Zaštita ispravljača s relejem

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by arcom »

Dobro citas :)
S time da Q16 (to bi trebao biti onaj na CS i CL pinovima) ne rusi odmah upravljanje vec kako struja raste tako odvlaci upravljacku struju sa baze izlaznog tranzistora i regulira maksimalnu struju na izlazu ispravljaca.

Da bi struja bila ogranicena, pad napona na R5 mora biti cca 0,7V, a to znaci da ce u slucaju kratkog spoja struja kroz R5 biti 2A, napon na emiteru izlaznog tranzistora (prije R5) 0,7V, a napon na izlazu regulatora (poslije R5) 0V. Teoretski naravno; praksa je mrvicu drukcija. To je ujedno i situacija kada je izlazni tranzistor najvise opterecen jer je na njemu tada najveci pad napona i uz maksimalnu struju dovodi do najvece moguce disipacije. Idealna situacija za testiranje hladnjaka :D
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by bob4 »

Evo jednostavniji ispravljač u EWB ; Ovdje pokazuje da ipak teče struja iz izvora
http://img202.imageshack.us/img202/4126/is1.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Shenda

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by Shenda »

IUR wrote:evo bolje slike, gdje je nacrtan cijeli ispravljač i ono kaj sam ja zamislil...
Napravi ti to kako si zamislio :!:

Do sad si davio kako da to uradiš... a poslije češ zašto ne radi... :wink:

Btw. šta nema Atmel neki mikro koji bi mogao isprogramirati kao prekostrujnu zaštitu :roll:

I šta je čudno što Gretz za 1A pusti dim ako mu nabiješ 100% veču struju? ... i sad zato što si skurio jedan Gretz daviš nas na forumu sa nekom prekostrujnom zaštitom, koja uopće nije potrebna... I zašto misliš da bi se to desilo pravilno dimenzioniranom Gretzu?
Ako se nastaviš baviti elektronikom, sa tom količinom znanja, biće puuuno skurenih elemenata... nayebali smo... :roll:

I kako si ti završio tu tvoju školu, kad ni osnovne stvari nisi naučio...
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by IUR »

nayebali smo...
koje yebene stvari ? (i nemojte samo moj post brisati ako i @shenda psuje)
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by IUR »

ajmo pustiti prepucavanje....
imam praktično pitanje o trafu i da ne otvaram novu temu, pitam tu.

naime imam dva trafa:
jedan ima 15V 2A (x2 sekundara), a drugi oko 2A 30V

jel praktično bolje uzeti prvi ili drugi?

u teoriji, drugi ima oko 60VA (W), a a prvi ako spojim u seriju sekundare ima 2A, 30V i 60-tak VA (W), ali ima i centralni izvod s kojim se može izvesti simetrično napajanje

za drugi neznam točnu struju, znam samo promjer žice, a iznosi i kod prvog isto, pa po čistoj logici bi to bilo 2A....
izidor7
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 25-02-2010, 00:04
Location: Hrvatska
Contact:

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by izidor7 »

:roll:

Ak se ja dobro sečam, onda je bitnija Dimenzija jezgre.. Bar kaj se snage transformatora dotikavle.... a sad ... Neko mi je rekel ( aha, onaj lik na http://www.sper.hr" onclick="window.open(this.href);return false; ) da je 5A po kvadratu prihvatljivo... :oops: tak mi je rekel za elektromaghet... No neznam kaj bi mislil... neznam kak je to sad za Transformator... :oops:

A kaj se Regulacije struje tiče., sama ona je dovoljna .. netreba nekaj dodatno jer eto samo se regulira... a gruntam si , Jel bi bilo dobro složiti tu prekostrujnu zaštitu za elektro-magnet... Ali bum oto proveril.. jer Teško je tolko žice namotati da on more podnesti... a da se ne skuri... budimo realni!!!
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by arcom »

Ako radis onaj ispravljac 1,5-30V / 2A onda je bolje uzet taj drugi trafo koji ima jedan sekundarni namotaj, a ovaj sa dva namotaja ostavi za neki drugi projekt ili kao sto si rekao, napravi napajanje sa simetricnim izlazima....npr. +12V i -12V i/ili +5V i -5V.
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by IUR »

da... ali i s ovim 1.5-30 bi se dalo izvesti simetrično napajanje ako imam centralnu točku...
ali isto za instrument trebam 12V, kojih imam na prvom (to je ručno namotano)

kaj je bolje u praksi imati jedan namotaj ili 2 serijski spojena ili je apsolutno svejedno, ako npr radim 0-30V?
jer ja bi stavil drugi trafo, ali na kutiji sam već rupe zbušil za prvi i na prednjici za 3 buksne... ali ako je bolje drugi onda se to da prilagoditi...
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by arcom »

A kako tocno ti mislis izvest simetricno napajanje 1,5-30V, ako imas trafo sa namotajima za 2x15V?
Za to ti treba trafo sa 2x30V namotajima (ok, 2x24V).

