Vremenski relej

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Vremenski relej

Post by juka vk »

pozdrav svima da odamh napomenem da sam trazio semu z avremenski rejel ali nisam uspio naci ono sta bi meni odgovaralo.

Imam elektro motor (asinkroni kavezni) koji ima pomočni namot za pokretanje, koji treba bit uključen sam na pokretanju. Znaci treba mi vremenski rejel koji ce biti cca sekundu ukljucen i onda se iskljuciti, i bili bi jako dobro da radi na 220V !

pozdrav
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Vremenski relej

Post by niho »

Ne znam sto ce ti to kad se ta druga (pomocna ) spula napaja preko kondenzatora i stalno je prikljucena dok motor radi.
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Vremenski relej

Post by batka »

Daj da vidimo kako si vezao taj motor.Nacrtaj semu.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Vremenski relej

Post by niho »

Ja ih spajam ovako:
shema spoja asinhronih motora
shema spoja asinhronih motora
asinhroni.jpg (8.14 KiB) Viewed 2310 times
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: Vremenski relej

Post by juka vk »

ma nema se tu sta crtat sema, u sklopu tog motora je bio strujni relej koji se pri pokretanju motora aktivirao zbog velike struje pokretanja. Kada se aktivirao paralalno sa glavnim namotom bi uključio i ovoj pomočni z apokretanje, a kako se motor pokrene struja padne i relej se isključi i to je to.
A je bi to izveo sa vremenskim rejelom koji bi pri uključenju motora spoji i pomocni namot kratko vrijeme.
mislim da bi sad trebalo biti jasno!?!?
User avatar
kranes
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 09-02-2010, 18:56

Re: Vremenski relej

Post by kranes »

Možda je jednostavnije ovako;ako je upravljanje tog motora preko el.magnetne sklopke taster za uključenje(zeleni)uzmeš sa dva radna kontakta,jedan kontakt uključuje sklopku,a drugi pomoćni namotaj i problem riješen,druga varijanta je preko grebenaste sklopke 0-1-2 gdje u položaju 1 uključuješ glavni namotaj a sa položajem 2 dodatno uključuješ pomoćni,pustiš sklopku ona se sama vraća u položaj 1 (dakle položaj 2 je taster)i motor radi samo sa glavnim namotajem.To su dvije jednostavne izvedbe a vrem.releja ima dosta na forumu ako već želiš izvedbu sa njim
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: Vremenski relej

Post by juka vk »

.....uspio sam popraviti relej koji je vec bio na motoru pa nije bilo potreba za nicim drugim.
evo kako izgleda sve skupa. Inace radi se o modelu motora, prakticni semniarski rad na fax-u.
Pozdrav svima i hvala na ukljucivanje u temu.
http://www.youtube.com/watch?v=bDR7NQMCOwA" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Vremenski relej

Post by niho »

Ma bitno da radi i da je tebi jasno sta je bio tvoj problem, nama i ne mora ..
Post Reply