4-bitno asinkrono brojilo...

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
lesina
Posts: 3
Joined: 23-11-2009, 21:05

4-bitno asinkrono brojilo...

Post by lesina »

kako napraviti 4-b brojilo sa jk bistabilima koje broji npr. od 0-31 al kad dođe do 19 da pribaci u 9 i nastavi dalje... hvala unaprijed
eh da...ako itko zna pomoc bi mi dobro dosla sto prije...hvala ili ako imate nekakav tutorijal...
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: 4-bitno asinkrono brojilo...

Post by InTheStillOfTheNight »

lesina wrote:kako napraviti 4-b brojilo sa jk bistabilima koje broji npr. od 0-31 al kad dođe do 19 da pribaci u 9 i nastavi dalje... hvala unaprijed
4 bitno borjilo znaći kombinacije 4 bita, a maksimalno prikazana 4 bita je 1111 = 15 dec. Znaci 4 bitno brojilo moze brojati samo do 15.

Uostalom pitanje si krivo formirao... Kud dalje kad naboriji do 19, opet na 9 pa opet do 19???? do kud kad i kako???
InTheStillOfTheNight
lesina
Posts: 3
Joined: 23-11-2009, 21:05

Re: 4-bitno asinkrono brojilo...

Post by lesina »

da ali ja mislim da se postave 2 skupine od po 4 bistabila...1 skupina sluzi za jednu znamenku a druga za drugu...ako me razumis
Shenda

Re: 4-bitno asinkrono brojilo...

Post by Shenda »

Bože sačuvaj al' si objasnio... :roll: :lol:

Dakle, za desetice ti trebaju samo dva bita... < 00, 01, 10, 11 > = 0, 1, 2, 3...

... i još jedno dekadno brojilo 0 - 9!

Na početku je sve resetirano, dekadno brojilo počne brojati, broji do 9, na sljedečoj nuli daje impuls za desetice... kad sve izbroji do 39 - master reset i opet ponovo...

Može se odraditi i da master reset bude na 31, ali to "malo" komplicira logiku... :wink:

"... skupine bistabila" ??? Nisu čuo za neka druga logička kola???
lesina
Posts: 3
Joined: 23-11-2009, 21:05

Re: 4-bitno asinkrono brojilo...

Post by lesina »

cini mi se da sam uspia skontat...hvala svima na pomoci!
Player_One
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 14-05-2009, 14:59

Re: 4-bitno asinkrono brojilo...

Post by Player_One »

˝ Naći i nacrtati minimalnu realizaciju binarnog brojača koji ponavlja
sekvencu 0,4,3,7,1,6,5,2 za K=0, a sekvencu 0,5,6,1,7,3,4,2 za K=1.
koristeći JK flip flopove.˝
ako sam dobro svatio trazis nesto nalik ovome?
to se moze uraditi na vise nacina, mozes koristiti ne samo JK nego D i RS flip flopove naravno uz upotrebu jos pregrsti NI NILI kola, nebitno. posalji na PM sta ti tacno treba.
Makar bio mudar, siromasan se smatra budalom...
Luckyboy10
Posts: 1
Joined: 10-11-2012, 16:32

Re: 4-bitno asinkrono brojilo...

Post by Luckyboy10 »

Pozdrav svima. :) Ovako....lutajuci netom, naletim na ovaj forum, i izmedju ostalog vidim ovaj poslednji post... Da li bi neko mogao da mi objasni kako se nalazi minimalna realizacija binarnog brojaca koji ponavlja odredjenu sekvencu za k=0, i neku sekvencu za k=1 pomocu flip-flopova, nebitno, RS ili JK, samo da vidim postupak? Unaprijed zahvalan, Luckuboy10. :)
Post Reply