Avio-Headset za kacigu

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Elektronicar »

Nemam bas nesto puno vremena za detaljniji pregled ali kako mi se cini to bi trebalo da je odgovarajuce.
Male su razlike izmedju SSM2167 i SSM2166 odnosno samo je razlika jer je ovaj prvi Low Voltage
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by MORGAN »

@steinair
Samo da kažem, na forumu odgovaraj na POSTREPLY, a ne na QUOTE... :!:
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Super, hvala Ti Elektroničar. Možeš li mi molim te reći što se točno podrazumijeva pod tim Low voltage? U tehničkim karakteristikama tog SMD (sa SSM2167) sklopa piše da radi s naponom od 2,5 do 5,5 V. Ja sam na jednom prijenosnom intercomu koji imam kod kuće izmjerio napon koji dolazi na utikaču za mikrofon od ca. 7.35 V. Znači li to da se taj sklop ne smije priključiti na taj intercom?
Za SSM2166 sam pročitao da radi s 5 V, pa zar tu ima razlike? SSM2166 radi na 5 V, a onaj sklop sa SSM2167 (kod ELV) na 2,5 do 5,5V?
Pozdrav
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Thanx Morgan, primljeno na znanje. Nisam baš čest gost po forumima pa zbog neznanja klikam na prvi najbži gumb :)
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Elektronicar »

steinair wrote:piše da radi s naponom od 2,5 do 5,5 V.
Za SSM2166 sam pročitao da radi s 5 V, pa zar tu ima razlike? SSM2166 radi na 5 V, a onaj sklop sa SSM2167 (kod ELV) na 2,5 do 5,5V?
Pozdrav
Upravo to sto si procitao SSM2167 radi do max 6 V po specifikaciji proizvodjaca. To neznaci da treba stalno da radi na tom naponu vec na 3 V jer je to tipican napon napajanja.
Ovo oko napona koji si merio na mikrofonu i nisam bas razumeo, tebi treba napon koji napaja uredjaj 5 V odnosno ako koristis SSM2167 3 V.
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Napo nisam mjerio na mikrofonu nego na izlazu iz intercom na koji se mikrofon spaja. jednostavno sam uzeo utikač za mikrofon, uključio ga u utičnicu za mikrofon i na drugom kraju izmjerio napon.
Znači li to da bi ja, ukoliko želim korisititi te sklopove s SSM2166 ili SSM2167, trebao nekako sma njiti napon napajanja koji dolazi iz intercoma? Čime se to i kako može napraviti?
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Elektronicar »

U slucaju da koristis gotov uredjaj odnosno onaj sto si dao na linku moras imati napon od 2,2 do 5,5 V.
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Hvala Ti, Elektroničar. Kontaktirao sak i proizviođača tog sklopa. On mi je rekao to isto. Predložio mi je da ugradim regulator napona 7805. Možeš li mi molim te pomoći savjetom i eventualno nekom malom shemom oko svega toga?
Osim tog regulatora napona trebalo bi ugraditi i neki trimer-potenciometar radi poštelavanja izlaza prema mikrofonu- za mene je sve to skupa malo prekomplicirano jer se ne kužim u sve to.
Napravit ću neku skicu - shemu pa ću ti je poslati, a ti vidi da li bi to uopće bilo izvedivo pa napravi ispravke. Važi?

Unaprijed hvala,

pozdrav
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Elektronicar »

Odavde mozes skinuti datasheet za 7805 bilo kog proizvodjaca pri kraju teksta je obicno dato nekoliko sema povezivanja. Koliko se secam taj uredjaj trosi svega 10 mA (ovo moras da proveris) pa mozes koristiti i 78L05.
http://www.alldatasheet.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ako nisi vest sa elektronikom bolje daj nekome da odrati deo sa stelovanjem mikrofona da slucajno ne ostetis uredjaj.
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

