Svetlo sa tajmerom za kola

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by WhiteHead »

frwgrg wrote:da, stvarno... meni treba samo neka shema tajmera na 15 sec. Prikacim da se tajmer pali kad dam kontakt, i taman dok ne upalim kola, svetla ce se upaliti, e, samo neznam oce li se svtla ugasiti kad ugasim kola, oce se relej otkaciti? Ja mislim da bi trebao, al neznam.
Hajde poslušaj me i uradi ovako: uzmi JEDAN rele na 12V, njegove radne kontakte spoji paralelno kontaktima prekidača za palenje svjetala, jedan izvod špulne relea spoji na minus (masu), a drugi izvod na onaj izvod iz alternatora gdje je vezana ona signalna lampica za punjenje (D+).
Svjetla se NEĆE paliti zajedno s kontaktom, nego tek kada se motor upali i dostigne dovoljan broj obrtaja tj. tek kada alternator počne puniti, gašenjem motora gase se i svjetla.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by frwgrg »

Odlicna ideja WhiteHed! TAko cu i uraditi... samo, koji relej da uzmem? Kolko A?
http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=rele+12v" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by mataya »

ja bi ti preporucio ovaj:RELE F3611-12
10A ce biti dovojno, a cjena je 100din
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by 78L05 »

Relej si trebaš uzeti sam koji odgovara prema tvojim uslovima. :roll:
Otpor kotve, napon na koji uklapa - ovime zajedno dobivaš koliku struju vuče, te kolika je maksimalna struja kroz njegove preklopne kontakte (kao i napon), te ima li mirni kontakt (ukoliko ti treba). Naravno uz sve to moraš voditi računa o fizičkoj veličini releja, isto po tvojoj potrebi.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by frwgrg »

Ma uzecu dva od 16A, za svaki far po jedan. Jos bolje ako je relej malo jaci. A velicina mi nije uopste bitna.
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by mataya »

dobro sve zavisi od vrste i broja sijalica.
najbolje da struju odredis prema osiguracima.
mozes staviti nekoiko ampera jaci relej i problem rjesen.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by WhiteHead »

frwgrg wrote:Odlicna ideja WhiteHed! TAko cu i uraditi...
To čitavo vrijeme pokušavam objasniti onom puknutom, ali džabe.....što se tiče relea najbolje onakav kakve imaš u autima...mali, zaliveni a idu do 40A
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by alexa_pg »

@WhiteHead
pogledaj pp
Alexa
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by frwgrg »

E, sad jos samo da nabavim antiradar i moji problemi su reseni.... fala vam. Prvo cu namestiti u yuga, pa ako explodira, nece biti tolka steta, i ovako mu je 20 i kusur godina.
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by 78L05 »

Mozes nabaviti i jedan dvostruki relej, pa ti ne trebaju dva, za svaki far po jedan, zbog smanjenja potrebnog prostora i cijene.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by puknuti »

WhiteHead wrote:
frwgrg wrote:Odlicna ideja WhiteHed! TAko cu i uraditi...
To čitavo vrijeme pokušavam objasniti onom puknutom, ali džabe.....što se tiče relea najbolje onakav kakve imaš u autima...mali, zaliveni a idu do 40A
Uspio si objasniti .. ali ti nisam vjerovao :oops: išao sam isprobati . :wink: .
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by WhiteHead »

Pa zar ti djelujem neozbiljan ???
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by puknuti »

Pa ..tak.
User avatar
kalisto
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 20-11-2009, 18:15
Location: zagreb

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by kalisto »

policija se pobrine da ne zaboravljaš svijetla palit,nakon njihovog računa čisto sumnjam da će ti trebati tajmer :D
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by puknuti »

:azdaja: tako i bude kod vecine , upravo zato gledamo da ih preduhitrimo .
Eto ja vec to spajam od kada je zakon ..sve sam bliže tome da platim kaznu :oops:

Administrator Info:
7. Ne citiraj bez potrebe
Korisnici često bespotrebno citiraju poruku i umnožavaju tekst koji se već nekoliko puta pojavljuje na istoj stranici. Briši dijelove citata i ostavi samo ono što je zaista neophodno. Ukoliko se poruka na koju odgovaraš nalazi odmah iznad tvoje, gotovo je sigurno da nema NIKAKVE potrebe za citiranjem jer je jedan pogled na gore dovoljan da se vidi na šta tačno odgovaraš.

