Power saver ili štediša struje

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Danas testirao. Na mrezu smo vezali motor i izmerili struju. Onda pre motora zakacili kondenzator (power saver). Rezultat: kada merimo struju ispred power savera ona je manja nego bez power savera (kondenzatora) ali ako merimo izmedju power savera i motora ona je ista kao bez power savera.
Merili smo sa vise uredjaja. Sada trazim negde neko staro brojilo pa da vidim kako ono reaguje. Probali smo i sa neonkom i isto se desava.
magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Nasao brojilo i surta ponovo testiramo.
magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Da li neko moze da mi kaze kako brojilo za Kwh meri kolicinu snage? Zanima me da li:
1. Ako se smanji jakost struje A da li ce da ce smanji broj Kwh 2. Da li ce to da se dogodi ako se u isto vreme popravi faktor snage. Znaci ako popravimo cos fi (faktor snage sa 0,8 na 0.95 i ako se u isto vrema struja A smanji da li ce brojilo da pokaze manju potrosnju (mislim na brojilo Kwh, aktivne snage, za domacinstvo).
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Power saver ili štediša struje

Post by WhiteHead »

popravkom faktora snage dolazi do smanjenja struje, ali aktivna snaga ostaje ista. Pošto je električni rad (potrošnja) jednak proizvodu snage i vremena, proizilazi da potrošnja na brojilu ostaje ista bez obzira na faktor snage.
To naravno pod uslovom da elektra ne laže kada kaže da brojilo registruje samo aktivnu snagu kWh, a ne prividnu kVAh.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Evo postavio sam slicno pitanje jednom od vecih proizvodjaca power saver-a. Pitao sam ga da li ce mi racuni biti manji a imam brojilo koje meri aktivnu snagu i da li moram da promenim ugovor sa elektro kompanijom. Evo sta su mi odgovorili:
Dear,

You must not to change the contract with the electric company.

The most homes today have a 0.75 power factor or less.

This means that about 75% of the electricity that is coming through your meter at your home is being used effectively, the other 25% is being wasted by your inductive load caused by some appliances(air condition,and any other applilance with inductive load).

With a low power factor, the utility company has to deliver more electricity to do the same work.

Now, with Power saver,it helps to increase that power factor in most cases to 0.98, and increasing the effective use of your electricity and lowering your your meter reading.

With best regards,
EBUS Group
http://www.ebusgroup.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Power saver ili štediša struje

Post by WhiteHead »

Da se ne bismo upuštali u teoriju, najbolje odaberi neki potrošač reda 1-2 kW i pusti ga preko brojila 5-6 sati. Sutradan to ponovi sa uključenim saverom za isto vrijeme u pogonu.
Mislim, stvarno mi nema logike da neka stvarka popravi faktor snage a da prije toga ne izmjeri koliki je trenutno, pa da na osnovu toga vrši uklapanje kondenzatora itd.

BTW na forumu ima dosta boljih teoretičara od mene, čudi me što se ne uključuju u temu, dali su to u startu okarakterisali kao glupost ili.....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Power saver ili štediša struje

Post by pedja089 »

Imali smo mi na vezbama na fax-u bas to sto tebi treba...
Samo nisam pisao rezultate...
Uglavnom reaktivna snaga je imala uticaj na pokazivanje brojila, i vatmetra.
Iako oni navodno mere samo aktivnu snagu.
Ako uradis ovo sto je u prilogu, mozes izracunati cos fi, u svakom slucaju, i videti kako se popravak faktora snage odrazava na brojila.
Ono sto ne pise P=UIcos Fi,S=UI, cos Fi=P/UI
P citas sa vatmetra, S racunas sa pokazivanjima voltmetra i ampermetra...
Isto tako na brojilu pise koliko je jedan obrtaj KWh, pa mozes na osnovou vremena i obrtaja, mozes izracunati koliku je potrosnju izmerio, ako ti se ne ceka da napravi par KWh...
Attachments
vezba6.rar
(617.7 KiB) Downloaded 198 times
magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Ovo sto je napisao Pedja se slaze sa onim sti mi tvrde i ljudi ia nekih firmi kojima sam se obratio. Kinezi doduse kazu samo Ok, manji su racuni i ako brojilo meri samo aktivnu snagu, Englezi objasnjavaju i pominju Voltazu, grejane motora i vodova bez kompenzacije..., a ametikanci predlazu da zakacim brojilo i pustim nekoliko motora da se vrte ali i da ih palim i gasim u istim intervalima sa i bez kondenzatora...Ameri su mi poslali i dve studije.
http://www.megaupload(dot)com/?d=SD9TZ044" onclick="window.open(this.href);return false;
Attachments
Pow fact corection.rar
Ispitivanje u vezi power factor corection
(260.89 KiB) Downloaded 169 times
magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Ne moze da se testira kada se samo zakaci brojilo aktivne snage. Ne mogu da sagledam ustedu tamo gde proizvodjac i tvrdi da se stedi: Meksi start motora (nemam pojma koliko puta dnevno krene i stane motor od frizidera, ves masine...), manje zagrevanje motora, manje zagrevanje mreze...jedino da zakacim pa poredim sa proslom godinom, ali mozda proslog leta u ovo vreme nisam bio u stanu... Videcu vec nesto
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Power saver ili štediša struje