OK, hvala. Vjerujem da ću pronaći nekoga tko će mi to moći sastaviti tako da sve to skupa bude radilo.
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Kupio sam predpojačalo za elektret mikrofon i s njime sam dobio i ovu shemu. Može li mi netko objasniti što znači onaj spoj između ST 5 i ST7. Je li to oklopljena žica ili nešto drugo?
Ako sve to dobro kužim, onda regulator napona moram spojiti na ST4 i ST6; ulaz na 7805 s dovodom napoma, nuku na 7805 s ST 6 i izlaz na 7805 sa ST 4. Je li to tako ispravno?
Pretpostavljam da se trimer (potenciometar) spaja na izlaz sklopa odnosno ST5 i ST7. Mislim da bi ST 5 trebalo spojiti s izlazom trimera, nulu na trimeru s ST 7 sa nulom odlazne žice te izlaz na trimeru s drugim polom na odlaznoj žici.
Da li je to tako ispravno? Molim za savjet te se unaprijed zahvalujem.
Attachments
shema.jpg
shema.jpg (33.88 KiB) Viewed 3052 times
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
Shenda

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Shenda »

- ST5 je audio izlaz, a ST7 masa audio izlaza... tu spajaš oklopljeni kabel i to tako da srednji vodič vežeš za ST5, a oklop za ST7... :wink:
- ST4 je + pol napajanja, a ST6 masa napajanja... nemoj da te buni što imaš masu napajanja i masu signala... to su dvije točke koje su na istom potencijalu (bar bi trebale biti!).
steinair wrote:Ako sve to dobro kužim, onda regulator napona moram spojiti na ST4 i ST6; ulaz na 7805 s dovodom napoma, nulu na 7805 (na srednji izvod!) i s ST 6, a izlaz sa 7805 na ST 4. Je li to tako ispravno?
Je! Hah... malo sam te ispravljao... :wink:
steinair wrote:Pretpostavljam da se trimer (potenciometar) spaja na izlaz sklopa odnosno ST5 i ST7. Mislim da bi ST 5 trebalo spojiti s izlazom trimera, nulu na trimeru s ST 7 sa nulom odlazne žice te izlaz na trimeru s drugim polom na odlaznoj žici.
Šta hočeš sa tim trimerom? ... pojačavanje/stišavanje? Onda da! :roll:
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Hvala Ti puno, Shenda! I dobro je da si me ispravio. Stvar izgleda ovako. Imam priključak za mikrofon (2 polni u koji uključujem utikač 6,3 mm) i na tom priključku mjerim napon od ca. 7,5 V. Dakle, na raspolaganju su mi praktički dvije žice na koje bi sve te dijelove nekako trebalo spojiti: predpojačalo, regulator napona 7805 te trimer koji služi za prigušenje (smanjivanje) izlaznog signala. Rekli su mi da je izlazni napon s predpojačala za line-in prejak za mikrofon te da zato treba ugraditi i taj trimer.
Kako sve to skupa spojiti? Problem (barem meni) je u tome što me sljedeća stvar zbunjuje: naime, napon od 7,5 V dolazi iz utikača za mikrofon i treba ga smanjiti na ulazu u sklop predpojačala na 5 V (sa 7805). Za to služi ulaz tj, ST5 i ST7. Sve to dolazi do mikrofona koji daje signal dok se u njega priča (neku struju, napon ili već nešto) i sve se to opet mora vratiti nekako (preko ST4 i ST6 + trimer) u onaj isti utikač po onim istim žicama u kojima je 7,5 V napona jer drugih nema . Funkcionira li to tako? Jedino što mi pada na pamet kao neko rješenje je na ulaz predpojačala spojiti bateriju (kao izvor napona) pa su nam onda jedino preostaju one dvije žice koje dolaze s izlaza odn. ST4 i ST6 koje bi se mogle priključiti na utikač. No tamo i dalje imam napon od 7,5 V.
Možda sve ovo vama koji se kužite u te stvari zvuči smiješno, no ... tko pita taj će nešto i naučiti :D
Nadam se da nisam previše iskomplicirao i da je donekle razumljivo ono što sam gore naveo.
Lijep pozdrav i hvala unaprijed
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
Shenda

