pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

Imam pojacalo sa 4 komada 2SC5200 i 4 komada 2SA1943 pa me znima kako bi mogao doznati snagu pojacala prema ti izlaznim tranzistorim

hvala unaprijed
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by boraomega »

Nikako, ako ne kazes napon napajanja pojacala i nominalno opterecenje.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

+-53V je trafo, sto znaci da je to puta 1,41 = +-90V 1100VA
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by alexa_pg »

Ne valja ti digitron Image

53 * 1.41 = 74.73
Alexa
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

alexa_pg wrote:Ne valja ti digitron Image

53 * 1.41 = 74.73
hehehe, e hebiga
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by boraomega »

Nemas ti pojma AleksaPG, to je audiofilski PMPO kalkulator! :lol:
E sad JUKA, mogu i ja da ti to racunam, ali mislim da je mnogo korisnije da te uputim na moj tutorijal o dizajnu audio pojacala gde ces naci i formule koje ce ti pomoci da to izracunas... naravno ako te to uopste zanima!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

normalno, samo salji !!!
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by boraomega »

Nema sta da ti saljem, to je vec odavno na NET-u!

http://bas.elitesecurity.org/proracunPA.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

vidim da ima ovdje strucnjaka pa imam jedno pitanje
ovako
radio sam prije 3 godine pojalo sam 2 X TDA7294 (2x70W RMS) u kojem je predpojacalo i predpojacalo TDA1524 (kad dovodim ulazni signal preko predpojacala se glasnije cuje nego kad ga spojima na samo pojacalo, (vjerojatno sto ga predpojacalo jos malo pojaca a pojacalo podrzava tu velicinu signala). Za pojacalo nisam nasao odgovarajuci trafo pa sam stavio jedan dosta slabiji, eto recimo max 100VA (ali cisto sumnjam da je tolko)

nedavno sam kupio pojacalo IMG stage line (Monacor) STA-700 koje daje 2x200W RMS na 8 oma, 800Wmax (trafo unitra je 1100VA), marka pojacala nije nisa posebno al se ljudi bar trude :!:

na ta 2 pojacala spojim razglasne zvucnike dobre kvalitete snage 200W RMS, 400W max svaki
i da covjek nepovjeruje sviraju jednakom glasnocom cak mislim da ovo sa TDA7294 svira glasnije i dobro trese membrane (nekd malo zvuk krci vjerojatno zbog trafoa ili izoblicenja, ali podnošljivo),

sad me zanima u cemo je stvar, jel stvar u ulaznom signalu koji se pojaca kod pojacala s TDA7294, ili je ovo pojacalo koje sam kupio sranje pa nemoze biti glasnije od ovoga????

nekako se meni cini da je pojacalo sa TDA "divlje" i preglasno nego sto bi trebalo bit, jel ima neko ideju !?!?!?
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by boraomega »

Moguce je da to novo pojacalo trazi veci nivo signala na svom ulazu da bi dalo punu snagu. Ako jedno pojacalo daje 200W a trazi 2V signala na ulazu za tu snagu, a drugo daje 50W ali mu je dovoljno 0,5V signala za to, ako ti sada na oba dovedes iz istog preampa tih 0,5V sasvim je moguce da ti ono od 50W zvuci cak i glasnije, a ono od 200W nece ni moci vise da proizvede od 30-50W jer nema dovoljno pobude!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

boraomega wrote:Moguce je da to novo pojacalo trazi veci nivo signala na svom ulazu da bi dalo punu snagu. Ako jedno pojacalo daje 200W a trazi 2V signala na ulazu za tu snagu, a drugo daje 50W ali mu je dovoljno 0,5V signala za to, ako ti sada na oba dovedes iz istog preampa tih 0,5V sasvim je moguce da ti ono od 50W zvuci cak i glasnije, a ono od 200W nece ni moci vise da proizvede od 30-50W jer nema dovoljno pobude!
da to sam i ja mislio a kako je mogu ce da to pojacalo tda7294 od 70 do 100W RMS pogoni zvucnik od 200W rms s tim da je trafo unutra slabiji nego sto bi trebo bit !!!

