hall efekat

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
laki 101
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 276
Joined: 09-10-2009, 19:06

hall efekat

Post by laki 101 »

zanima me da li neko ima i da li uopste postoji sprava koja pravi hall efekat za audio signal znaci da ide pre ili posle pojacala i daje onaj (u narodu poznat kao) kafanski efekat gde sve odjekuje po par puta
znam da vecina razglasnih pojacala to ima
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 584
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: hall efekat

Post by Drago_Zg »

Ovaj efekat koji si opisao u opće se ne zove hall efekat. Ono što odjekuje po par puta zove se eho i ima ih večina razglasnih pojačala. Hall efekat je sasvim nešto treće i uglavnom se koristi kod sviranja gitare, kao i booster i vibrator.
Što od toga tebe interesira? Tih efekata imaš na googlu ko šalate. Zar ti se ni jedan ne sviđa?
Što ti je google ponudio?
[URL=https://datesnow.life]Verified Females[/URL]
laki 101
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 276
Joined: 09-10-2009, 19:06

Re: hall efekat

Post by laki 101 »

znaci to je problem sto sam ja trazio hall efekat :D bio sam ubedjen da se tako zove
aj sad cu da vidim sta ima pod eho pa javim

sad gledam na googlu pa i nema bas nesto puno sema,zapravo nema nijedna za eho efekat :( znaci meni konkretno treba neko kolo u koje ja ubacim signal sa izvora (komp,cd player,itd.) on mu da taj lepi efekat odzvuka koji neverovatno lepo zvuci kada glavni pevac na svadbi govori ko je i za koga trazio pesmuuuuuuu :D
i onda takav signal sa efektom ide u pojacalo pa na zvucnike dalje
a moze i da ide izmedju pojacala i zvucnika mada mislim da je ovo lakse napravit.
ultranova6600
Posts: 2
Joined: 03-02-2010, 12:53

Re: hall efekat

Post by ultranova6600 »

Ja mislim da se taj efekat zove REVERB, pokusaj to traziti, bar u digital-audio produkciji mi je poznat kao Reverb.
laki 101
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 276
Joined: 09-10-2009, 19:06

Re: hall efekat

Post by laki 101 »

e da kad smo kod toga digitalno
video sam da ima neke digitalne i analogne seme znaci sta mu tu dodje sta
kolko se ja razumem za ovo da sa pleyera ide preko toga necega na pojacalo mi treba analogni jel tako?a cemu onda sluzi digitalni sklop?
aj vidim za to reverb
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Re: hall efekat

Post by cvele »

Postoji vise efekata sa kojima mozes dobiti taj odijek, npr. echo, delay, reverb, hall. Ono sto tebi treba je DELAY ili ECHO. Sad zavisi sta ti se vise svidja i sta ti vise odgovara.
A sto se tice toga digitalno-analogno, to ti ustvari ovako ide. Imas analogni signal koji se pretvara u digitalni, zatim se taj digitalni signal obradjuje ("dodaju se efekti") i ponovo vraca u analogni i na izlazu dobijes obradjen signal sa efektom.

pogledaj ovo http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?t=4093

Bolje ti je da kupis gotov uredjaj
laki 101
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 276
Joined: 09-10-2009, 19:06

Re: hall efekat

Post by laki 101 »

pa ovaj posto ja i nemam neke preke potrebe za tom spravom onda je nebi kupovao nego sam ovako mislio malo da se zabavljam da napravim to, ali ako nema prezivecu bez toga
hvala na objasnjenjima pa cu probati semu neku da nadjem
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Re: hall efekat

Post by cvele »

Pa ima sema. Dao sam ti link u prethodnom postu. Pogledaj post sa dosta linkova koji je postavio kolega Shenda. Tu imas sve za gradju uredjaja. Imas nekoliko efekata, pa vidi i ako ti se isplati pocni raditi.....
DrSova
Posts: 13
Joined: 23-02-2010, 01:31

Re: hall efekat

Post by DrSova »

ono sto ti hoces se zove delay.. i zeznuto je napraviti.. bolje ti je kupiti.. ja vec nekoliko dana lomim se oko toga, al sam trazio seme takve da sve stane na jedan cip i nekoliko elemenata oko cipa.. uspio sam nest nac al nisam siguran koliko to valja..cip je PT2399, al fakat jos nist ne znam pouzdano valjal to sta.. ima na youtube nekih testova delaya zasnovanih na ovom cipu, al jos nisam stekao utisak o tome..proguglaj malo..
i jos ne znam jel tesko doci do ovog cipa...

http://phongta.net/circuit/delay.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ev ti link..sad sam naso..
pozz
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: hall efekat

Post by batka »

