Mjerač broja okretaja

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
D0m1
Posts: 4
Joined: 14-02-2010, 21:05

Mjerač broja okretaja

Post by D0m1 »

Pozz

Pretrazio sam forum i koliko sam skuzio...jos nema ovako nesto, ali ako ima onda se ispricavam. :oops:
Uglavnom..za maturalni rad imam mjerač broja okretaja ( shema http://www.inet.hr/~obacan/mjeracokretaja.jpg ).
Pitanje je da li se moze taj mjerač spojiti na neki najobicniji dc motor iz cd čitača ili nekog uređaja ?
Shenda

Re: Mjerač broja okretaja

Post by Shenda »

Koliko vidim ulaz su - platine!

To je brojač okretaja motora sa unutarnjim sagorijevanjem - Oto motor! Ne Diesel... ne CD... ni bilo koji drugi istosmjerni ili neki drugi motor...
gkrstini
Posts: 13
Joined: 25-12-2009, 15:43

Re: Mjerač broja okretaja

Post by gkrstini »

pozdrav, ja isto imam zadaću za maturalni rad napraviti digitalni brojać okretaja motora, i u razgovoru sa profesorom, on je rekao da može primati impulse sa motora, a sad mene zanimalo kad je rekao da običan motor se može isto stavit da se mjere okretaji, mislio sam da će mjeriti struju od 50 Hz, pošto je motor uštekan u gradsku mrežu, al mi je on nabrzinu objasnio samo da motor kad radi stvara impulse tako da iskri preko ćetkica ili slično, i da neće biti problem očitavat te impulse i prikazat na displeju

sad nisam ni siguran u ovu tvrdnju, ima li tko pametniji da nas prosvijetli? :? :| :?:
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Mjerač broja okretaja

Post by WhiteHead »

A šta će s onim motorima koji nemaju četkica :azdaja:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Mjerač broja okretaja

Post by mataya »

napravi laserski mjerac :wink:
treba ti pic16F84, led display, driver za display, ir dioda i fototranzistor. :)

samo sto pic treba isprogramirati
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Mjerač broja okretaja

Post by InTheStillOfTheNight »

gkrstini wrote:pozdrav, ja isto imam zadaću za maturalni rad napraviti digitalni brojać okretaja motora, i u razgovoru sa profesorom, on je rekao da može primati impulse sa motora, a sad mene zanimalo kad je rekao da običan motor se može isto stavit da se mjere okretaji, mislio sam da će mjeriti struju od 50 Hz, pošto je motor uštekan u gradsku mrežu, al mi je on nabrzinu objasnio samo da motor kad radi stvara impulse tako da iskri preko ćetkica ili slično, i da neće biti problem očitavat te impulse i prikazat na displeju

sad nisam ni siguran u ovu tvrdnju, ima li tko pametniji da nas prosvijetli? :? :| :?:
Ovaj tvoj post ili mi srdi na totalnu glupost profesora koji nikad nije drzao lemilicu u ruci, ili je toliko pametan lik da je daleko nadzišao moja razmišljanja...

Ja cu te prosvjetiliti pitanjima: Jesi ikad cuo u zivotu da je netko racunao brzinu motora prema iskrenju četkica???? Nisi, jer nitko tko malo zna u elektroniku nije toliko lud da se ide boriti sa iskrama koje frcaju po 500 volti gore, dolje, amo, tamo sa svim mogucim smetnjama koje se u elektronici mogu pojaviti. Ta ideja je ravna šupljem čamcu preko atlanskog oceana... Pozdrvi svog profesora i reci mu da prijavi patent ako to rješi tako jednostavno kako je očekivao...
InTheStillOfTheNight
gkrstini
Posts: 13
Joined: 25-12-2009, 15:43

Re: Mjerač broja okretaja

Post by gkrstini »

neznam, stvarno šta da ti kažem, zato sam i posto ovdje, jer me interesovalo to, nisam još došo do djela da se pozabavim dobivanjem impulsa, sad sam tek u fazi izrade tog uređaja, pa se nisam previše obazirao na takve stvari..

dali su mi dosta restrikcija, meni su dali za zadatak digitalni mjerać okretaja na motoru, znači da sad prikopćam mora primat impulse preko platina ili slično, znači ne dolazi u obzir neki dodatci na osovini motora pomoču kojih će se očitavati impulsi...

al nema veze, dobio sam neku ideju

usput nebi reko da je profesor neka budala, bavio se elektronikom prije doma za hobi pa izrađivo svakakve gluposti, a neznam može svako pogriješit... :?
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: Mjerač broja okretaja

Post by vukboban »

Ne verujem da je profa tako nesto glupo odvalio,nego mislim da ga ti nisi bas skontao.
Postoji jednostavan nacin da recimo 9ms pustis motoru napon,a 1ms mu ukines napon,a za to vreme meris napon na prikljucnim klemama.Motor se okrece,pa samim tim indukuje neki napon koji je direktno proporcionalan broju obrtaja.Samo treba utvrditi koji napon odgovara kom broju obrtaja i to je to.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Mjerač broja okretaja

Post by pedja089 »

Mozda je jednostavno mislio da se motor sa stalnim magnetima koristi kao taho generator. Nebitno DC ili AC.
Osovinu se poveze sa osovinom na kojoj se meri broj obrtaja i to je to...
To mi je nekako najlogicnije...
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Mjerač broja okretaja

Post by InTheStillOfTheNight »

gkrstini wrote:mislio sam da će mjeriti struju od 50 Hz, pošto je motor uštekan u gradsku mrežu, al mi je on nabrzinu objasnio samo da motor kad radi stvara impulse tako da iskri preko ćetkica ili slično, i da neće biti problem očitavat te impulse i prikazat na displeju

sad nisam ni siguran u ovu tvrdnju, ima li tko pametniji da nas prosvijetli? :? :| :?:
Naravno da sam krivo skužio kad je pitanje postavljeno toliko nestručno da sam ja morao postati još gluplji odgovor.

