Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Alexa-bg
Posts: 20
Joined: 31-03-2007, 20:15

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by Alexa-bg »

Šta smo rešili, šta je najbolje rešenje?

Ovaj minifon deluje super, ali šta ja da povežem na te osigurače?
Kakvu zujalicu da pravim, šta uraditi?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by niho »

Ono koje napravis da radi i da ti budes zadovoljan :)
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by batka »

Covek ti dao sliku,ali izvuci dve zice + i - i vezi kako ti pise -redosledno!Nema filozofije- nikakvi kondenzatori ,otpori .Da vam bide jasno - uredjaj vezujes izmedju dva + napajanja!!! :lol: Ali funkcionise kad iskljucis + od svetla i tada se direktno taj vod preko sijalica vezuje na - ili masu vozila! Sta sad nije jasno??
I nemoj nista da vezujes - uostalom sto bi bazer bio tisi !?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by niho »

de malo provjeri sta si napisao, @batka to je naopako :azdaja: , mora da si zaljubljen :)
@krsta ova tvoja shema takodje ne valja!! dioda je obavezna da odredi smjer struje ( kada su svjetla upaljena + a motor ugasen - samo tada treba da radi!!
Krsta
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 21-03-2010, 17:18

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by Krsta »

Šema nije moja nego sa elitsecurity.org korsnik PedjaZ(nadam se ne ljuti što sam je okačio ovde) i nisam je puno zagleđivao uostalom evo linka odakle je skinuto http://www.elitesecurity.org/t394560-0#2548301" onclick="window.open(this.href);return false;
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by batka »

Moj Niho citaj malo bolje sve postove.dobro sam napisao: Kad upalis auto i ukljucis svetla , ne desi se nista(uredjaj je izmedju dva plusa!),kad iklucis motor(ostaje jedan plus i masa) i uredaj svira.Kad iskljucis svetla - opet sve se gasi.Ako ugasis svetla,pa onda okrenes kluc i izvuces ga iz brave - onda ne svira nista(mozda samo radio-ako ga imas u kolima) :wink: :lol:
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by niho »

Meni ce sutra biti ravno 50 godina. Kad treba da procitam nesto ja stavim naocale i ne stidim se toga. @batko tebi sam napisao da si vjerovatno zaljubljen kad pises i opet ponavljas nesto sto je naopako. Napraviste cijelu nauku od jedne zujalice. Da je bar u temi elektronika za totalne pocetnike a ne u shemama. Pogledaj!!
Tema je:

Code: Select all

Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla
a u tvom postu stoji:

Code: Select all

Ali funkcionise kad iskljucis + od svetla i tada se direktno taj vod preko sijalica vezuje na - ili masu vozila!
Probaj procitati svoj post kad vec nisi razmisljao dok si pisao ili brzopleto citas tudje postove. Ovo bi bilo pametno zakljucati, zao mi je ali mislim da je @Alexa-bg samo jos vise zbunjen sa ovim brdom postova koji su na kraju ispali prepucavanje i glupiranje.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by Feko »

niho wrote:Meni ce sutra biti ravno 50 godina. ...
SRETAN ROĐENDAN :!:

P.S. Sada može tema pod "Lock" :lol:
Alexa-bg
Posts: 20
Joined: 31-03-2007, 20:15

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by Alexa-bg »

U početku mislim da sam skontao bez problema šta treba da uradim, ali sad imam 4 šeme i više mi nije baš najjasnije koja bi radila svoj posao.

Mogu li kupiti zujalicu negde (i znate li gde), ili moram napraviti?
Za povezivanje sam skontao iz onog pdfa.


P.S. Izvinite što sam dosadan, ali nisam baš najbolji sa elektronikom.
Kontam dosta toga samo mi treba malo vremena.

I Srećan rodjendan druže :)
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by batka »

Ej generacijo,sto ste se bre uzjogunili-ja sam proveo dva sata u podrumu da nadjem original od MINIFONAi to je to.To sam osamdesetih godina dobio iz Skofje Loke ,od kolege koji je te stvari prodavao naveliko sirom YU.
E,sad stvarno smo mnogo napisali,skoro smo se izgubili :ohno: ali procitajte pazlivo sta pise na originalu MINIFONA.Imate i nacrt i dobro objasnjenje. Hvala,toliko od mene na ovu temu!

PS Ti si stvarno presao u *starce* :lol: :ohno: Cestitam!
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by WhiteHead »

Alexa-bg wrote: P.S. Izvinite što sam dosadan, ali nisam baš najbolji sa elektronikom.
Naibolje nađi nekog prijatelja da ti to odradi..... :idea:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by batka »

Dodji do mene,dobijas uredjaj besplatno ,kao i montazu.Garancija - dok napunis 50 godina!! :ohno:
nikoko
Posts: 15
Joined: 24-07-2009, 22:35

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by nikoko »

Pridružujem se čestitkama za rodjendan.

Da li neko ima rešenje (šemu) kako da se šema za buzzerom proširi tako da recimo po početku napajanja od 12V se oglasi zvučno upozorenje u trajanju od 1-2 sekunde, a posle toga da ostane neaktivno sve dok se ne isključi i ponovo dobije napajanje.

Navedena šema mi je potrebna za dopunu uređaja dnevnog svetla koji sam postavio u postu http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =30#p91029" onclick="window.open(this.href);return false; gde bi preko prekidača, kada je uređaj dnevnog svetla isključen, napajanje sa alternatora bilo preusmereno na ovaj uređaj koji bi davao zvučno upozorenje u trajanju od 1-2 sek i ostao neaktivan do sledećeg startovanja motora.

