pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Shenda

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by Shenda »

A ne da ste nadrobili... :roll:

Kliping je pojava koja se javlja kad pojačalo ne može isporučiti dovoljnu snagu da bi pratilo dinamiku ulaznog signala!

Ovo o čemu vi stalno lamentirate je "prepobuda", tj, na ulaz pojačala dovedete prevelik signal i pojačalo tjerate do krajnjih granica, pa izlazni signal nije više sinusoida (što je u osnovi svakog audio zapisa), već sinus ima "odrezan" vrh... a to onda nije ništa drugo do BUKA!!! :roll:

Očigledno je da morate još puno čitati... i kad koristite neke pojmove, pokušajte biti precizni... Koristiti pojmove čije značenje ne znate ili ne razumijete, u najmanju ruku vas čini smiješnim... :wink:

I da, juka to što ti radiš nije kliping, to je uništavanje zvučnika... :(
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by Vido »

To za kliping je tačno ali to nema veze sa snagom nego s kvalitetom pojačala. Kvalitetno pojačalo od 100W će isporučiti svih 100 bez klipinga
Istina ali ponekad se može dogoditi da je potrebno više od 100W i onda će doći do klipa, opet naravno ovisi o dosta faktora ali ugrubo rečeno to je to. To se može izbjeći pravilnim uštimavanjem sistema li uvijek ima onih koji baš žele da ide do krajnjeg maksimuma i onda imaju probleme, spaljene zavojnice, spaljene tranzistore, razderan ovjes, spržene osigurače i sl.
e a zbog ceg nastaje kliping i kako se festira na zvuk

evo sad sam na ovo pojacalo spojio 2 ova zvucnika od 200RMS paralelno (znaic 400W rms, 4 oma) a pojacao daje 275W RMS na 4 oma, i kad pojacam dosta glasno (cca 80%) cuje se nesto kao pucketanje, kao da membrana udara od rub, a uopce se ne giba puno, jel to kliping ili sta
Klip ti je najjednostavnije rečeno trenutak kada pojačalo treba isporučiti više snage nego što može te se inaće sinusni signal postupno pretvara u sinusni signal kojemu su odrezani vrhovi (izboji istosmjerne struje), ovisno o intezitetu klipa.
Evo tu imaš sliku i malo opširnije objašnjenje.
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=8957.0
Ovo što si naveo može biti clip ali za njega je karakteristično da se membrana giba poprilično pa ne mogu biti siguran. Može biti da su se razdrndali zvučnici, da pojačalo ili cijeli sistem kupi neki šum pa se to čuje, da je loše kodirana mp3ca i sl. Probaj sa istom pjesmom na drugom pojačalu, pojačaj na sličnu glasnoću, ako ima šuma onda je do zvučnika najvjerojatnije osim ako ti i drugo pojačalo nema istih problema (probaj onda druge zvučnike), ako nema onda je do onog pojačala. Probaj na drugoj utičnici, provjeri sve spojeve da nije negdje labavo i probaj na nekom drugom izvoru zvuka. Ako i dalje samo to pojačalo na bilo kojim zvučnicima ima šum onda je ili u clipu makar mi je to nekako čudno, ili hvata neke šumove (el. mag zračenje) ili je loše napravljeno, a možda i polu pokvareno :)
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

zvucnici nisu sigurno je kad spojima svako pisebno na svoj kanal sviraju normalno i malo galsnije, nesto je do pojacala

ako niste skuzili, pojacalo je na 4 oma 275Wrms, a 2 paralelno spojena zvucnika 400Wrms

jel mozda pojacalo daje svoj max pa zato tako pucketa, ???

niste mi bas objasnili kako se cuje klip na zvucniku, i dali se uopce cuje ????
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by mataya »

Kako primjetiti clipping?

Uho bi ga trebalo primjetiti prvo, visoki i srednji tonovi se izoblicavaju, postaju uhu neugodni.Bass gubi definiciju, postaje muljav i neugodan, pomak membrane naglo poraste, zavojnica se tolko grije da toplina prelazi na dustcap odnosno membranu woofera, grije se magnet, pojacalo se primjetno jace zagrijava.Solidan woofer koji deklarirano trpi 500 Wrms se nebi smio grijati niti na znatno jacem pojacalu ako svira bez klipa.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

mataya wrote:
Kako primjetiti clipping?

