Hi-Fi pojačalo 50W

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Hi-Fi pojačalo 50W

Post by zlatkoMM »

Pozdrav...
Evo još jedne šeme ovaj puta isto vlastiti dizajn.
Radi se o pojačalu snage 40 W sinusa na 8 ohm/50W na 4 ohm zvučnicima.
Pojačalo je klasičnog koncepta AB klasa sa izlaznim komplementarnim transistorskim parom.
Nakon spajanja svih elemenata potrebno je najprije podesiti polovicu napona napajanja sa potencimetrom
PV u ovom slučaju 20V na + polu izlaznog elektrolita.Ovo podešavanje možete napraviti i sa manjim naponom
napanja npr 24 V tako da podesite na 12V.No prije toga postavite potenciometar za mirnu struju izlaznih
transitora na pola(označen sa 'set mA').Za ovo podešavanje koristite instrument mA spojenog u kolektor T5.
Pojačalo je vrlo jednostavne konstrukcije ali daje odličan zvuk.
Umjesto transistora 2SC3621 možete upotrebiti neki sličan japanski ili BD139 etc...
Transistore T4,T5,T6 obavezno montirati na aluminijski hladnjak(ja sam montirao na Al -lim 20x7 cm 3mm
debljine.Za test sam ostavio ulključeno pojačalo 5 dana da radi,izlazni tranzistori su bili tek neznatno mlaki.
Iako je dizajn zastario u usporedbi sa IC pojačalima ili Mosfet daje stvarno -po meni puno bolji zvuk.
Attachments
HIFI50W.zip
(9.82 KiB) Downloaded 389 times
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by 78L05 »

Ponovno, možemo li vidjeti gotov sklop?
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by zlatkoMM »

Sorry trenutno ne jer vjerovali ili ne nemam sa čim uslikat, a sad da tu nekog gnjavim da mi to slika .
Mislim imam mobitel sa kamerom ali slike su shit.
User avatar
Slavko MK
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 29-07-2009, 13:33
Location: Bosanski novi
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Slavko MK »

Jel mogu preporuciti 100W kvalitetno pojacalce kompletni projekat: "DX Blame ST"!!! :ohno:
Pozzz. :oops:
Teska je ova elektronika,..ali sa vama postaje sve laksa!!
Krsta
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 21-03-2010, 17:18

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Krsta »

@Slavko MK

Ma slobodno je postuj ovde
User avatar
Slavko MK
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 29-07-2009, 13:33
Location: Bosanski novi
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Slavko MK »

Jel' ovo znaci slobodno da pucam...??!
Prosetajte po netu, za ovo pojacalce sve je dato!!!
PCB, shema, napajanje,...itd, itd,..
Izradite pojacalce i komentare napisite ovde !!!?? :ohno:
Da ne bude "demek" ono: Tresla se gora rodio se mis!!!?? :azdaja:
Ili samo recite na kratko: Vema zadovolnji,..Ah, daaa!! :D
P.S.
Aman bre moderatori, kako da postavim sliku profila? i da smenim ono Slavko MK??!. :(
Teska je ova elektronika,..ali sa vama postaje sve laksa!!
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by zlatkoMM »

Ma pojačalo je ovo ok 100% ali nije tako jednostavno kao ovo moje koje se može
napravit za puno manje novaca a i netreba mu simetrično napajanje.
User avatar
Slavko MK
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 29-07-2009, 13:33
Location: Bosanski novi
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Slavko MK »

zlatkoMM wrote:Ma pojačalo je ovo ok 100% ali nije tako jednostavno kao ovo moje koje se može
napravit za puno manje novaca a i netreba mu simetrično napajanje.
Ah!! "utepa me" batali ta pojacala sa nesimetricno napajanje, posto sada je XXI-vek!!?? :ohno:
Ovo pojacalo komplicirano i skupo (BOG neka mi dusu prosti!?),...!!???? :?: :ohno: :D
Pozzz
Teska je ova elektronika,..ali sa vama postaje sve laksa!!
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by elektor »

Slavko pusti ljude nek rade što žele. Nemoraš im odmah prigovarati ako se tebi nešto ne sviđa.
Naravno da se ne može uspoređivati kvaliteta pojačala s nesimetričnim i simetričnim pojačanjem, ali..
Uostalom stalno pričaš o DX Blame ST pojačalu, kad ga tolko hvališ onda si ga očito izradio.
Eto ja čekam tvoj prvi post u gotovim projektima s dokumentacijom koji ima veze ss tvojim radom. :wink:
User avatar
Slavko MK
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 29-07-2009, 13:33
Location: Bosanski novi
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Slavko MK »

