Pomoć oko VU metra

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Pomoć oko VU metra

Post by Vido »

Otvaram novu temu jer je ovo već postao malo čudanproblem pa više ne paše u onu nikako, ugl evo priče:

Bacio sam se u gradnju VU metra baziranog na LM3915 IC-u. Ovo je shema, to je iz manuala od IC-a:
Image

Namjena mu je bila da se spoji na mog "kućnog" Magnata kojeg pogoni PC PSU dok je zvučnik Focal30A1 subwoofer (4ohma).

Ugl, ja sam to sastavio baš tako kako je. Ima mala greškica na slici, a to je da ima dva R1 i R2. Ovaj lijevi R1 je po manualu isto 10k pošto je 4oma zvučnik.

E sad, ja sam to sastavio, kao napajanje mi služi isti PC PSU kao i za Magnata i spojim ja to i sve radi. Ja sav sretan što sve radi i idem promjeniti kabel od pojačala do VU-a da bude malo duži jer je ovaj bio 10cm.
Stavim ja novi kabel i pokrenem i naizgled opet sve radi, malo odvrnem da vidim kako skače i samo se čuje jako glasan boom zvuk iz suba, ostali tonovi iz suba prestanu, a VU metar na trenutak upali sve lampice i onda se ugasi. I tako stoji.
Provjerio sam kablove da nije do nekog spoja, stavio druge kablove da nije u njima možda i opet isto ali opet tek kad sam malo pojačao. Tako kad prvi put napravi boom onda treba malo pojačati ali kad drugi put pališ onda odmah boomne i stoji tako (VU se isto upli kao i prije).
Onda sam probao na pojačalu od linije, spojio sam ga i sve radi normalno (na drugi PSU sam ga spojio). Onda sam mislio možda je zato što je na istom railu od PSU-a kao i pojačalo pa sam ga stavio na drugi rail ali opet isto. Kad ga odspojim sa pojačala sve radi ok ali čim ga spojim odmah boom i stoji, kao da se neka zaštita aktivira, kao da je kratki spoj ali kad provjeravam sa multimetrom sve je ok.
Primjetio sam da kad sam drugi put promjenio kablove da kad sam upalio bez spojenog kabela za signal u pojačalo nije napravilo boom, a kad ga spojim ide boom. Onda sam spojio na drugi kanal (do sada je bilo na desnom, samo jedan kabel jer je izlaz za sub od recivera) i radilo je, čulo se dosta tiše ali je radilo i opet sam pojačao i boom, ne radi više.
Za sada nije bilo nikakve štete na pojačalu ni na zvučniku, a ni na VU-metru.

Ne kužim uopće u čemu je stvar. Ako tko od vas može kako pomoći bio bih jako zahvalan.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
barabin
Posts: 4
Joined: 03-02-2010, 15:43

Re: Pomoć oko VU metra

Post by barabin »

Promjeni shemu!LINK
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: Pomoć oko VU metra

Post by Vido »

Kako sada stvari stoje čini se da je problem ležao u tome što je pojačalo bilo u bridge-u pa je dolazilo do kratkog spoja preko VU metra. Jedan čovjek mi je malo prepravio shemu i treba ju malo drugačije spojiti ali kaže da bi trebalo raditi ali još nisam probao pa kad probam ću javiti :)

Ianće, velike zahvale onome koji se sjetio napraviti zaštitu od kratkog spoja jer bi moj Magnat bio pokojni da nije bilo toga :)
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
Shenda

Re: Pomoć oko VU metra

Post by Shenda »

Ako je pojačalo u mosnom spoju nisam siguran da VU sa LM3914/5/6 može raditi... :(

Mislm da i u data sheetu piše nešto o tome... :roll:
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: Pomoć oko VU metra

Post by Vido »

Evo, ovo je ta prepravljena shema. Vidi se da nema mase na ulazu i da je drugačiji način spajanja žica. Ovo sam ja malo karikirao ove žice.
Image

Pogledat ću i to u manualu još za svaki slućaj.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
Post Reply