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =18&t=4681" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
kalisto
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 20-11-2009, 18:15
Location: zagreb

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by kalisto »

ako svi imaju svijetla upaljena na cesti atebi na kotrolnoj tabli ne svijetli zelena lampica za kratko,očito je da ih trebaš upaliti :wink:
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by mataya »

pa tko jos gleda kontrolnu tablu dok vozi :roll:
za vrjeme voznje nije bitna ni brzina nego da se razgovara na mobitel :lol:
http://www.24sata.hr/news/hrvat-vozio-2 ... ku/153179/" onclick="window.open(this.href);return false;
:lol: :lol:
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
nikoko
Posts: 15
Joined: 24-07-2009, 22:35

Re: Svetlo sa tajmerom za kola

Post by nikoko »

Evo jedno od mogućih rešenja sa LM358 (izrađeno i probano na probnom stolu, nije još ugrađeno jer želim da unapredim ceo uređaj-pitanje dolazi na kraju).
http://img816.imageshack.us/img816/3945/sema1.jpg

Na šemi je crnom bojom nacrtano sve što je na PCB, a crvenom spoljašnje instalacije.

Ukratko princip rada:
Startovanjem motora alternator počinje da puni i ujedno okida Q2, čime se Rel1 prevodi u NC stanje. Kolo LM358 posle 8-9s okida Q1 čime se Rel3 dovodi u NO, a Rel4 i Rel5 u NC stanje čime su aktivirana svetla. Uloga Rel3 je da odvoji od napajanja sve uređaje koji ne treba/ne moraju da svetle u toku dana (osvetlj. instrumenata-ovo možda nekima i ne treba ali meni treba zbog izbegavanja dimovanja radija i displeja na ins tabli koji se onda po danu uopšte ne vide). Navedena funkcija odsustvom svetla instrumenata signalizira vozaču da kada padne mrak upali svetla preko serijskog prekidača svetla što je po meni bitno jer pri radu svetla preko uređaja ne postoji kod većine automobila mogućnost aktiviranja dugih svetala (može samo da se ablenduje, ali se duga svetla gase po otpuštanju ručice).
Uključenjem svetla preko prekidača svetla se napon dovodi na konektor 4 sa kojeg vod ide na Rel2 koji odvaja signal sa alternatora čime se kompletan sklop stavlja van funkcije što je veoma bitno za automobile sa H4 sijalicama jer ukoliko uređaj ostane u funkciji pri paljenju dugih svetala će "goreti" oba vlakna (za dugo i kratko svetlo) što će dovesti do spaljivanja sočiva fara..
Za voljno isključenje uređaja pored ovog načina potrebno je na vod sa alternatora postaviti prekidač čime bi se uređaj po potrebi stavio van funkcije iako motor radi (sedite u kolima na parkingu i grejete/hladite se, pri popravkama i sl.)

Tu dolazi moja molba ako neko ima neki predlog (šemu)
S obzirom da postoji mogućnost da se desi da, recimo, uveče voljno preko prekidača iz nekog plemenitog (da ne probudite komšiji psa) ili manje plemenitog ali praktičnog razloga (probuđeni komšijin pas počinje da laje što budi ženu, majku ili taštu :azdaja: čija pitanja su uglavnom nezgodna) isključite uređaj, a ujutru kada pođete na posao/u školu ne setite da isti aktivirate (čime se ne aktiviraju dnevna svetla) bilo bi dobro da se doda uređaj (šema proširi) koji bi vozaču zvučno signalizirao da uključi uređaj kada očita napon u tački A na šemi (zeleno)-motor radi i odsustvo napona u tački B-svetla ne rade.
Uređaj bi trebao da se aktivira nekih 15-tak sek po startovanju vozila (u svakom slučaju posle samog uređaja dnevnog svetla) i da se oglasi recimo sa nekim kratkim tonom upozorenja 1-2 sek i posle toga ostane neaktivan (jer možda ne želimo da upalimo svetla, a i bio bi trajno aktivan uvek kada je uređaj dnevnog svetla isključen preko prekidača) do sledećeg starta motora.

Ako neko ima ideju kako ovaj dodatak treba/može da izgleda bio bih mu veoma zahvalan da postavi šemu. Još bolje bi bilo ako neko ima i neko rešenje sa glasovnim upozorenjem umesto pištanja (upozorenje tipa "Konju upali svetla-platićeš kaznu"), ali to bi već bila erotika.
Post Reply