Moram da priznam da malo gresim?! :azdaja:
Zato sluzi forum da ljudi udju u XXI-vek!! Da nauce nesto,... kako se to radi!! :ohno:
Ja sam,.. pravo da kazen na ove forume naucio po nesto,...narocito od onih stranih (najvise, van bivse Jugo), a, i,.. :) ..
Pozzz

P.S.
Ispada ono: Postavimtemu i pohvalim se,... a posle toga necu da cujem ni rec, posto moj projekat je najbolji!???
Kritika je najbolja za ici dalje!!! :ohno:
Zato postavicu temu i kritikujte koliko vam je pravo,.... ali pod jednim uslovom: Ubedite forumiste da ste u pravu!!!? :idea:
Teska je ova elektronika,..ali sa vama postaje sve laksa!!
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by elektor »

Nisi me shvatio, dapače kao i ti mislim da je kritika često važnija od pohvale jer se samo tako možemo usavršiti.
Ali kao što si rekao 21. je st. internet ima gotovo svatko i kritiku može napisati svatko. Zato sam rekao da se nadam tvom radu u gotovim projektima. Tako da kad netko dobije kritiku može odmah vidjeti od kakve ju je osobe dobio, da li čovjek ima znanja, iskustva i sl. Nažalost u zadnje vrijeme dolazi dosta članova koji žele samo skupiti postove, a nemaju ništa znanja. I iz kritike/savjeta od takve osobe može se roditi čak i nesreća.
Ovaj kao i prošli moj post su potpuno dobronamjerni.
A sada da ne spamamo više temu (isprika moderatorima), kolega nadam se uspješnoj suradnji.
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by zlatkoMM »

Ne kužim koliko buke oko ničeg?
Kao što sam reko Slavko tvoje to DX pojačalo svaka čast,ima diferencijalni ulaz i sve to je ok.
Htio sam reć da je ovo moje samo jednostavnije i jeftinije.
Da je 21 st. pa šta i tvoja shema potiče iz 20 st. isto .
Čak šta više diferencijalno pojačalo sa ulaza ako želiš da ti bude stvarno kvalitetno mora bit
izvedano sa dvostrukim tranzistorom u zajedničkom kućištu.
Nešto slično smo prvili u srednjoj elektrotehničkoj školi koliko se sjećam negdje 1988 g.

pozdrav...
User avatar
Slavko MK
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 29-07-2009, 13:33
Location: Bosanski novi
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Slavko MK »

Pojacavac sa simetricno napajanje nema sprezni kondenzator (koji dosta kosta!?).
U filtarski deo napanja koriste se kondenzatori sa manjim probojnin naponom!!? Evo primera: Simetricno napajanje Us=+/-40V, filtarski kondenzatori sa probojnim naponom najmanje od 50V, a za isti takav pojacavac sa nesimetricno napajanje za da se postigne istu snagu potrebno je napajanje od Us=80V, a sve to znaci u filtarski deo da se koriste elektrolitski kondenzatori sa probojnim naponom od najmanje 100V!!? :twisted: - pa znate vi ovi kondenzatori koliko kostaju?!! :azdaja: ,... zna se, celo bogatstvo!! itd, itd,...
Ima jos mnogo da se prica u vezi ove teme!??
Hajd caooo...! :ohno:
Teska je ova elektronika,..ali sa vama postaje sve laksa!!
Shenda

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Shenda »

Argument koji se zove "cijena" je glupost... da si bilo gdje spomenuo kvalitetu... :roll:

Ako hočeš da štediš - nemoj se uopće baviti elektronikom - to je najjeftinije! :wink:

Ako pak želiš raditi kvalitetne uređaje, koji će imati deklarirane karakteristike, koji će dugo i pouzdano raditi... e onda tu nema mjesta kompromisima, nabavljaš najkvalitetnije komponente koje su ti dostupne! Inače... uvijek ima neki Sony... :lol: :wink:

Btw. i dalje tvrdim da to "tvoje pojačalo" ni koncepcijski, ni izborom komponenti nije ništa ekstra da bi sad svi morali raditi baš njega! To što si ga ti pravio (ako uopće jesi?), meni nije nikakva preporuka! :cry:
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by zlatkoMM »

