problem s (misterioznim) kondenzatorima

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by LED_ri »

..hello..

..dakle, imam sljedeći problem..htio sam napravit timer za UV osvjetljivač..i sve radi savršeno, osim kondenzatora C3 i C4...dakle: kad ih zalemim direktno na pločicu, relej se nikad ne iskopča..a kad na njihovo mjesto (njihove kontakte na pločici) zalemim žice dugačke oko 5-10 cm, i na kraju žice zalemim kondenzatore sve radi perfektno!?!?!?!?!!?!?!

..dakle, opet su zalemljeni na ista mjesta, ali samo preko žice...i tad sve radi, ako maknem žicu i zalemim njih na pločicu, ne funkcionira!?!?!?!?!?

...ne kužim....pa ako mi može ko to objasnit ili dat neki savjet, jer sam već svu pločicu uništio kolko sam puta zalemio i odlemio dok nisam skužio u čemi je problem, a nebi htio da se to događa ubuduće :O))

HVALA!!!!

p.s. u zip sam stavio PCB i shemu izradjenu u PCB wizardu, a sad cu i slike stavit...

Image

Image
Attachments
timer.zip
(5.49 KiB) Downloaded 142 times
0000 0000 0111
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by 78L05 »

Nemam pojma :!:

Nikada mi se to nije dogodilo i ne vidim razlog zašto bi, zanimljiv problem...
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by elektor »

ja bih na tvome mjestu prvo izradio novu plocicu..i posvetio joj malo vremena..
nemoj pustiti programu da sam pobaca elemente vec ih ti poslazi..tako ces dobiti bolji raspored elemenata..imat ces manje jumpera a i manju mogucnost pogreske na plocici

edit: jos sam malo gledao plocicu..uoci jos par losih detalja..vod kojim tece 220 V trebao bi biti sto kraci a ne toliko lutati po plocici..samo stvara vecu mogucnost strujnog udara..takoder bi bilo dobro da ga napravis debljega..
takoder bi malo bolje izveo samo prekidanje na tom timeru
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by 78L05 »

On može sam razvrstati (posložiti) elemente, ali ne i povezati ih, baš zato da svaki korisnik to napravi ovisno o uvjetima o kojima se radi. Nije razlog što je vod pretanak, ja ne mogu vidjeti shemu u PCB Wizardu, otvori mi samo prazan prozor, a pločicu normalno vidim...
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by LED_ri »

..hmmmm..tako dakle....a nista, budem probo onda novu pločicu...al baš ne kužim u čemu je problem...probo sam je i na protoboardu i radi....al samo ta dva čudna kondenzatora zafrkavaju...probo sam i njih zamjenit i uvijek rade samo preko žice... :OD

@78L05: zaskrolaj malu u lijevo pa ces vidjet shemu, jer sam je neznam zasto crto tamo lijevo umjesto na sredini :OD hehe

..uglavnom, u svakom slučaju - HVALA na pomoci!!!!
0000 0000 0111
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by boraomega »

Hajde probaj ovaj test:
-povezi te kondenzatore preko tih zica kako kazes da ti radi.
-pusti uredjaj da radi i onda sa neke dve plasticne sipkice ili stapica probaj da blago mehanicki razmices (siris) nozice tih kondenzatora

Dogadja li se sta?!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Shenda

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by Shenda »

boraomega wrote:...probaj da razmices (siris) nozice...
Pravi muški test! :wink:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by boraomega »

Pravicu se kao da nisam video ovo.... :azdaja: :lol:
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by LED_ri »

:O) ..hmmmm...probat cu sutra, jer trenutano nisam doma, pa javim rezultate..mada...žice su zalemljene na istom razmaku, kao i nožice kondenzatora na pločici ili na žici... kad ih lemim na žice ili na pločicu ne mjenjam razmak...ali...budem probo ;O)
..jer ustvari, najviše me muči to, dal će se to i ubuduće događat, jer uzalud mi onda svaka pločica...hmh hmh..

..javim rezultate..

TNX!!!!
0000 0000 0111
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by LED_ri »

...dakle.. promjena planova..ipak sam uspio sprovest neke pokuse:

1. kondenzatori na žici 10-ak cm:
- nožice raširene -> radi perfektno
- nožice blizu, skoro da se dotiču (al se ipak ne dotiču :O) -> radi perfektno

2. kondenzatori na žici 1-2 cm:
- nožice raširene -> ne radi!!!!
- nožice blizu, skoro da se dotiču (al se ipak ne dotiču :O) -> ne radi!!!!!