Post by WhiteHead »

a zašto nebi moglo s brojilom, nekoliko sati sa saverom, nekoliko bez....
a to ostalo sto pominješ, zagrijavanje itd. to je OK s manjim faktorom snage-
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Power saver ili štediša struje

Post by pedja089 »

Valjda je ok ako je faktor snage veci, tj sto blizi 1. Tada je reaktivna struja manja, a samim tim i struja kroz kabal. Jer se aktivna ne menja...
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Power saver ili štediša struje

Post by WhiteHead »

ma svakako, greška u koracima, mislio na mislio na reaktivnu (sin fi) a tipkam pogrešno. :azdaja:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Zakacio sam kod poznanika koji ima samouslugu, pa cemo da vidimo. Ono sto zaista ne razumem je da su u taj uredjaj stavili 3 kondenzatora od po 40 uF, postoje 3 led diode i nekakva stampana ploca (moracu ponovo da otvorim i slikam pa zakacim) a na deklaraciji (i sertifikatu) pise da je uredjaj ,,Load Rate 60 kW,, Kako li su samo dosli do toga da je on predvidjen od 0 do 60 kW (20 kW po fazi), razmisljao sam, mozda i nema logike nego su tek tako napisali, uz predpostavku da nekada neki uredjaji u stenu ili firmi rade a drugi ne i tako...
magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Unutra, u power saveru, su kondenzatori. Proizvodjaci power savera da bi priblizili proizvod potrosacima i da bi ga ucinili ,,razumljivijim,, potpuno neopravdano pisu na uredjaju ,,load 60 kW,,. To nema veze sa mozgom ali primetio sam i ja da je to razumljivo laicima. Kao ako imam uredjaje do 60 kW u firmi ovaj uredjaj ce da mi odgovara. Mislim da potpuno od oka to neko odredjuje.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Power saver ili štediša struje

Post by WhiteHead »

Ma kinezi i na zvučnicima pišu svašta.
Čini mi se da si pomenuo da je on težine 2 kg, u tu težinu se ne mogu uklopiti pravilno dimenzionisane stezaljke i vodovi za 60 KW.
Nego, reci ima li kakvih rezultata, i zamisli situaciju da u određenom periodu ne radi ni jedan induktivni potrošač, nego samo grijači, kakav je onda faktor snage ?
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
magsavers
Posts: 14
Joined: 07-05-2010, 17:19

Re: Power saver ili štediša struje

Post by magsavers »

Ugradio sam nekoliko ,,uredjaja,, u kojima su tri kondenzatora po 40 uF. Naplasen nevericom nisam to sve poceo punom snagom upravo iz straha da nece da funkcionise. Sve sam ugradio kod poznanika koji imaju mernu grupu osim jednog u jedan sportski centar. Proslo je vec dosta vremena i zadovoljan sam i ja i klijenti. racuni su manji od 8% do 14%. Reaktivna energija je maksimalno smanjena. Zacudjujuce je to sto je zadovoljan i ovaj covek koji ima samo aktivno brojilo (i mesecne racune oko 400 evra). On ce ovih dana dobiti racun pa cu tacno da vidim, iako je sve to neprecizno jer je pitanje i spoljne temperature i ko zna cega. Nemam problema sa periodom kada nema potrosaca jer sam ugradjivao samoposlugama a one imaju frizidere, zamrzivace, komore...Mozda sada porucim jedan novi power saver koji u sebi ima 6 x 60 uF a ima i mikro cip i elektroniku koja regulise paljenje i gasenje kondenzatora. lepo izgleda i to sto ima displej na kome pise sta radi u kom trenutku. (jedino sto ta elektronika poskupljuje uredjaj za 100 usd a onda sve to dok dodje do nas bude malo skuplje. Kada budem za mesec dana 100% siguran u rezultate bice mi lakse.
Post Reply