Skolsko zvonce

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Skolsko zvonce

Post by batka »

Razmisljao sam kako da jednoj seoskoj skoli ovde kod mene poklonim nesto sto im treba.Skola ima oko 370 ucenika u 17 klasova.Dobili su kompjutere za svakog ucenika ali nemaju dovoljno energije da to sve pokrenu :) .U pitanju je skolsko zvono-nasao sam semu ,relativno jednostavnu,ali problem je u tome sto izmedju casova ne postoji mogucnost postavljanja odmora,osim jednog od 15 minuta.Nemojte mi reci da stavim PC i upotrebim program kolege sa sajta.Pre bih izabrao elektronski sklop koji se rucno aktivira na pocetku,ukljuci iskljuci 7 casova i 6 odmora izmedju.Pozeljno je mogucnost menjanja vremena casova(skracenja) i odmora.
Jeli neko razmisljao na ovu temu? U nekoliko skola sam ugradio PC na razglasni uredjaj i stavio RADUGU - program kojim se programira trajanje casova (silent),najava pocetka,kraja casa,muzika i reklame na odmorima... 8) Program je oko 5,2 Mb,ako ima neko potrebu saljem .
Attachments
Skolsko zvonce.rar
(133.07 KiB) Downloaded 179 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Skolsko zvonce

Post by pedja089 »

To se moze odraditi sa kontrolerom i rtc, ali nesto gotovo nisam video. A ja cu ti predloziti racunar, pogotovo ako imaju neki koji stalno koristi. A ako je vec hoces da poklonis, dobices od mene program.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Skolsko zvonce

Post by niho »

HEh, ja sam u skoli gdje radim prije nekoliko godina koristio racunar prikljucen na razglas a program koji je pokretao zvono ( i "citao" oglase) bio je norton-shedulle, program koji je bio na tom racunaru (uh to je bio jedan stari "obicni" pentium i win 95. :|
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Skolsko zvonce

Post by bob4 »

Moja školska ekipa (kolega sa posla) se isprakticirala u bližoj okolini.
:idea: :idea: LOGO Siemensov (najjednostavniji, najjeftiniji);
a obrađuje se i na nastavi u 3 i 4 razredu (srednje škole)
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Skolsko zvonce

Post by batka »

Daj predlozite elektronsko (hardversko ) resenje problema! Ja Vam kazem da ne mogu oni upotrebiti ni ove komp,koji su bobiveni za nastavu! Stoje komp. upakovani!? Treba izvesti instalaciju jovo-na novo!Ova nece izdrzati.Treba pojacati i transformator u blizini,jer ce rusiti mrezu(ako ukljuce sve odjednom!!) :ohno:
Ipak mislim da je lakse uraditi elektronikom,ali pitam da ne razbijam glavu - mozda ima neko vec gotovo resenje! :P
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Skolsko zvonce

Post by bob4 »

A šta fali ovome:
http://img155.imageshack.us/img155/5923" onclick="window.open(this.href);return false; ... nslogo.jpg
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Skolsko zvonce

Post by batka »

FAli to sto ne mogu da ga otvorim :lol:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Skolsko zvonce

Post by bob4 »

oprosti; klik na google: logo siemens i SVE znaš
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Re: Skolsko zvonce

Post by DaTi »

http://solair.eunet.yu/~damir-m/" onclick="window.open(this.href);return false; zašto komplikovati? :D
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Skolsko zvonce

Post by batka »

Hvala,ali trazim recenje BEZ UPOTREBE PC ! Inace ima puno nacina da se uradi sa PC -em,ali bih zeleo uraditi nesto kao sa shemom u najavi ove teme(pogledajte!).Trebam dodati jos jedan 4017 koji bi simulirao odmore,koje fale ovom zvonu na shemi! Problem cu resiti i sa danom semom ,ali trebam ekserimentisati .Problem je sto nemam puno vremena,pa sam trazio neko slicno resenje!
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Skolsko zvonce

Post by bob4 »

Tek sad sam pogledao ovu tvoju shemu. Nema šanse da to točno radi.
Rađe uzmi frekvenciju mreže; pa ju podijeli da dobiješ ; npr. 5 min i zatim 4017 ili nešto slično.....
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Skolsko zvonce

Post by batka »

Radi ce,ali treba tacno proracunati otpor koji ide od cini mi se 4 izlaza ka tanzistoru koji daje kasnenje,da bih postigao odmor od 15 min.Napravili su to neki momci u jednom makedonskom casopisu*Emiter*,ali problem nastaje kad trebas postaviti odmore posle svakog casa.Tu se mora dodati jos jedan 4017 i time da se dobije kasnenje za sve odmore i tranzistore na svaki izlaz IC.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Skolsko zvonce

Post by pedja089 »

Zar nije lakse sa nekim kontrolerom to napraviti :roll:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Skolsko zvonce

Post by Feko »

To sve s vremenom pocne jako odstupati od tocnog sata....najbolje je to rijesiti racunalom koji sinkronizira vrijeme preko interneta, staviti program od nekog forumasa (puno ih je to pravilo), staviti pristup preko VNC-a i zaboravis na taj comp a radi savrseno....ja mogu reci da u valpovackoj osnovnoj skoli radi vec 2 godinu bez ikakvih intervencija i uvijek zvoni tocno u sekundu!
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Skolsko zvonce

Post by MORGAN »

pedja089 wrote:Zar nije lakse sa nekim kontrolerom to napraviti :roll:
Nevide ljudi.. :shock:
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Skolsko zvonce

Post by Cipi-Cips »

najbolje nabavis jedan PLC i isprogramiras vrlo jednostavno i to je to :)
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Skolsko zvonce

Post by batka »

Ok sto pedja kaze- mozda bi najbolje bilo uraditi to mikrokontrolerom,ali ja nisam bas vican programiranu.Za PC sam Vam rekao daimam resenje,ali bice problema s njim :ohno: Posto je 14 km van grada ne volim svakog drugog dana da setam do tamo i sredjujem taj PC,posto imaju rekao sam dosta problema sa naponom u skoli
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Skolsko zvonce

Post by pedja089 »

Onda ubaci neki laptop, i neki mali ups, i to ce da radi sigurno...
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Skolsko zvonce

Post by bob4 »

Batka; koliko misliš novaca za to potrošiti?
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Skolsko zvonce

Post by batka »

Sto manje :lol: !Poklonio sam skoli puno stvari- dobili su wi fi router,LAN umrezenje,dva mikroscopa sa kamerom za PC itd.Da se ne hvalim :oops: Ovo sam hteo da izradim,a da se puno ne vidi(i da ne vuce Kw :lol: )
Rekao sam Vam vise puta -mogu da uredim to s RADUGOM i komp.,ali cu ipak malo mozgati i uraditi sa klasicnom elektronikom.Ako nadjem priliku napravicu im mali 100V razglas.Imam izlaz sa trafom ,fali mali mixer i napajanje,kutija,kao i zvucne kutije.Kad sam tu,da napomenem da sam juce probao trafo od panicnog svetla (lici kao balans za neonku :lol: !) i odlicno pase na 100V liniju za razglas.Uzeo sam 8 omske 5 incne zvucnike za auto,koji se prodaju na pijaci i odlicno je zvucalo! Kolko love toliko kvaliteta i jos malo vise kvaliteta :lol: Hvala svima na saradnji!Jel hoce neko RADUGU da vidite sto je program za Vas studio? Posaljite poruku na mail,licno cu svakom poslati,pa udarite na pravljenje play lista.
Post Reply