Relej redoslijeda faza

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
kranes
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 09-02-2010, 18:56

Relej redoslijeda faza

Post by kranes »

pozzz svima.. Potrebna mi je šema uređaja koji će regulisati redoslijed faza dakle ako su faze krivo spojene na neki motor relej se pobuđuje i onemogućava uključenje tog motora naravno u vezi preko kontaktera.
hvala svima.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Relej redoslijeda faza

Post by InTheStillOfTheNight »

Postavio si nejasno pitanje. Kako ti definiraš krivo spojen motor??? Nije li ispravno zamijeniti dvije faze kako bi zamjenio smijer motora??? Znaci mjesati faze na motoru ne mozes nazvati pogreskom.

S druge strane ako baš prilaziš motoru vidjeti ćeš da je elektrotehnički neizvedivo da znaš kada je motor krivo spojen. Otpori motora između sve tri faze su jednaki i po tome nikako ne možeš znati u kojem će smijeru krenuti motor.

E sad ovo tvoje pitanje je tako lose postavljeno da se o njemu moze puno raspravljati. Tko sad zna što je to krivo spojen motor??? Za mene je krivo spojen trofazni motor recimo kad nije dobro ufazovan tj, kad mu nije dobro formirano zvijezdište ili trokut...
Aj malo truda u to pitanje pa postavi ono sto trebas a ne da mi razbijamo glavu šta ti točno trebaš :azdaja:
InTheStillOfTheNight
User avatar
kranes
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 09-02-2010, 18:56

Re: Relej redoslijeda faza

Post by kranes »

Mislio sam na krivi smjer sa tim"krivo spojen"priznajem nisam se ispravno izrazio dakle treba mi uređaj koji će onemogućit uključenje kontaktera el.motora ako ga priključim na napon na nekoj priključnici gdje će motor imat krivi smjer,dali sam sad jasan znači priključim motor na utičnicu "1" gdje motor ide u pravom smjeru taj uređaj omogući uključenje kontaktera,priključim ga na utičnicu "2" motor bi tada recimo imao kontra smjer ali taj uređaj onemogućava uključenje.Nadam se da ste me razumjeli još jednom se izvinjavam na pogrešnom izrazu :azdaja:
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Relej redoslijeda faza

Post by InTheStillOfTheNight »

Malo sam razmišljao o ovom problemu i nije baš tako trivijalan da se može odraditi jednostavno. Nigdje nisam niti vidio da postoji shema za ovo što trebaš. Uostalom i ako postoji shema logika mora biti preko ulaznih faza te njihovog međusobnog pomaka. Znači ako bi ovo htio napraviti moraš se boriti sa kompliciranijom analizom faznih pomaka na način da velikim djelilom otpora spustiš amplitude svih faza na neki pristupačniji napon npr (5V), a nakon toga sljedi logička analiza signala i uvjetovanje smjera trofaznog motora. Ja bi ovako pristupio ovom problemu jer mi ništa pametnije ne pada trenutno na pamet što bi se moglo izvesti na 380V. Ipak ne isključujem mogućnost da se ovo može odraditi i na naponu 380V s kojekakvim diodama i elektrotehničkim trikovima sa vrlo malo komponenata.

Vidim da nitko ne odgovara na ovaj topic, ali volio bih da to malo proanaliziraju i drugi jer možda sam ja nešto propustio što bi ti olakšalo posao. Inače ne poznajem puno ljudi na ovom forumu, ali dobro bi ti došao komentar Kize i Abc-a jer čitam dosta njihovih postova i imaju dobrih ideja u bilo kojoj problematici, pa možeš ih zamoliti preko PM-a da proanaliziraju ovaj topic. Naravno sve je moguće napraviti, samo je pitanje koliko si zagrijan da ovo napraviš, koliko imaš vremena i iskustva u radu sa elektronikom te koliko si opremljen sa opremom za rad.

Meni se problematika jako svidjela pa ću detaljno proanalizirati ovaj slučaj i možda mi padne neka dobra ideja na pamet pa je objavim. U svako slučaju volio bih vidjeti i komentare ostalih forumaša jer kao što rekoh možda ja stvaram problem u nekoj trivijalno jednostavnoj stvari...
InTheStillOfTheNight
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: Relej redoslijeda faza

Post by vukboban »

Koliko ja znam to ima da se kupi u svakoj elektro radnji.
Ima dve led diode (zelena kao indikacija ispravnog smera i crvena kao indikacija pogresnog smera ili nedostatka jedne faze)
Takodje ima 2 kontakta NC i NO koji menjaju stanje u zavisnosti od smera.
I kosta oko 20 do 30 eur.

I zove se"relej redoslijeda faza",bas kao i naziv ove teme!
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Relej redoslijeda faza

Post by InTheStillOfTheNight »

Nisam znao da to ima za kupiti, a onda je opet odluka na kranesu što će dalje. Meni je fora napraviti nešto svoje tak da se iz tog razloga i bavim elektronikom. Ako mu to treba za neki uređaj da sastavi nabrzaka, a ne želi to praviti onda je bolje kupiti gotovo i nema brige....
InTheStillOfTheNight
User avatar
kranes
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 09-02-2010, 18:56

Re: Relej redoslijeda faza

Post by kranes »

Riješio sam problem našao sam u starim stvarima nisam ni znao da ga imam ispravan sve ok vama hvala na trudu i tipkanju po tastaturi volio bih skinuti šemu ali je zaliven pa je nemoguće,a ako vi nešto smislite objavite volio bih to napravit :wink:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Relej redoslijeda faza

Post by bob4 »

Evo link: http://blackstrom.derschwarz.de/schaltu" onclick="window.open(this.href);return false; ... ndex.shtml :D
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Relej redoslijeda faza

Post by MORGAN »

Forum ubio link.... :lol:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Relej redoslijeda faza

Post by bob4 »

Evo još jednom:
http://blackstrom.derschwarz.de/index.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Relej redoslijeda faza

Post by bob4 »

Evo još jedna shema, ali je potrebno dodatno napajanje.
http://img704.imageshack.us/img704/9826 ... chtung.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: Relej redoslijeda faza

Post by vukboban »

http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_10/3.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ovo je najjednostavnije moguce
Post Reply