje kroz pojacalo jer sam signal visih frekfenca ima i veci napon sto znaci da koristi manju struju i imace manji protok struje nego kroz pojacalo koje gura bas binove i kod koga su struje ogromne bas zato sto signal nizih frekefencija ima manji napon ali su zato struje ogromne...

To sam takodje i video prakticno da kad iskljicim pojacalo koje tera bas binove, ono radi jos 3 sekunde jer izvuce svu struju za cas iz elektrolita (30 000uF) dok kad iskljucim pojacalo sa visokim i srednjim, ono radi nekoliko sekundi duze i to sto je kapacitet kod njih 4700uF, sto znaci da mu treba i manje struje

E to je moje neko logicno razmisljanje, u prkasi se ne bih igrao da ne bih spalio neko pojacalo, zato pitam vas, ako mi mozete pomoci :)

Hvala svima
Post Reply