Razlike izmedu 1 namotaja i 2 serijski spojena bas i nema, osim ako krivo spojis namotaje u seriju pa se trafo pregrije :)

Kolika struja ti treba sa tih 12V?
Ako je nesto do 1A onda sa 7812 regulatorom izvuces tih 12V za sta god ti treba.
Shenda

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by Shenda »

arcom wrote:A kako tocno ti mislis izvest simetricno napajanje 1,5-30V, ako imas trafo sa namotajima za 2x15V?
:lol: :lol: :lol:

Pa može se dobiti simetrično napajanje 2 x 1,5 - 30V iz 2 x 15V trafoa :!: :wink:

Btw. ja ne psujem... samo "sočno" opisujem stanje stvari... :wink:
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by arcom »

Mozda sam spor danas pa ne kuzim; prosvijetli me :D

Dakle, trafo 2x 15V i zelim dobiti izlaze +1,5 do +30V i -1,5 do -30V. Ne moras crtat shemu, moze samo i objasnjenje.
S time da nema "varanja" sa boost converterima :P
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by IUR »

Shenda wrote: Pa može se dobiti simetrično napajanje 2 x 1,5 - 30V iz 2 x 15V trafoa :!: :wink:
jednostavno, imaš centalni izvod (CT), i sad ako spojiš voltmetar između Ct buksne i - busksne dobiš -15V (max)
ako spojiš između CT buksne i + buksne dobiš +15V max, a ako spojiš između + i - buksne dobiš +30V

mislim da nigde nisam napisal +-30V
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by IUR »

IUR wrote:da... ali i s ovim 1.5-30 bi se dalo izvesti simetrično napajanje ako imam centralnu točku..
ovo 1.5-30, to ne znači da je to minus 30V, nego da regulator daje napon OD 1,5V DO 30V
Shenda

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by Shenda »

:lol: :lol: :lol:

Ne-ne dečki...

Simetrično od -30 do -1,5 i od +1,5 do +30... :wink:

... jednostavno rješenje sa dvije diode i dva konda, po grani ispravljača... jasnije? :roll:
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by arcom »

Rekao sam da nema varanja sa boost converterima, ali sam zaboravio napisat i varanje sa voltage doublerom :D

Znaci ipak nisam poludio u zadnje vrijeme. To je OK.
Moje pitanje se odnosilo na originalnu shemu gdje se koristi jedan gratez i LM723 kao regulator. Za postic simetricno napajanje sa takvim sklopom mu treba trafo koji ima 2x30V sekundare. To je bila moja poanta.

Ako cemo bas u krajnost onda se i iz jednog sekundara npr. 15V da izvuc simetricno napajanje 0-30V :P

No dobro, vidim da IUR kaze da nigdje nije napisao da mu treba +/-30V, a hoce simetricno napajanje... :)
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by IUR »

ili tak, ali nisam na to mislil
Shenda

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by Shenda »

arcom wrote:Znaci ipak nisam poludio u zadnje vrijeme. To je OK.
Ako ti kažeš...
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by IUR »

arcom wrote:
No dobro, vidim da IUR kaze da nigdje nije napisao da mu treba +/-30V, a hoce simetricno napajanje... :)

pa simetrično napajanje nemora biti do +/- 30V
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Zaštita ispravljača s relejem

Post by arcom »

Ma da, OK, ali kako je cijela prica krenula od tog 1,5-30V ispravljaca onda kada si rekao da se moze izvuc simetricno napajanje sam, valjda logicno, zakljucio da ti treba simetricno za 1,5-30V. No dobro, nebitno...

Ako ti treba simetricno napajanje uzmi trafo sa dva sekundara.
Ako ti ne treba simetricno napajanje uzmi trafo sa jednim sekundarom, a ovaj sa 2 ostavi za nesto drugo.
Post Reply