Unapred zahvaljujem.
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by batka »

Znate sto - previse komplikujete stvari.Najjednostavnija stvar je ponekad najbolja.Najbitnije je da ne zaboravite iskljuciti svetla i ispraznite akumulator! Sve drugo su nijanse koje ,ruku na srce,sve to nemaju ni kola od 25000 EU :ohno:
Alexa-bg
Posts: 20
Joined: 31-03-2007, 20:15

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by Alexa-bg »

@krsta

Setih se da pitam. Uzeo sam taj alarmčić kod kineza za 100din.
Onda sam vezao 10nF redno sa piezom i utišao se dosta.
Stavio sam 50uF izmedju + i - i stavio sam otpor na +. Sve kao što si okačio na slici.

Prikačio sam ga na akumulator direktno i sve radi savršeno.

Medjutim, problem nastaje kad pokušam da ga povežem na mesto.
Vezao sam + od zujalice na +12v od pozicije.
Provukao sam kablove u kabinu i kad pokušam da zakačim - od zujalice na prekidač na vratima koji pali svetlo u kabini ona jednostavno ne radi.

Izmerio sam napon izmedju kabla koji je vezan na poziciju i prekidača (ako je crvena pipalica postavljena na kabl sa pozicije) i tu ima nekih -12V i to samo u slučaju kad su vrata zatvorena.

Kako sad da pronadjem masu na prekidaču na vratima?
I da zujalica pišti kad je isključen kontakt, upaljeno svetlo i otvorena vrata.
Alexa-bg
Posts: 20
Joined: 31-03-2007, 20:15

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by Alexa-bg »

Zna li neko?
User avatar
kranes
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 09-02-2010, 18:56

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by kranes »

Ispravi me ako griješim .+12V za zujalicu uzimaš dakle sa pozicije +12V ,a -(minus) ti je potreban sa prekidača vrata .Ako je tako trebaš provjerit koji se pol dakle (+ili-)prekida preko prekidača vrata.Kod nekih vozila je (+)na prekidaču i vode se dva kabla odnosno žice,a kod nekih ipak minus i ide jedan povratni kabal,a (-)uzima dirtektno sa šasije vozila.Ako se u tvom slučaju prekida( + ) ugradi relej i prekidačom vrata uključuj relej a preko releja propusti minus...
Ako je na prekidačima (+)normalno je da zujalica neće radit na dva plusa...
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by niho »

@Alexa-bg pa već sam dao shemu, pogledaj post:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =15#p90866" onclick="window.open(this.href);return false;
vidjet ces da za ovaj sklop idu tri zice za spajanje, jedna na kontakt bravu, druga na prekidac za svjetla a treca na prekidac koji se nalazi na stubicu koji nosi vrata, to bar ne treba biti problem za pronalazenje. Spoji po shemi i radice garantovano.
Alexa-bg
Posts: 20
Joined: 31-03-2007, 20:15

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by Alexa-bg »

Sve sam uradio prema ovoj slici, pošto je na tom autu kontakt brava prilično nepristupačna, tj. morao bih da skidam celu kontrolnu tablu sa sve kasetom i sl. da bih došao do nje.
http://www.elektronika.ba/forum/downloa ... hp?id=1721" onclick="window.open(this.href);return false;

@kranes

Da, + na zujalici sam povezao na +12v sa pozicije.
- mi treba sa prekidača vrata.

Do prekidača dolaze dva kabla koja se spajaju u istu buxnu koja ide u prekidač, a prekidač je zašrafljen na šasiju.
Izmerio sam napon izmedju kabla koji je zakačen na + pozicije i tog kabla što ide na prekidač vrata i tu ima -12v, što mi opet nije jasno jer crvenu pipalicu stavljam na +12v.
A taj napon od -12 dobijem samo kad su vrata zatvorena.

Proveriću da li je na prekidaču + a ako jeste, šta misliš, koji relej i gde da ugradim?

Sumnjam da možda jedan kabl nije u redu, pa ću probati još jednom da ga proverim, možda zato imam problem, pa ću vam napisati čim proverim.

@niho
Jel znaš kako bih mogao ovako da povežem, da ne bih rasturao pola auta da dodjem do brave?
Pa ako nikako ne uspem ovo, onda ću da vežem prema toj šemi.
User avatar
kranes
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 09-02-2010, 18:56

Re: Zvuk koji opominje vozača da ugasi svetla

Post by kranes »

A taj napon od -12 dobijem samo kad su vrata zatvorena....

Taj minus 12V dobiješ kad su vrata zatvorena dobiješ jer minus prolazi kroz žarnu nit sijalice unutar auta jer tada nema napona na sijalici zato što su vrata zatvorena.Iz toga zaključujemo da se na prekidačima vrata prekida plus pol.
Naj jednostavnije rješenje ti je da ugradiš jedan mali relej sa jednim radnim kontaktom (špulna 12V) u armaturu sijalice u vozilu.Špulnu releja spoji paralelno sijalici,a na radni kontakt spoji minus sa saijalice i sa izlaza kontakta vodi prema zujalici taj -(minus)
Zujalicu možeš postavit pokraj armature sijalice s tim što do nje moraš dovesti onaj + (pol) sa pozicije (jednu žicu).
Post Reply