Halo stručnjak napravi pa ćeš čut kakav zvuk ima...
User avatar
Slavko MK
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 29-07-2009, 13:33
Location: Bosanski novi
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Slavko MK »

Shenda wrote:Argument koji se zove "cijena" je glupost... da si bilo gdje spomenuo kvalitetu... :roll:

Ako hočeš da štediš - nemoj se uopće baviti elektronikom - to je najjeftinije! :wink:

Ako pak želiš raditi kvalitetne uređaje, koji će imati deklarirane karakteristike, koji će dugo i pouzdano raditi... e onda tu nema mjesta kompromisima, nabavljaš najkvalitetnije komponente koje su ti dostupne! Inače... uvijek ima neki Sony... :lol: :wink:

Btw. i dalje tvrdim da to "tvoje pojačalo" ni koncepcijski, ni izborom komponenti nije ništa ekstra da bi sad svi morali raditi baš njega! To što si ga ti pravio (ako uopće jesi?), meni nije nikakva preporuka! :cry:
S'jedne strane je stednja, a sa druge kvalitet, a za karakteristike i izlaznu snagu da ne pricam!!?? :ohno:
Za amatere i entuzijaste odlicno pojacalce,...a i za one druge (sa malim izmenama u dizajnu!?) !!!! :D
U teoriju vise da ne ulazimo, posto po tekstu vidi se da vam je to slaba strana...!!?? 8) :?:
Haj'd pozzz.
Teska je ova elektronika,..ali sa vama postaje sve laksa!!
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by WhiteHead »

Slavko MK wrote: U teoriju vise da ne ulazimo, posto po tekstu vidi se da vam je to slaba strana...!!?? 8) :?:
Haj'd pozzz.
Dobro je da dobismo dobrog teoretičara..... :idea:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Mirza H - MSETS
Napredujem
Napredujem
Posts: 117
Joined: 14-06-2009, 11:14
Location: Bosnia and Herzegovina
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Mirza H - MSETS »

Kondenzator na izlazu (od 1000uF) možeš zamijeniti sa kond. do 3300uF, za bolji bass. Znam ovo jer sam radio slićan pojačavać.
Ako imaš težak zadatak, daj ga lenštini - on će sigurno naći lakši način da ga uradi.
https://welder.ba | https://welder.digital | https://www.proffice.ba
User avatar
Slavko MK
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 29-07-2009, 13:33
Location: Bosanski novi
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Slavko MK »

zlatkoMM wrote:Halo stručnjak napravi pa ćeš čut kakav zvuk ima...
Mladicu moram da priznam "utepa me"...!!? :azdaja:
Pozzz

P.S.
Gde ja sada onaj "Slavni" zeoN!!!??? :ohno:
Teska je ova elektronika,..ali sa vama postaje sve laksa!!
User avatar
Slavko MK
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 29-07-2009, 13:33
Location: Bosanski novi
Contact:

Re: Hi-Fi pojačalo 50W

Post by Slavko MK »

elektor wrote:Slavko pusti ljude nek rade što žele. Nemoraš im odmah prigovarati ako se tebi nešto ne sviđa. :twisted:
Naravno da se ne može uspoređivati kvaliteta pojačala s nesimetričnim i simetričnim pojačanjem, ali..
Uostalom stalno pričaš o DX Blame ST pojačalu, kad ga tolko hvališ onda si ga očito izradio.
Eto ja čekam tvoj prvi post u gotovim projektima s dokumentacijom koji ima veze ss tvojim radom. :wink:
Pozdrav svima (All)!!!
Pogresno,... ne forsiram ovo pojacalce, no ono ima sve komponente da se izradi sa minimumom truda i "kinte"!!
Rezultat svega toga: Dobro pojacalce (a ima puno i drugih, ali i ovo je dovoljno) za pocetnike, a bogami i za one naprednije!!!? :wink:
Inace raspolozen u svakom pogledu i svakog trena da vidim vase projekte (ili seme) na ovom sajtu!!? :oops:
Budite malo srecni i raspolozeni,..i za kraj forsirajte ovde vas trud i znanje!!?

P.S.
Zapamtite: "Tako se uci ili moze da se nauci" !!!??
Teska je ova elektronika,..ali sa vama postaje sve laksa!!
Post Reply