Uzemljenje

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
kranes
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 09-02-2010, 18:56

Uzemljenje

Post by kranes »

Pozdrav forumaši...Potrebna mi je pomoć oko gromobranskog uzemljenja tj.temeljnog uzemljivača.
Objekat koji je već izgrađen potrebno je zaštiti od udara groma e sad vaše mišljenje...Kako da izvedem temeljni uzemljivač dali moram kopat oko objekta ili se može izvesti sa sondama ako da,u kom razmaku postavit sonde.Objekat je 20x10 m , visina oko 8m,a uz njeg se radi u produžetku još jedan takav objekat gdje je već postavljena pocinčana traka u temelje.Dali se može sve povezati ipak na taj temeljni uzemljivač objekta u izgradnj :azdaja: Hvala
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Uzemljenje

Post by MORGAN »

možeš povezati na tu drugu zgradu...ali bi bilo dobro da se stavi sonda....e sad sondu možeš staviti oko 16m od temelja... :?
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 584
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Uzemljenje

Post by Drago_Zg »

Uz poštivanje svih odredbi Pravilnika o tehničkim propisima o gromobranima (NN 13/68, NN 15/96), a naročito u pogledu izbora materijala koji se koristi za gromobransku instalaciju, treba težiti da se zgrade zatvore faradejevim kavezom.
Apsolutno netočno da se stavljaju sonde 16m od temelja, oprosti, to je notorna glupost. Ma koje sonde? Kakove sonde?
[URL=https://datesnow.life]Verified Females[/URL]
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Uzemljenje

Post by MORGAN »

Drago_Zg wrote:Ma koje sonde? Kakove sonde?
http://www.interonica.com/media/catalog/sonda.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 584
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Uzemljenje

Post by Drago_Zg »

Morgene, da li si pročitao:
Pravilnika o tehničkim propisima o gromobranima (NN 13/68, NN 15/96)

Naravno da nisi. Gromobranska instalacija se može raditi samo po tim propisima. Da budem precizniji, na području Hrvatske. U drugim državama, vrijede drugi ili slični propisi. Prema tome, gromobransku instalaciju treba raditi sukladno propisima. Nema tu nikakovih 16m i neke izmišljene sonde! I točka.
[URL=https://datesnow.life]Verified Females[/URL]
Branez
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 457
Joined: 22-04-2008, 16:27
Location: Maribor(SLO) Koprivnica(HR)
Contact:

Re: Uzemljenje

Post by Branez »

Ona "sonda" je kako-tako dobra za uzemljenje za moj srednjevalni prijemnik. :wink:
Gromobransko uzemljenje
Osnovne postavke gromobranskog uzemljenja potrebno je primijeniti prema «Pravilniku o tehničkim propisima o gromobranima» (NN S. List 13/68).
Građevina se štiti od pražnjenja atmosferskog elektriciteta odgovarajućom gromobranskom instalacijom klasičnog tipa, tzv. Faradayev kavez, najčešće načinjenom od metalnih FeZn vodova, pravilno postavljenih na i oko štićene građevine, te dobro uzemljenih, tako da unutar kaveza nema električnog polja. Za osnovne elemente instalacije koriste se slijedeći presjeci trake:
krovna hvataljka - FeZn 20x3 mm
gromobranski odvodi - FeZn 25x4 mm
temeljni uzemljivač - FeZn 40x4 mm
Obzirom na mogućnost metalnih vanjskih konstrukcijskih dijelova građevine (metalna konstrukcija fasade), moguće je iste koristiti kao glavni gromobranski odvod. Uz poštivanje svih odredbi Pravilnika o tehničkim propisima o gromobranima (NN 13/68, NN 15/96), a naročito u pogledu izbora materijala koji se koristi za gromobransku instalaciju (alu-pločice za spajanje dijelova vanjske alu konstrukcije, uz propisani način učvršćenja i povezivanja dijelova opreme i konstrukcije) ovakva gromobranska instalacija također zadovoljava u pogledu svoje funkcionalnosti.
Real Radios Glow in the Dark!
User avatar
kranes
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 09-02-2010, 18:56

Re: Uzemljenje

Post by kranes »

Ok.hvala svima...
Post Reply