Sema za upravljanje motorom

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
controler
Posts: 2
Joined: 24-11-2009, 17:27

Sema za upravljanje motorom

Post by controler »

Postovanje ,
Naime , ja sam dosta slab sa elektronikom a potrebna mi je jedna sema kontrolera sa kojom bi pomocu racunara mogao da upravljam sa dva-tri motora (npr. motori kod brisaca automobila). Treba mi da mogu vrtiti osovinu motora u obe strane , i da ga mogu zaustaviti :-) pomocu racunara.
Ako neko ima neko rjesenja za ovaj moj problem .........

UNAPRED VAM HVALA!!!
Shenda

Re: Sema za upravljanje motorom

Post by Shenda »

Poštovanje i tebi! :roll:

Bilo bi lijepo da se predstaviš -> http://www.elektronika.ba/forum/viewforum.php?f=21" onclick="window.open(this.href);return false;

... a onda bi mogli i da ti pokušamo pomoći...

Prvo što mi pada na pamet je PWM sklop kojim možeš regulirati brzinu okretanja motora... Kako ti treba i promjena smjera okretanja, trebaš to odraditi sa H-mostom (H-bridge ->Google)! :wink:

E sad... upravljanje računarom... vidio sam to negdje sa LPT... :roll:

Btw. motor od brisača je namjenjen vrtnji samo u jednu stranu... nije da se ne može vrtiti i u drugu, ali tada ima "veći otpor" i brže troši četkice...
User avatar
Laki5
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 68
Joined: 17-09-2009, 17:10
Location: Srbija, Sabac

Re: Sema za upravljanje motorom

Post by Laki5 »

A jel možeš da koristiš mikrokontroler i par tastera umesto računara, mislim da će tako biti jednostavnije...
Shenda

Re: Sema za upravljanje motorom

Post by Shenda »

Laki, kolega @ controler je odmah na početku rekao da je tanak sa elektronikom... zato sam mu predložio LPT, jer sam negdje vidio shemu sa par tranzistora u H - bridge... bez puno mudrovanja... može se dodati par snagatora ili FET-ova i vozi Miško... :wink:

To gdje sam vidio je nekakav sajt neke srednje škole... preko kompa upravljaju malim autićem, robotom... tako nešto... valjda će ovi srednjoškolci znati nešto o tome... :roll:

Inače se to elegantno odradi sa USB-a preko PIC 18F2455... ali to onda znači programator, par stotina redova koda... i sve ostalo što ide uz to... yebada! Da sad to počne čitati i vježbati treba mu minimum godinu dana da savlada sve što mu treba... :(

Možda sam preoptimističan? :?
controler
Posts: 2
Joined: 24-11-2009, 17:27

Re: Sema za upravljanje motorom

Post by controler »

ljudi ovako stoje stvari....
Treba da kontrolisem najmanje sa dva ,a najbolje tri motora(da ih palim gasim,i mjenjam smjer vrtnje),pomocu racunara (bilo kog porta) , e sad bi mi trebala samo :? sema kako to da uradim , i kupim sve potrebne dijelove u radnji, lemilicu uzmem zalemim to sve , sjednem isprogramiram program kojim cu da ih kontrolisem i to je to...
Dakle meni je samo ta sema problem jer nemam bas znabnje iz elektronike da sad ja to sve sjednem pa proracunavam :cry: i projektujem...
E sad ako ima neko ko me razumije i ko je voljan da pomogne...molio bih ga da mi se javi!
Shenda

Re: Sema za upravljanje motorom

Post by Shenda »

Kako je kod tebe sve jednostavno... :roll:

Pa kad je već tako - googlaj... :wink:
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: Sema za upravljanje motorom

Post by Asmir_Hadzic »

Evo ti stranice na kojoj imas apsolutno sve sto te zanima.

http://skola.sys.hr/roboti.htm


Znaci kako napraviti elektroniku, od a do z, i program ( jednostavno sve)


Kako mjenjati smjer motora? LPT ima 8 izlaza, na 2 izlaza spoji motor, kad je aktivan prvi izlaz motor ce vrti lijevo, kad upalis drugi izlaz onda desno ( jedan izlaz relej daje -+ drugi -+)


Od ovoga jedostavnije ne moze biti :)
spoj.jpg
spoj.jpg (7.36 KiB) Viewed 2511 times
spoj2.jpg
spoj2.jpg (13.38 KiB) Viewed 2511 times
spoj3.jpg
spoj3.jpg (31.09 KiB) Viewed 2511 times
Shenda

Re: Sema za upravljanje motorom

Post by Shenda »

Asmire... dobio sam informaciju da Hadžića nema u Kozarcu... :roll:

Da nisi Hodžić? :roll:
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: Sema za upravljanje motorom

Post by Asmir_Hadzic »

Shenda, kriva ti je infomacija :) znaju mene u Kozarcu svi :)
Post Reply