Uho bi ga trebalo primjetiti prvo, visoki i srednji tonovi se izoblicavaju, postaju uhu neugodni.Bass gubi definiciju, postaje muljav i neugodan, pomak membrane naglo poraste, zavojnica se tolko grije da toplina prelazi na dustcap odnosno membranu woofera, grije se magnet, pojacalo se primjetno jace zagrijava.Solidan woofer koji deklarirano trpi 500 Wrms se nebi smio grijati niti na znatno jacem pojacalu ako svira bez klipa.
:P hvala
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by Vido »

juka vk wrote:ako niste skuzili, pojacalo je na 4 oma 275Wrms, a 2 paralelno spojena zvucnika 400Wrms
Zvučnik nema snagu, on samo može kao potrošać trpiti neku snagu tj. energiju u jedinici vremena. Zvučnik od 1000W može raditi na 0,001W i na 950W, uopće nebitno što je on deklariran za 1000W, neće on vući više struje iz pojačala zbog toga.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

Vido wrote:
juka vk wrote:ako niste skuzili, pojacalo je na 4 oma 275Wrms, a 2 paralelno spojena zvucnika 400Wrms
Zvučnik nema snagu, on samo može kao potrošać trpiti neku snagu tj. energiju u jedinici vremena. Zvučnik od 1000W može raditi na 0,001W i na 950W, uopće nebitno što je on deklariran za 1000W, neće on vući više struje iz pojačala zbog toga.
da te znam, reko bi ti "ne seri" al necu

normalno da je tako kako si ti rako, ali se tako govori,
npr struja uopce ne teče nije ona voda da teče, al se tako govori :!:
STK4050
Posts: 5
Joined: 17-12-2009, 21:02

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by STK4050 »

Nisam uopste pro ali mislim da znam zasto se pojavljuje to 'pucketanje'-imao sam takav slucaj. Imao sam razglasne zvucnike od 12 inca sa w-vjesanjem i tankom laganom membranom. Cilj mi je bio postici sto vise basova i to sam pokusavao uz pomoc regulatora boje zvuka dodavajuci bas na potenciometru i kako god sam pri skoro maksimalnoj snazi pojacala dodavao bas desavalo mi se bas kao i tebi-pucketanje. Kasnije sam smanjio snagu na 3/4 pa i na 1/2 uz dodavanje basa na maksimum i isto se desavalo. Jednostavno-zvucnici su imali prelaganu membranu i premali hod -tj x-max i vise su bili srednjotonci nego basovi (gitarski zvucnici) pa im je membrana pri izlasku naprezala vjesanje(sto se na uho bas i ne cuje,osim ko je sa tim upoznat) ali po ulasku posto namotaj nema kud dalje-udara u tijelo-kraj valjka magneta. Mi pocetnici se zaletimo na velicinu zvucnika i navedenu snagu ne vodeci racuna o namjeni samog zvucnika. Ja sam problem rijesio zvucnikom takodje sa w-vjesanjem (posto nisam neki ljubitelj bas dubokog basa) ali sa tezom membranom,dakle nizom 'radnom' frekvencijom. Bas kao sto ljudi kazu da pojacalo nemocno da oda trazenu snagu odsjeca vrhove sinusoide tj. signala isto tako i zvucnik koji nema mogucnost da se 'istitra' po napojnoj snazi-odsjeca vrhove koji su se u mom slucaju culi kao pucketanje,narocito pri nizim frekvencijama. Mislim da se o tome i kod tebe radi,mada nisam neki pretjeran znalac samo dajem svoje skromno iskustvo. Pozdrav!
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by Vido »

juka vk wrote:
Vido wrote:
juka vk wrote:ako niste skuzili, pojacalo je na 4 oma 275Wrms, a 2 paralelno spojena zvucnika 400Wrms
Zvučnik nema snagu, on samo može kao potrošać trpiti neku snagu tj. energiju u jedinici vremena. Zvučnik od 1000W može raditi na 0,001W i na 950W, uopće nebitno što je on deklariran za 1000W, neće on vući više struje iz pojačala zbog toga.
da te znam, reko bi ti "ne seri" al necu

normalno da je tako kako si ti rako, ali se tako govori,
npr struja uopce ne teče nije ona voda da teče, al se tako govori :!:

A čuj, iz ovoga što si ti rekao i iz prijašnjih postova se dalo zaključiti da misliš da je pojačalo preopterečeno jer su zvučnici 400W.


@STK4050
To sam i ja mislio ali kaže da se membrana ne giba do razine do koje se inaće može gibati pa ako je to točno onda otpada ovo. Slićan problem sam ja imao sa svojim subom ali to se iz nekog razloga samo sredilo nakon što sam dodatno učvrstio kablove iznutra, kao da je neka rezonanca pogođena pa da je titralo, to mi se događalo samo na nekim frekvama, ne na svim i membrana nije ni blizu Xmax-a bila.
Vidi da ti nije neki glupi boost na pojačalu uključen pa možda zato.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
STK4050
Posts: 5
Joined: 17-12-2009, 21:02

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by STK4050 »