Struja od 50 Hz :ohno: -- > Frekvencija 50 Hz, stuja je u Amperima ili kantama svejedno...

Impulsi sa iskrenja četkica? :ohno:

Gradska mreža???? -> 220V izmjenična struja, a ti pišeš o impulsima sa četkica u projektu srednje škole????

Daj barem malo organiziraj tu svoju logiku i napiši nešto tehničke dokumentacije tipa: Napon motora je takak, takav i takav, motor je takav, takav, takav i trebaš to, to, to... I onda ti mi možemo reći i predložiti nešto. Ti uletiš sa pitanjem koje je kao zbirka random pojmova iz enciklopedije elektrotehnike i sad bi mi trebali znati jeli ti hoćeš brojati okretaje na DC motoru 12 volti ili nekom "Veš mašina" motoru na 220V...
InTheStillOfTheNight
gkrstini
Posts: 13
Joined: 25-12-2009, 15:43

Re: Mjerač broja okretaja

Post by gkrstini »

pročitaš malo bolje bi vidio da ne tražim nikakve prijedloge niti je za običnu potvrdu potrebna opsežna tehnička dokumentacija kad se govori općenito o istosmjernim motorima, ako ti znaš odgovor odmah ćeš znat, a ne bubanjem, ja sam samo dao odgovor članu DOm1 i pitao druge dali slučajem moja tvrdnja nije točna, jer ni sam nisam baš siguran, rekao sam što sam htjeo, samo sam želio potvrdu, al kroz čitanje odgovora, i malo po forumu vidim da ovdje ima dosta ljudi znaju samo vrijeđat i ništa drugo :wink:

gdje je smisao tvog posta, osim da pametuješ, i šta ako sam napisao struja 50hz, ajde kad već ispravljaš, pogledaj ako sam slučajno napiso krivo č i ć ije ili je... ma uopće nije bitno, pričajte šta god hoćete, da je profesor budala, da ja nemam pojma, uopće me nije briga, diskutiro sam malo sa profesorima, i zaista se mogu dobit iz istosmjernog motora iskoristivi impulsi koji se mogu očitati na digitalnom obrtomjeru...
a sad može mislit ko šta hoće, nije mi to bitno...

pozdrav..

MODERATOR: gkrstini nemoj da radis QUOTE na post iznad tvog. Podrazumeva se da odgovaras na njega pa nema potrebe za tim. I ako radis QUOTE izvuci iz teksta sta ti je potrebno a ne ceo tekst da stavis pod QUOTE.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Mjerač broja okretaja

Post by InTheStillOfTheNight »

Ajme što i ti goriš, pa ne vrijeđam ja nikoga samo kažem da nisi dobro postavio pitanje... Napisao si pitanje da nitko ziv ne kuzi sta ti trebas... Ja pisem po ovom forumu valjda godinu, dvije, tri i nikad nista nisam pitao direktno da mi treba, jer mi i ne treba, tako da vise samo odgovaram i dajem neke savjete. I kad sam nešto pitao, nisam dobio odgovor jer pitam stvari koje nitko ne radi... Reci sto trebas i ja cu ti rado odgovoriti sve mogucnosti i nacine kojima se to moze napraviti, ali da bi ti netko rekao mora znati što ti trebaš... Moram ici, kasnim... Pozdrav
gkrstini wrote:mislio sam da će mjeriti struju od 50 Hz, pošto je motor uštekan u gradsku mrežu, al mi je on nabrzinu objasnio samo da motor kad radi stvara impulse tako da iskri preko ćetkica ili slično
:?:
Evo tvoj tekst, sad govoris kako se radi o obicnim DC motorima a u ovom tekstu navodis 50 Hz i gradsku mrežu... Pitanje je nejasno jer vuces forumase da moraju razmisliti o kojem se motoru i naponu radi.... I ispada da te vrijeđam kad kažem da ti je pitanje glupo. Pa glupo je pitanje moram ti priznati.... Onda napisi DC motor 12 V i svi cemo znati sta ti trebas... Inace za DC motore je netko vec rekao kako se to radi pa necu ponavljati...
gkrstini wrote:ako ti znaš odgovor odmah ćeš znat, a ne bubanjem
Naravno da znam odgovoriti na pitanje koje ti ne znas postaviti:

"Kako da izmjerim broj okretaja DC motora 12 V i ispisem to na LCD-u, a da ne spojim nikakav brojac na osovinu nego preko zica napajanja???"

Al poceo si biti pametan i napisao post kao da smo svi mi glupi... Pa sto sad sto si ti naveo struju u hercima, pricao o naponu gradske mreže a mislio na DC motore, pa evo nek ti kolege objašnjavaju...

Nije bitno č i ć. ali ne možeš pričati o elektronici i napisati da je kapacitet kondenzatora 100 ohma, ili da je frekvencija istosmijerne struje 50 HZ. To ti je isto kao da napises kako voziš auto 130 km/dB.. Jednostavno to ne mozes grijesiti ako mislis da te smatramo ozbiljnim. Pa ako i ne znas sto je frekvencija, napon, struja onda pitaj i reci cemo ti, ali se nemoj bahatiti kad nisi u pravu...
InTheStillOfTheNight
Post Reply