3. kondenzatori na pločici:
- rezultati pokusa već od prije poznati za oba slučaja: NE RADI :OD

..a sad sam u iskušenju da sprovedem posljednji, 4. pokus: da bacim pločicu u zid, i napravim novu (osim ako tad ko i ostala tehnika - čudom ne proradi) :O)))

..i tako... :ohno:
0000 0000 0111
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by race king »

ako ces rad strpat u neku kutiju, onda ti nesmeta to sto su na zici, sam ih stavis negdje sastrane...
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by LED_ri »

..eee, da,da... ma to u svakom slučaju, tako ću i napravit...nego me muči da nebude to problem i u budućim radovima...jer sam ovu pločicu cijelu prekopo dok sam došo do greške, i sad izgleda ko ratno polje...pa da nebude takvih grešaka i ubuduće..al dobro........bumo vidli ;O)

..ustvari me više informativno zanimao razlog, kako ubuduće nebi radio takve greške...

:D
0000 0000 0111
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by elektor »

o tome kakva je plocica i lemljenje mozde uveliko ovisiti dugotrajnost sklopa..
ja bih ti preporucio da napravis novu plocicu..niti je veliko ulaganje..niti je komplicirano
preporucio bih ti i novi dizajn plocice..
posto vidim da si upotrjebio dvostruki relej ja bih na tvom mjestu napravio prekidanje nule i faze..
i to bi izveo tako da bih relej stavio na jednu stranu plocice i povukao 2 (tj. 4) 2 idu od radnih kontakata releja..druga 2 od preklopke releja
takoder sklop bi se mogao izvesti na manjoj plocici..
ako odlucis napraviti ovo sto ti preporucujem onda sam poslazi djelove..jer ces ih sigurno smjestiti bolje nego program..a time ces smanjiti broj jumpera..duljinu vodova..velicinu plocice..moci ces dio koji ide na 220 udaljiti skoz na jedan kraj plocice
sve su to detalji..ali detalj po detalj...
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by boraomega »

Dosta stvari tu ne valja druze! Ko god da je projektovao tu plocicu valjalo bi da se vise ne bavi elektronikom i nista ne objavljuje dok MALO VISE ne "douci". Blok C1 koji mu sluzi za dekuplovanje 555 ima vod od 15cm do kola... a treba da je uz samo kolo??? C4 od koga zavisi stabilnost regulatora 7812 je predaleko od njega - njegove nozice se ako je ikako moguce najkracim putem leme na regulator. Paralelno njemu treba zalemiti i 100nF. Integrisani regulatori napona se nekako dozivljavaju kao bezvezni nekriticni sklopovi kod kojih ne treba nista da se pazi... pa zaboga rade na DC-u?! Zaboravlja se da je unutra recimo i vrlo sposoban diferencijalni pojacavac greske cije pojacanje moze biti i preko 40dB!!!
Duga vremenska konstanta se uvek radije postize vecim otporom nego vecim kondenzatorom!? Svi vodovi su nerazumno i bespotrebno dugacki i recept su za neuspeh.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by 78L05 »

@LED_ri, dao sam si truda i nacrtao pločicu za ovo, sa svega jednim kratkospojnikom. Sve je isto, osim što sam dodao ovakve tro-pinske stezaljke na izlazu releja, i za radni i za mirni kontakt, i što sam stavio paralelno ulazu i izlazu stabilizatora kondenzator od 100nF, i on treba biti blok.

Arhiva:
Timer.rar
Timer
(67.03 KiB) Downloaded 158 times
Uživaj! :wink:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by LED_ri »

..ekipa, PUNO VAM HVALA!!!!!

inače, do sad sam radio samo na eksperimentalnoj pločici, a ovo je druga pločica koju sam izradio, naravno uz pomoć auto route-a u PCB Wizardu....pa tako da ono...imajte milosti za greške :oops: hehehe...
i naravno hvala na svim informacijama....

..i..izgleda da mi je bolje da se ubuduće javljam u "Elektronici za početnike" :lol:

posebno hvala @ 78L05 za trud na pločici :)
0000 0000 0111
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by boraomega »

Ovo sto ti je 78L05 uradio je vec dosta bolje! Napravi tu plocicu i probaj. Kupi nove te kondenzatore koje si puno puta lemio.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by LED_ri »

..ee svakako..čim uhvatim malo vremena, budem isprobo drugi tjedan... :D
0000 0000 0111
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by 78L05 »

Svakako javi rezultate. :wink:

Sretno!
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: problem s (misterioznim) kondenzatorima

Post by LED_ri »

..eto mene..danas napravio pločicu, opet koristio štopericu umjesto ovog timera...al oke...valjda će jednog dana proradit..
..dakle, da javim rezultate:

- NEVALJA :O( nažalost opet ista stvar..ne kužim!?!?!?

- probo sam maknut 7812 i kondenzatore sa pločice i spojit na ispravljač di sam izreguliro 12 volti i sve radi savršeno...al s njima - jok!!!!

-nego @78L05: da li si za C3 namjerno stavio 100uF ili slučajno (jer po shemi je 10uF), i da li si za C6 također namjerno ili slučajno stavio 100nF umjesto 10nF kako je po shemi!?!?! ..odnosno dal može nešto od toga utjecat na sve to skupa!?!?

HVALA!!!
0000 0000 0111
Post Reply