EDIT: kad karem pogoni molsim da on tako glasno svira i da se membrana trese
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by boraomega »

Pa sto da ne, i 50W pojacalo ce lepo pogoniti 200W zvucnike. Cak i nije pozeljno da pojacalo bude ikad vise od 50-60% snage zvucnika. cesto mladji prave gresku kad nabave neki mocan zvucnik od 500-600W i onda traze pojacalo iste te snage! Dobro napravljeno pojacalo takve snage moze u kratkotrajnim vrhovima signala dati i 3x vise a to zvucnik cesto ne izdrzi. Da stvar bude jos gora, vrlo cesto ti ljudi prvo "vide" i zapamte maksimalnu tzv. muzicku snagu drajvera a ne nominalnu pa bude belaja!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

ovaj zvucnik je 200RMS i 400MAX
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by boraomega »

Malo mi je sumnjivo da zvucnici te snage budu tako lako pobudjivani od strane TDA na 50-tak vati!? Cesto zbog prodaje proizvodjaci svasta pisu... nemojte uvek bas sve primati "zdravo za gotovo"! Ako se toliko pomeraju membrane pri toj snazi malo mi je sumnjivo. Takva vrsta zvucnika retko kada ima posebno visoku osetljivost. Ne znam... mozda je i moguce da je podatak tacan ali... :?
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

podatak je točan, jel su zvucnici poprilicno kvalitetni, marka je LEM i komad dode 220 Eura, ata mrka se bavi proizvodnjom glazbene opreme pa i razglasa, promjer membrane je 12".

Soba je cca 16kvadrata i kad pojacam do kraja jedva cujem sebe kad "vrištim" :D
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by Vido »

boraomega wrote:Cak i nije pozeljno da pojacalo bude ikad vise od 50-60% snage zvucnika. cesto mladji prave gresku kad nabave neki mocan zvucnik od 500-600W i onda traze pojacalo iste te snage! Dobro napravljeno pojacalo takve snage moze u kratkotrajnim vrhovima signala dati i 3x vise a to zvucnik cesto ne izdrzi.
Ovaj dio ti baš i nije točan. Dosta vremena sam proveo čitajući razne što strane što domaće forume gdje pišu ljudi koji se bave audio tehnikom i među njima je uvriježeno mišljenje da pojačalo treba biti jače od zvučnika (gledamo pravu snagu, ne max. koji ne znaći ništa, ni pmpo koji znaći još manje). Objašnjenje (koje se čini sasvim logičnim, a i par puta sam se u živo uvjerio da je istinito) je da ako imamo npr 50W pojačalo, 100W pojačalo i 50W zvučnik, to 50W pojačalo recimo da radi max kapacitetom i daje u nekim uvijetima 50W (naravno malo je kompleksnije od toga ali ajd), sad recimo dođe dio pjesme koji je za 3db glasniji od ostatka, tražit će 100W iz pojačala, ovo od 50W će zaklipati dok će ovo od 100W tek doseći svoj max. bez klipa. A mislim da je dobro poznato da je većina pregorenih jačih zvučnika spržena upravo klipom, a ne snagom koja premaši njihovu deklariranu snagu. 10W klipanog signala iz pojačala može da ubije sub od 200W RMS dok će isti sub vjerojatno 5-6 sec ako ne i više izdržati snagu od 300W bez klipa (opet pojednostavljujem, ima tu još faktora ali predpostavimo da je signal iste frekvencije, i da, skoro sam tako spalio jedna svoj Alpine sub dok sam još bio "zelen" na jendoj staroj liniji, membrana je skakala ko blesava a niš se poštenog nije čulo osim neartikuliranog dumbrumbrdum, skoro pa čisti klip, 5W po kanalu je linija linija na tom otporu bila). Naravno, sve ovo u idealnim uvijetima di pojačala imaju baš tu snagu i sl. , dosta faktora utjeće, svjestan sam toga ali u teoriji je to tako.