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Shenda »

steinair wrote:Funkcionira li to tako?
Ne!
... ali evo kako to treba spojiti! I pazi... ako zamjeniš priključke... više niko ti ne garantira da će to ikada proraditi!
Nacrtao sam ti kako izgleda elektret mikrofon sa strane sa koje se spaja i kako se spaja!
Imaš i nekakav "jumper" koji treba biti spojen kod mikrofona sa dva priključka...
Attachments
shema copy.jpg
shema copy.jpg (40.66 KiB) Viewed 3029 times
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Hvala na brzom odgovoru Shenda. Mislim da s mikrofonom neće biti problema jer on je već (od strane proizvođača spojen na platinu i sve sam skupa tako kupio. Znači napajanje mora biti posebno? OK, jasno. To znači da u tom slučaju regulator napona 7805 praktički ne trebam ako upotrijebim serijski spojene 2 ili 3x1,5 V baterije, zar ne? (Ili nekadašnju plosnatu bateriju, onu iz koje je uvijek iscurila kiselina. Mialim da su one davale napon 4,5 v :D )
Trimer spajam na izlazu platine i njegove izlaz i nulu na utikač ako sam te dobro shvatio. No s utikača još uvijek dolazi napon od 7,5 V. Ne smeta li to?
U prilogu je mala shema moje umotvorine pa Te molim za provjeru.
Attachments
Skica.jpg
Skica.jpg (29.47 KiB) Viewed 3022 times
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
Shenda

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Shenda »

Hmm da... tako nekako!

... uz, naravno, malu ispravku! :wink:

Izlaz i masu spajaš na vanjske kontakte trimera, a signal uzimaš sa srednjeg...
Između srednjeg izvoda trimera i srednjeg kontakta utikača stavi blok kondenzator od 1 do 2,2 mikroF... i onda tih 7,5V nemože nikuda! :roll:
Btw. otkud tih 7,5V? :roll:
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Radi se o intercomu koji koristim na motornom zmaju. Svi ti intercomi (za avione i ostale letjelice) imaju otprilike taj napon. Čačkao sam malo po netu glede onog sklopa koji sam ubacio na početku teme; taj sklop ima na platini IC SSM2166. Btw. IC - je li to kratica za integralni krug? Integral circuit? Taj SSM2166 radi do 10V dok 2167 radi samo do 5,5 V.
Što se trimera tiče, hvala na savjetu. Shema koju sam nacrtao napravljena je "na slijepo".
Nije mi jedino jasno koji sredni kontakt na utikaču misliš? Utikač je mono i ima samo dva kontakta. Pretpostavljam da kondenzator treba staviti na vod s naponom, zar ne?
Taj trimek koji sam nabavio ujedno je i potenciometar. Koji izlazni napon da mu naštelam da ne bude prejako?
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
Shenda

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Shenda »

IC je "integrated circuit"... nema baš veze sa integralima... :wink:

Ako je taj tvoj mono "jack" nalik na ovaj dole ->

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Jack_plug.png" onclick="window.open(this.href);return false;

... onda kontakt na vrhu prolazi kroz sredinu... :roll:
steinair wrote:Koji izlazni napon da mu naštelam da ne bude prejako?
E, to moraš odrediti sam...
steinair
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 08-02-2010, 15:23
Location: Međimurje, Hrvatska

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by steinair »

Integrali su zakon :D .
Mono jack je upravo onakav kao na slici. Sad kužim koju sredinu misliš :) :D . To jeste vod s naponom, zar ne?
A ja mislio da srednji postoji jedino ako su tri :D .

A ono ...za odrediti sam... najprije s najvećim otporom pa onda polagano smanjivati otpor dok se ne dobiju zadovoljavajući rezultati. Tako nekako otprilike ako se ne varam? Već ću to nekako narihtati, valjda neće ništa pregorjeti.

A što misliš kako to funkcionira s onim 2166? Taj sklop uzima napon za mikrofon i šalje izlazni signal preko jednih te istih kablova. Jel to moguće zato što napon nije potrebno reducirati?
Tko vrijedi leti,
tko leti vrijedi,
tko ne leti ne vrijedi.
Shenda

Re: Avio-Headset za kacigu

Post by Shenda »

steinair wrote:... najprije s najvećim otporom pa onda polagano smanjivati otpor dok se ne dobiju zadovoljavajući rezultati.
Biće nešto od tebe... :roll:
steinair wrote:A što misliš kako to funkcionira s onim 2166?
Može se to odraditi na više načina... bitno je razdvojiti istosmjernu komponentu od audio signala... i ograničiti pojačanje istosmjernog napona na 0... :wink:
Post Reply