10W audio pojačalo

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Shenda

Re: 10W audio pojačalo

Post by Shenda »

E moj Vidoje... :roll: ... tugo moja... :(

"Kacavida što svjetli" svjetli samo pri određenom naponu... koji je malo viši od onog koji daje tvoj trafo... koji btw. na sekundaru nema više fazu i nulu... :roll:

Dakle te 4 žice sa sekundarne strane trafoa prvo ommetrom provjeriš koje su dvije i dvije u vezi... oko desetak ohma je otpor (manje-više)... KOD ISKLJUČENOG TRAFOA! ... onda ih fino razdvojiš, pa uključiš trafo i izmjeriš napon... trebao bi biti jednak kod oba para žica... to su dva sekundara!
... onda jednu sa jednog skundara i jednu sa drugog (bilo koje) spojiš, pa izmjeriš napon, mora biti dvostruko viši od onog koji si prvi put mjerio. Ako nije, a imaš 50% šanse da ubodeš krive žice, onda mjeriš oko 0V, pa onda isključi trafo, i sa prvog sekundara uzmi onu istu žicu, a sa drugog onu koju nisi koristio, pa uključi trafo, pa ponovo mjeri... sad moraš imati dvostruko viši napon... Sve ovo radiš da bi sekundare trafoa doveo "u fazu"...
E sad, ove dvije što su spojene, to je tvoja masa! A one što nisu spojene idu na Gretz... :wink:
Vidi shemu! :wink:

Zaboravi "kacavidu što svjetli", to je električarski alat... a mi ovdje o elektronici... skokni laganini do tog El. centra i kupi kakav univerzalni instrument, znaš ono za merit struju, napon, otpor... i još koješta, ako imaš više kunića... :lol:
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: 10W audio pojačalo

Post by Vido »

Imam već multimetar ali sam se bojao da ne bi bilo dima kad bih ja to mjerio/spajao dok je trafo upaljen xD


Ok, recimo da imam sad te tri žice, sad to uzemljenje ide po shemi dalje i bla bla. A to treba onda spojiti sa kućištem i sa trećim pinom on utičnice ili ne? :D


Ma moram da pitam da budem siguran znaš, mi smo u školi imali samo osnove osnova gdje se ovakve stvari nisu ni spominjale, a volio bih naučiti pa kao što kaže moj prof iz fizike: "uvijek pitaj". Ali on naravno ne odgovara smislenim rečenicama pa pitam vas na forumu xD
Evo ako sam ja dobro shvatio, do kratkog spoja ne može doći ako spojim dvije žice različitih sekundara bez obzira koje su.
Last edited by Vido on 28-11-2009, 11:39, edited 1 time in total.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
Branez
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 457
Joined: 22-04-2008, 16:27
Location: Maribor(SLO) Koprivnica(HR)
Contact:

Re: 10W audio pojačalo

Post by Branez »

Znači imaš ga da leži na polici? Samo hrabro ga upotrebi. :wink:
Real Radios Glow in the Dark!
Shenda

Re: 10W audio pojačalo

Post by Shenda »

Kako ti Brane kaže - multimetar nije ukras, ma kako se činio lijep... :roll:

Dim se obično javi kad nešto krivo spojiš... a kod multimetra kad je na krivom mjernom području... to moraš paziti!

E da... sad kad si trafo doveo u fazu imaš 3 žice... već rečeno - srednja je masa, možeš ju vezati za kučište i za uzemljenje, onu treču žicu...

Misli malo... dva sekundara su dva izvora struje... :wink:
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: 10W audio pojačalo

Post by Vido »

Uz malo sreće mogao bih ovo krenuti raditi u sljedećih par dana, ali imam jedno pitanje još. Nabavio sam jeftino 2 kondenzatora od 10000uF 25V (novi, ispravni). Bi bilo problema ako njih stavim umjesto onih od 4700uF 25V na ispravljaču? Nekako logički bi trebalo biti bolje ali ne znam bi li moglo biti problema sa paljenjem, trafo je znaći +/-12V, 50VA

Imao sa već par pokušaja sa glossy foto papirima (neki no name i neki prastari HP-ov) i ovaj no name mi pusti neku čudnu plastiku na obje starne, 10min sam morao šmirgklati peglu da to skinem i naravno nije napravio nikakav rezultat (toner transfer postupak), a HP-ov papir mi se ne želi skinuti da si bog, vodotporan do bola, već ga 2 sata močim u mlakoj vodi i nikako (samo pokus). Sutra ću pokušati sa grafo folijom, valjda će biti više sreće, čuo sam da ok ispadne sa njom jer pusti toner, a ne zaljepi se.
Neki od vas sigurno imaju više iskustva sa toner transfer postupkom (foto ne dolazi u obzir nažalost) pa ako mi može preporučiti neki poseban papir da to ide lakše u slućaju da mi propadne ovo sa grafo folijom sutra.
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: 10W audio pojačalo

