Wooferi sa 2 kalema

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
BDW
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 01-12-2009, 07:14

Wooferi sa 2 kalema

Post by BDW »

Pozz ljudi

Drug mi po extra povoljnoj ceni zeli prodati 2 woofera 12" poznati pioneer 307d4, e sad kolko imam inofrmaciju oni su od po 400W rms i imaju dva kalema od po 4 oma.

Nebitno koj je zvucnik, da li mi neko moze objasniti sta se dobija kombinacijom kalema, znam za tolko da ukoliko vezem paralelno dva kalema dobijam 2 oma impedanse a ukolko ih vezem redno dobijam 8 oma impedanse, mene zanima konkretno kako se snaga menja u odnsu na tu konbinaciju kalemova i da li u svakom slucaju ostaje da ako ih redno vezem dobijam snagu od 400W rms i sta ce biti ako iskoristim samo jedan kalem, da li opet donijam tu snagu?


Inace ne vezano za ovo pitala bih samo da li ako redno povozem dva zvucnika od po 100W i 4 oma dobijam 200W i 8 oma a ako ih povezem paralelno donijam takodje 200W ali 2 oma??? (naravno podrazumeva se fazno povezivanje + na + i - na - kod paralelne i + na - kod r redne veze da sad ne pisem ceo postupak kada svi to znamo :) )

Hvala vam unapred
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Wooferi sa 2 kalema

Post by batka »

Ovi zvucnici su pre svega namenjeni za auto izvedbu .Mozes ih spojiti paralelno i seriski,ali interesantniji je paralelni spoj gde bi se dobilo 200W na 2 oma.Nadji dobru kutiju za njih.Dobro idu u otvorenoj TL kutiji namenjenu za gepek,pod uslovom da uradis dobru skretnicu.
BDW
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 01-12-2009, 07:14

Re: Wooferi sa 2 kalema

Post by BDW »

Imam kutije koje trenutno imaju rupe za 12". Kutije su visoke metar i po siroke pola metra, duboke jedan metar, one su transsmision line kutije namenjene za jake woofere sa kanalom unutar kutije od 8 metra, imaju pojacajnje basa 4x (popularno zvane bass horne). trenuto na njima imam magnatove neoflex 12" od 230W sinusno na 4 oma, to ja ne znam kolko gruva, pomera creva, u sobi se sve case i telefoni setaju po stolovima...

Mesto magnata hocu da stvaim ove 307d4 koji su 400W RMS, sigurno znam taj podatak

e sada kombinovanjem kalema se dobijaju imedanse 8 i 2 oma, pa je moje pitanje bilo da li 400W zvucnik ima i na 2 oma i na 8 oma kada se kalemovi povezu redno... to mi je bitno, inace ti zvucnici su ubice, mogu da zamislim samo na mojim binovima kako ce da reaguju...

I ono drugo pitanje, kada dva zvucnika (sa po jednim kalemom, klasicna) povezujem redno ili paralelno, znaga se u SVAKOM SLUCAJU UDVOSTRUCAVA a imedansa se ili povecava ili samanjuje, zavisno od veze
da li je to tacno?
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: Wooferi sa 2 kalema

Post by race king »

ja ti nemogu pomoc, ali znam ko moze ;)
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?action=forum" onclick="window.open(this.href);return false;
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Wooferi sa 2 kalema

Post by batka »

Snaga se udvostrucava ako spojis dva kalema paralelno,ali dobijas 2 oma.Treba ti dobrooo :ohno: pojacalo da bi radilo OK na 2 oma.Kazem ti da ti*magarci* su dusu dali za auto kombinaciju! :lol:
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Wooferi sa 2 kalema

Post by batka »

Evo jednog veoma uspesnog nacrta za bass bin za 15 -icom.Uzivajte u zvuku.Ko napravi nek se javi!! :wink:
Attachments
15-bass-bin.rar
(23.48 KiB) Downloaded 203 times
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Wooferi sa 2 kalema

Post by Smjesko »

@Gaga, pazi da ne dobiješ zapletaj crijeva od tolikih vati, jer bi onaj tko bi ti ih morao otplesti mogao zaglaviti među vvv...cice :lol:
BDW
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 01-12-2009, 07:14

Re: Wooferi sa 2 kalema

Post by BDW »

hahahaha da znas :))) pazicu na creva :)

@batka, pa da dva kalema paralelno u oviru jednog zvunika (to je 2 oma) i drugi zvucnik isto tolko, i redno kad spojim ta dva zvucnika to je 4 oma :)

taman sa parallel bridge sa 6 x tda7293 (zajedno sa bridge adapterom za okretanje polariteta sinusoide, sve radi tako ukomponovano kao da ima ukupno 12 mosfet tranzitora, a koristim aktivan clip detektor, zastitu od kratkog spoja i temperaturnu zastitu) na +-50V, po grani daje oko 20V na izlazu, znaci u bridge 2x20V=40V
40V * 40V = 1600V^2 / 4oma = 400W , tu ce distorizja biti oko 1% sto je i mnogo ali na toj snazi buduci da ce terati bas binove sa borinim fliterom (na ulazu) od 70,90 i 120Hz to i nece biti mnogo vazno, bitno da udara bas kada naidje frekfenca ispod 120Hz a za viskotonske i srednjetonske kutije, kao i frekfence iznad 120Hz, pojacalo mi je naravno Legend Stage master od g.Bore, tako da zurka moze da krene :)

videcete taj projekat u okviru one druge teme tda7293, ili mozda otvaram novu temu kada ga zavrsim i premerim na osciloskopu

Napajanje je 800W trafo sa 60 000uF po grani napajanja.. sekundar 2x36V sa 11A po sekundaru, grec 1000V 40A, ako to bude sve kako valja i kako se matematicki racuna naknadno cu u napajnju ubaciti neku od borinih stabilizacija
Post Reply