Nije zeznuto mapraviti.Pre nekoliko brojeva (cini mi se 11 ili 12/2009 ) u makedonskom casopisu za elektroniku *EMITER* data je sema delay-a sa 1 IC kolom ,veoma jeftinom.Nije skup niti feder-hall,ali moras potraziti maehanicku spiralu (od starog FENDER-a ili sl.)Pokusacu postaviti semu na post,a posto nemam taj br.casopisa *EMITER* idite na http://www.emiter.com.mk" onclick="window.open(this.href);return false; i potrazite je od redakcije

73 Batka
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: hall efekat

Post by batka »

Evo pronasao sam i hall/reverb semu sa mehanickom spiralom,kao i malo staiju semu digital delay-a.
Ko voli nek izrazi zelju na moj e-mail,svakome cu poslati.Nemojte se ljutiti,to je hrpa od 5-6 sema razlicitog formata ,gif,jpg..tra-la-la.Lakse mi je svakom poslati u paketu :oops:

73 Batka

moj e-mail : danovdanov@gmail.com" onclick="window.open(this.href);return false;
RumbaKing
Napredujem
Napredujem
Posts: 167
Joined: 22-02-2009, 05:02
Location: Srbija
Contact:

Re: hall efekat

Post by RumbaKing »

PT2399 radi odlicno, ja sam napravio echo za karaoke od njega. Nema nigde da se kupi, izvadi ga iz DVD-a nekog. A DVD ces naci kod svog TV servisera :wink:
Verovatno ces dobiti komplet plocicu sa sve potenciometrima i banana prikljuccima.
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Re: hall efekat

Post by cvele »

@batka stavi te seme u arhivu i postavi ovdje da je dostupna svima...
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: hall efekat

Post by batka »

PT2399 ima da se kupi u Skoplju i kosta 65 denara ili 1,2 EU :D .Sto se tice postavljanja na post objasnite mi kako da postavim sve sto imam .Koliko MB mogu da postavim !? Inace koregujem sam sebe - u broju 9/2009 *EMITERA*,casopisa koji izlazi u Makedoniji izasao je projekat uredjaja sa PT koji ima i stampu.Taj broj nemam kod sebe pa ako neko zeli neka se obrati direktno redakciji casopisa.Verojatno kete dobiti clanak u kom je sema i izgled plocice.Imaju i PPK servis koji prodaje gotove plocice.
Last edited by batka on 04-03-2010, 14:18, edited 1 time in total.
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: hall efekat

Post by batka »

Posto sam nov na ovom ( i svim) forumima,a nemam puno vremena da pratim sta se desava,odnosno Vase komentare i zelje,ne zamerajte.Posao mi je takav da radim dvokratno,imam malo vremena za kontakte.Uglavnom primam i saljem mail-ove,ali ako vekinu zanima i zelite seme postaviku ih,ali objasnite kako i koliko smem(mogu) da postavim? Molim nekoga da mi opsirnije objasni postavljanje sema na postu na moju adresu

danovdanov@gmail.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
marty.markoh
Napredujem
Napredujem
Posts: 162
Joined: 21-10-2007, 17:14
Location: hr

Re: hall efekat

Post by marty.markoh »

Mislim da se ovdje rad o ovom:
http://www.tonepad.com/project.asp?id=17" onclick="window.open(this.href);return false;
Može se skinuti shema i pcb
pozdrav.... :D
RumbaKing
Napredujem
Napredujem
Posts: 167
Joined: 22-02-2009, 05:02
Location: Srbija
Contact:

Re: hall efekat

Post by RumbaKing »

Evo ako se niste snasli:
tonepad_rebotedelay.rar
(66.82 KiB) Downloaded 220 times
Mada opet ponavljam,moj savet je da prosetate do svog majstora za TV i pitate da li ima neki echo od starog DVD-a. Dobicete gotovu plocicu sa potenciometrima i banana ulazima :D
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: hall efekat

Post by batka »

Evo seme za hall efekat sa spiralom.
Attachments
hall reverb.rar
(19.56 KiB) Downloaded 228 times
Shenda

Re: hall efekat

Post by Shenda »

Nekad se po tu "Hall spiralu" išlo u MInhen... u "RIM"... i kvalitetna je bila kojih 100DM, onih pravih, što smo im tepali "orlić"... :wink:

Moram priznati da tu stvarčicu godinama nisam vidio! :roll:
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: hall efekat

Post by batka »

Uradio sam jednom reverb od nekih spirala koje sam izvadio od nekog starog juxe-boxa :D To su bile spiralice(federi duzine 10 sm i promera 3-4 mm) koje su se nalazile na onom mehanizmu koji okrece ploce,tako da sam ih malo rastegao na plocici i kroz njih pustao signal preko malog trafoa :lol: Hall nije bio bog zna kakav,ali se nesto ipak culo.Imao sam semu od ing.Dubravka Miklina(cini mi se se zvao) iz Zagreba,koji je nekad profesionalno radio mixere i razglasne uredjaje.Tamo je bilo uradjeno sa tranzistorima.
Inace i sada feder hall je skup ( cini mi se oko 30EU).
Post Reply