Naravno ovo vrijedi za one sisteme gdje je bitna visoka glasnoća (posebno kod subwoofera), u Hi-Fi uvijetima snaga ne igra toliku ulogu. Navodno je po mnogima najkvalitetnije H-Fi pojačalo neki japanski lampaš sa 2x7W (ovo sam čuo od nekog audiofila, neprovjereno) pa mislim da to dovoljno govori.

Ono što sam rekao da imam nekog iskustva se odnosi na jednu zabavu na kojoj je sivrala Sony mini linija (neznam točno model ali malo jača neka, njeni orignal zvučnici su bili spojeni, na njima je pisalo mislim 100W) i to je na max glasnoći bilo glasno ali i distorzija je bila i više nego čujna. Kasnije je frend spojio sa razglasnim pojačalom 2x200-250W (tu negdje, nisam 100% siguran) i pojačali smo pošteno iako ne do kraja, zvuk je bio podosta glasniji nego prije i bez distorzije, radilo je tako jedno 5-6 sati, a zvučnici koliko ja znam i dalje rade ok.

A što se prosječnog zvučnika tiće, i na 10W se sve trese ;)


PS. bitnu ulogu igra i pravilno podešavanje sistema, ako je sve dobro podešeno neće biti dima. Ali definitivno bolje da pojačalo ima veću zalihu snage nego da ode u clip.


BTW, tnx na onom linku za proračune, bit će mi od koristi.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

a kako objesnjavas da se pojacala 200W RMS i 70W RMS skoro jednako glasno cuju na istom zvucniku, stim da je u ovom od 70W dosta slabiji trafo nego sto bi trebo ici, i to pojacalo od 70W dobro zatrese membranu!
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by Vido »

Si čuo za ulaznu osjetljivost? Neće svako pojačalo izbaciti istu snagu ako je ulazni signal sad lupam 1V. Jedno će možda dati 100W, drugo 1000W. E, to je to. Ili može biti da ovo od 200W uopće nema 200W nego dosta manje.
Ovo što trese membranu ne znaći ništa, taj zvučnik možda na 30W već trese membranu tako kao što je kod tebe.

Glavna pogreška je što ljudi misle da je 100W puno glasnije od 30W, e pa nije baš toliko koliko se čini, 4-5db (uzmimo da je isti zvučnik).

Evo, dva ova zvučnika ti naprave galamu skoro ko disko bez problema u prostoriji od 30-40m^2: http://www.phonic.com/en/speakers/insta ... e-206.html

Ovi su inaće postavljeni kao razglas u školi i znam šta mogu, a i njih smo koristili za novogodišnju zabavu, posuđene iz škole. Na pojačalu od 50W po kanalu ako ti št ato znaći, niš im nije, zvuk je bio glasan i sasvim pristojan za zvučnik tih gabarita. Naravno ozbiljnijeg basa nema ali to im nije ni namjena.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
kan042
Napredujem
Napredujem
Posts: 111
Joined: 26-12-2007, 19:13

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by kan042 »

Čovjek se uči dok je živ. :lol:
Onako nevezano za elektroniku i audio ne mogu da zamislim ko bi kupio u kompletu neko pojačalo 100W i zvučnike 70W ili neku liniju sa takvom kombinacijom snage. Zašto uopšte i stavljaju tu snagu na zvučnike kad oni mogu da trpe puno veću? Bilo bi zanimljivo vratiti pregoreni zvučnik a priznati da si ga stavljao na 20% veću snagu, odmah bi ti dali novi. To za kliping je tačno ali to nema veze sa snagom nego s kvalitetom pojačala. Kvalitetno pojačalo od 100W će isporučiti svih 100 bez klipinga i jačem zvučniku neće biti ništa a za slabiji nisam siguran.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

e a zbog ceg nastaje kliping i kako se festira na zvuk

evo sad sam na ovo pojacalo spojio 2 ova zvucnika od 200RMS paralelno (znaic 400W rms, 4 oma) a pojacao daje 275W RMS na 4 oma, i kad pojacam dosta glasno (cca 80%) cuje se nesto kao pucketanje, kao da membrana udara od rub, a uopce se ne giba puno, jel to kliping ili sta
Post Reply