pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Post by sesvete789 »

molim vas ljudi nov sam na forumu (a i u svijetu elektronike) ...
treba mi pomoć oko konstrukcije montažne sheme za svoj koji ću priložiti kao sliku ....
pokušavao sam puno puta složiti neku normalnu shemu ali sam svaku put naišao na pogrešku koja se nije mogla izbjeći ... tako da vas molim da mi pomognete oko toga ... hvala vam puno =)

evo sheme....

http://www.4shared.com/photo/G4tTCbPs/H ... 25555.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Re: pomoć kod sheme....

Post by Ford »

meni se čini da sam tu shemu več vidjeo negdje ... ali nije bitno... evo pogledaj
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 87&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pomoć kod sheme....

Post by niho »

Evo ja se danas malo igrao sa Eaglom (iglao se :lol: ) pa ti saljem tvoju shemu nacrtanu u istom programu i jedna varijanta montazne sheme, mada mislim da bih puno bolje slozio isto ovo u Proteusu al nema veze ! :ohno: !
trcece.zip
slike elektricne, montazne sheme i isto to u eagle fajlovima
(122.58 KiB) Downloaded 147 times
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć kod sheme....

Post by sesvete789 »

Ford wrote:meni se čini da sam tu shemu več vidjeo negdje ... ali nije bitno... evo pogledaj
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 87&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

slično je ... ali ja imam drugačiju shemu ... imam puno više elemenata a manje diodica ... stvar je u tome da nesmije bit nikakvih preinaka u onog shemi koju sam postavio ... ovo što si si priložio - ja mislim da je također trčeće svijetlo ali hvala za trud
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć kod sheme....

Post by sesvete789 »

niho wrote:Evo ja se danas malo igrao sa Eaglom (iglao se :lol: ) pa ti saljem tvoju shemu nacrtanu u istom programu i jedna varijanta montazne sheme, mada mislim da bih puno bolje slozio isto ovo u Proteusu al nema veze ! :ohno: !
trcece.zip
hvala tu puno ... samo bi te pitao nešto .... što znači ona crvena crta sa gornje desne strane na slici koja je u zip fajlu???? ...
i da još jedno ... daj napiši samo kak se zove točno program ( ovaj Eagl kak već ) ... pa da ga skinem
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pomoć kod sheme....

Post by niho »

Ta crvena linija (kod mene ) je kratkospojnik s gornje strane, bilo mi prekomplikovano da kruzim okolo s vodovima :) imace u originalnom bi bilo nes kao dvostrana stampa hehe. Program se zove Eagle 5.9.0 i mozes ga skinuti kao fr*e verziju ( i ja je koristim posto ovo sto daju je sasvim dovoljno za moje potrebe) a imas i ovdje na forumu uputstvo na nasem jeziku.
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć kod sheme....

Post by sesvete789 »

aha ok hvala .... e da niho .... mislim da sam našao grešku .... nisi spojio nigdje sedmicu i četrnajsticu na IC-u ...i da ... imaš 6 kondenzatora ... a treba ih bit 7 .... jesi vidio na mojoj slici da ima još ispod ona mala shemica ... to je sve spojeno zajedno....
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pomoć kod sheme....

Post by niho »

Hm, kondenzatori su svi tu i sema je ok, jedino nisam prikljucio napajanje ic-u evo ispravljeno i saljem ponovo.
PS. Molim moderatora da obrise moj raniji post posto shema ima gresku :(
trcece.zip
elektricna i montazna shema (Eagle) i slike istih.
(137.33 KiB) Downloaded 125 times
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć kod sheme....

Post by sesvete789 »

sorry za kondenzatore krivo sam prebrojao .... vidim da si spojio sada sedmicu sa minusom ... a kaj je sa četrnajsticom ... mislim da se nesmije ostavit prazna ( barem kolko sam ja naučio u svom školovanju ) ...
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pomoć kod sheme....

Post by niho »

Pogledaj malo bolje shermu :azdaja: sve je na svome mjestu, nista nije prazno, 14. pin je spojen sa + polom i ostalim elementima na katodu diode 1N4148 ! (kao i pin 6, 9, 13)
Hajde malo se bolje potrudi i naci ces (a i nauciti) puno bolje i vise.
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć kod sheme....

Post by sesvete789 »

evo sorry ali ja stvarno ne vidim da si spojio 14 igdje .... evo slika zaokružio sam 14 ... nije nigdje spojen

http://www.4shared.com/photo/7GVrt7qW/trcece1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Shenda

Re: pomoć kod sheme....

Post by Shenda »

Direktno na 13! :roll:

I ti bi trebao promjeniti dioptriju! :wink:
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Post by sesvete789 »

evo idem kupit naočale sad :D ... jbg nisam fakat vidio .. hvala na pomoći
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Post by sesvete789 »

i da ... u vezi onog kratkog spoja .... možda sam našao riješenje .. možete li provjeriti ... ??

http://www.4shared.com/photo/QLJQdlxS/trcece.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Post by niho »

Za svaki problem postoji rjesenje, ovo sto si ti uradio to sigurno nije. Treba malo kombinovati sa rasporedom elemenata pa naci neko bolje. Provuci vod izmedju nozica tranzistora nije bas najsretnije rjesenje, treba to poslije polemiti a da ne "prelije" tinol i napravi kratak spoj?! :?
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Post by sesvete789 »

niho wrote:Za svaki problem postoji rjesenje, ovo sto si ti uradio to sigurno nije. Treba malo kombinovati sa rasporedom elemenata pa naci neko bolje. Provuci vod izmedju nozica tranzistora nije bas najsretnije rjesenje, treba to poslije polemiti a da ne "prelije" tinol i napravi kratak spoj?! :?
ma nije to problem sa tranzistorom ... malo se udalje nožice jedna od druge i to je to ... samo me zanima jel to dobro spojeno??
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Post by niho »

Pa valjda toliko znas, a kad budes radio sa softverom koji slaze elemente po specifikaciji iz biblioteke vidjet ces da to bas i nije tako kako mislis, razmaknuti nozice na tranzistoru :ohno: :D
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Post by niho »

Evo jedan prijedlog:[img]
montazna
montazna
trcece.jpg (36.06 KiB) Viewed 2936 times
[/img]
sesvete789
Posts: 10
Joined: 01-06-2010, 22:08

Re: pomoć oko konstrukcije montažne sheme

Post by sesvete789 »

aha to je tak u programu ali znaš da je u praksi drugačije... nije nikakav problem razmaknuti nožice tranzistora odnosno malo i produžiti ... hvala na prijedlogu... bili ste svi od velike pomoći :D hvala
Post Reply