Post by Black Angel »

Grafo folija ti sigurno nece propast..... samo treba malo vjezbe :wink:
Pozeljno je da isprintas 5-6 tih dizajna plocice na jednu foliju (da ustedis) a tako ces imati za dosta pokusaja.
Trebalo bi ti ispast dobri rezultati, ako ne iz prvog, onda sigurno iz 3-4.
Korg X5D <3
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: 10W audio pojačalo

Post by niho »

Mozes to odraditi i sa TZV "Kunzdruk" kartonom, od njega se rade korice starih knjiga i udzbenika, nema plastike garant. Nesto losiji, ali ne puno, je i kartonska ambalaza od kojekavih vrsta keksa :) Pa mozes napraviti dvostruki uzitak :oops: Nemoj pretjerati sa debljinom, kroz laserske stampace ne bi smio pustati karton deblji od 160g/m2. Casopisi i magazini u boji su takodje dobar izbor, jedini problem je sto je papir tanak pa preko njega trebas staviti bilo kakav karton ili platno da se ravnomjerno prenese toner. Ne zaboraviti da je jedna od najbitnijih stvari plocica mora biti dobro odmascena Nitrorazredjivacem prebrisati cijelu plocicu i mici prste od bakarnog sloja :azdaja: hehe. Sretno!
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: 10W audio pojačalo

Post by Vido »

Uz malo sreće to ću danas ili sutra srediti.

Još me samo zanima ovo za napajanje tj. ispravljač, za te jače kondenzatore, je li više bolje? Da možda stavim i jedne i druge u paralelu?
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
Shenda

Re: 10W audio pojačalo

Post by Shenda »

Tih 10mF (nije greška... 10000uF = 10mF), je sasvim dovoljno... Prilikom uključenja, dok su ti kondi prazni, ponašaju se kao jako mali otpor i u tom trenutku "vuku" veliku struju pa trpe diode u Gretzu i sekundar trafoa... Srećom to kratko traje, pa ne bi trebao imati nekih problema... :wink:

Inače, pravilo je da pojačala sa "večim" kondima bolje zvuče... :wink:
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: 10W audio pojačalo

Post by Vido »

Evo mene opet sa novim problemom, ali napredka ima, nadam se :)

Optimističan sam glede ovoga jer mi barem malo radi iz prve :D
Sastavio sam pojačalo po onoj shemi, provjerio kratke spojeve, sljedio one upute za podešavanje potenciometra (makar imam pitanje i za to) i tako. Situacija je takva da jedan kanal uopće ne reagira, niti se grije niti ništa, mrtav. Drugi kanal "radi", kad okrenem potenciometar se pojača ali je to ipak jako jako loš zvuk, samo visoke frekvencije, javlja se distorzija kad odvrnem do kraja, očekivao bih to da je zvuk jak ali nije. Tranzistori na tom kanalu se uredno zagriju i to mi se čini ok pošto ga odvrnem na max ali od zvuka nema puno.

E sad, ono mjerenje struje koju vuče (po ovim uputama: http://www.redcircuits.com/Page61.htm), to moram ponovo jer sam skužio da sam nešto krivo namjestio na multimetru (raspon mjerenja) ali i bez multimetra sve isto zvuči. Ugl, kako podešavam trimer i na lijevom i na desnom kanalu tako se povečava ta struja tako da čini se da oba kanala uredno vuku struju.

E sad pitanje, jesam li ja to dobro mjerio ako sam mjerio struju koja sa ispravljača ide u pojačalo ili treba nešto drugo (ispravljač je ispravan 100%, probao sam auto pojačalo na njemu, radi ok)?

Sutra ću ponovno provjeriti jesam li sve dobro spojio pošto stvarno imam hrpetinu žica jer sam noob u izradi vodova.

Što bi mogao ovako od oka biti problem sa tim kanalom koji radi? Znači čuju se samo viši tonovi (rekao bih iznad 7000Hz) i tih je.
Provjerit ću sutra i drugi kanal ali ako neko ima ideju što bi moglo biti neg slobodno napiše.

i ako bi mi netko mogao balo objasniti ovo oko uzemljenja, sva uzemljenja sam spojio u jednu točku pa onda na srednji izlaz od trafoa tj. na uzemljenje u utičnici osim ona dva od kanala za koje nisam znao šta da radim, treba i njih na kraju spojiti sa ostalima ili ne? Možda je u tome problem?
Ups, sad gledam zadnju točku i čini se da sve treba na kraju zajedno spojiti, probat ću to sutra.