Razumijem te sta hoces da kazes-zvucnici nikad ne mogu biti prejaki za pojacalo(koliko sam upucen cak je pozeljno da budu jaci bar 30% od pojacala) i to je ok. Meni su to uporedili sa jakom skoljkom automobila(-zvucnik)-koja moze istrpjeti maksimalno 300 'konja'(vati pojacala),a ne valja skoljku(opet zvucnik) opteretiti maksimalno-do 2/3 njene snage je ok,nakon toga se vec pretjeruje. Mislio sam da mu zvucnici nisu bas za dubok bas kao i ti. Kod mene nije bio problem los spoj,ni boost-bass extension nego samo zvucnik. I komsija mi ima taj 'moj' problem,iako su zvucnici deklarisani kao subwoofer i umalo duplo vece snage nego pojacalo-ono ga ipak potjera do 'pucketanja'-udaranja zavojnice zvucnika u dno zvucnika! A-klase je,mozda zato... Ipak kazem-nemam nesto mnogo iskustva...i stojim iza toga! :-)
(pa me toliko 'ozbiljno i shvatite...)
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

ja mekako ipak mislimd a je do pojacala je zvucnik radi veci hod i ne pucketa, a kad sam reko da je pojacalo max optereceno mislio sam na to daje spojen zvucnik spojen na 4oma (najmanja impedancija na kojom radi) i pojacano je do kraja
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

juka vk wrote:ja mekako ipak mislimd a je do pojacala je zvucnik radi veci hod i ne pucketa, a kad sam reko da je pojacalo max optereceno mislio sam na to daje spojen zvucnik spojen na 4oma (najmanja impedancija na kojom radi) i pojacano je do kraja
evo o cem se radi, ono sto sam predpostavio,zvucnici prde jel je pojacalo preoptereceno, jos na pojacalu svijetli CLIP kad mambrana prdne, takod aje to rjesenje, a ja glupa :azdaja: n gledam membranu a ne pojacalo tako na nisam ni skuzio da klip svijetli, a logicno je da se tiše čuje jel pojacalo radi na 275W kad spojim 2 zvucnika u paralelu, a kad je svaki na svom kanalu onda je 2x200W
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by Vido »

Ček malo, koliko tebi svaki zvučnik ima impedanciju? Po kutiji mislim.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

svaki ima 8 oma
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by Vido »

200W na 8 oma po kanalu, a u bridgeu na 4 oma 275W? Tu nešto ne štima baš :?
Rekao bih min. 500W da ima ovako da si me netko pitao da mu kažem od oka.

A i ne bi smjeo klipati tako brzo, nešto tu ne valja baš.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by juka vk »

Vido wrote:200W na 8 oma po kanalu, a u bridgeu na 4 oma 275W? Tu nešto ne štima baš :?
Rekao bih min. 500W da ima ovako da si me netko pitao da mu kažem od oka.

A i ne bi smjeo klipati tako brzo, nešto tu ne valja baš.
nisi pratio nije brigde nego je 275W na 4 oma po kanalu
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by marinbnm »

Pazi ti da pune ne klipa jer če ti riknuti zvučnici, jer nekad slabo pojačalo upravo može biti pogubno, upravo zbog tih clippinga...
BDW
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 01-12-2009, 07:14

Re: pojacalo sa 2SC5200 2SA1943

Post by BDW »

Meni su se javljali slicni problemi oko pucketanja ali samo u basu i konacno sam shvatila sta je. Nije bio razlog klipovanja, prevelikog ulaznog signala nego nedostatka struje odnosno slab trafo i mali kapacitet elektrolita. Kada sam promenila trafo i stvila veci kapacitet elektrolita nije bilo nikakvog pucketanja. Moje misjenje i praksa jesu da na vecim snagama kada je bas u punoj dinamici trazi puno struje koje pojacalo nije u stanju da obezbedi usled slabog napajanja ili drugih faktora, bas kao najveci potrosac ima pretenziju da povuce veliku struju i usled njenog nedostatka on "preskace" odnosno jedan pik signala ne uspe uopste da se cuje na basu a on je vec preso na drugi i opna trese vise nego obicno a jednostavno nema udara i snage na zvuniku, magnet se greje a i trafo i sam grec povecaju temperaturu jer se jadni muce da sekundar obezbedi neku struju koju nije u mogucnosti.

Mozda je jednostavno trafo slab u tom pojacalu, mislim dzabe ako je glomazan i veliki i ako je jezgro veliko i tesko, to u nekim slucajevima ne mora nista da znaci ako je lim los i ako je tanka zica na sekundaru.. Za te snage zica na sekundaru treba da bude min 1.8 pa do 2,5 mm kako bi indikovala dovoljnu struju koja se skladisti u elektrolitima bas za te pikove signala na punoj snazi..

pozzz, Gaga
Post Reply