I da, što znači ovo: Unconditionally stable on capacitive loads?
Evo i par slika pa možda netko uvidi grešku odmah:

http://www.picstation.net/show-image.ph ... 77345681aa
http://www.picstation.net/show-image.ph ... a141e1f427
http://www.picstation.net/show-image.ph ... 649d61c4c0
http://www.picstation.net/show-image.ph ... ee38e3f5a5
http://www.picstation.net/show-image.ph ... ab4428bf3b
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
Shenda

Re: 10W audio pojačalo

Post by Shenda »

Vido tebe nema sto godina... :roll:

Odmah u startu upozorenje - Nikad, ali baš nikad, pa čak ni "samo da probam" pojačalo se ne uključuje bez hladnjaka na izlaznim tranzistorima :!:

Prvo što trebaš provjeriti je istosmjerni napon na izlazu kod kratkospojenog ulaza - idealno je 0V, ali može biti par desetaka mV. Ovo se radi bez priključenih zvučnika!

Opet nisi dobro čitao - Mirna struja "best measured with an Avo-meter in series with Q3 Emitter", dakle najbolje je mjeriti u seriji sa Q3 emiterom... to bi praktično značilo odlemiti emiter Q3 i između emitera i + napajanja priključiti ampermetar. Naravno da je ulaz kratko spojen, a R3 na minimumu... i bez zvučnika! Pustiš tako 15 - 20 minuta, pa ponovo mjeriš... i štimaš, ako treba. Isključiš pojačalo, vratiš emiter na svoje mjesto i ponovo mjeriš istosmjerni napon na izlazu...

Ako sve štima priključiš zvučnike...
Vido wrote:... osim ona dva od kanala za koje nisam znao šta da radim, treba i njih na kraju spojiti sa ostalima ili ne? Možda je u tome problem?
Uopće mi nije jasno... :roll: :?

Za prvi put, pločica izgleda dosta dobro urađena... iako bi raspored elemenata mogao biti i simetričan, a onih crnih žica bi trebalo biti puuuno manje...
Gdje ti idu one male diode? One bi trebale biti u kontaktu sa hladnjakom izlaznih tranzistora!
Vido wrote:I da, što znači ovo: Unconditionally stable on capacitive loads?
Doslovan prijevod je - bezuvjetno stabilno na kapacitivnom opterećenju - a to ti u slobodnom prijevodu znači da ovo pojačalo možeš koristiti sa elektrostatskim zvučnicima...

Dakle, za početak montiraj hladnjake!
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: 10W audio pojačalo

Post by Vido »

Ok, malo sam euforuičan sada jer je proradilo :)

Uzemljenje nisam dobro spojio. Još nisam probao drugi kanal, nemam sad vremena ali ovaj koji jesam radi sasvim normalno, čuje se zvuk, prva liga. Drugi kanal se počeo grijati tako da mislim da ako ništa drugo barem znam da tranzistori rade makar imam neki dobar filing da i on sada radi ali provjerit ću kasnije, na žalost ne mogu sada.

Za diodu kaže da treba biti u kontaktu sa Q1, to je jedan od ona dva manja tranzstora po ovoj shemi pa to je eto improvizirano ono što sam napravio xD

Spojio sam tranzistore na hladnjak, dobro rade, ne griju se previše makar kontakt nije savršen (makar sam probao samo na kratko, 1-2min), morat ću napraviti nove rupe na hladnjaku i kupiti vijke koji će dobro držati, također mislim da nije loša ideja staviti termalnu pastu za procesor između tranzistora i hladnjaka, šta misliš?


Uh sreće moje, čak i da crkne sada bio bih sretan samo zato što je uopće radilo :D
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: 10W audio pojačalo

Post by Vido »

Ne mogu više editirati pa evo novi post.

Ugl, nije mi dao vrag mira pa sam spojio i drugi kanal, radi normalno, malo se manje grije od desnoga, vjerojatno je do trimera pa ću proabti to naštimati da bude što je jednakiije moguće.

Ugl, zvuk je dobar (osim kad se odvrne do kraja tad više nije baš dobar xD). Probao sam pojačalo na 8 i 6 omskom zvučniku, svira uredno. I na 4 omskom 12" subu (malo pretjerujem a?), trese prozore (jedan kanal ofc). Nije sad baš da udara, osjeti se da nema snage ali uredno svira i lagano vibriraju stakla.
Još da sredim to sa hladnjacima, malo ga testiram na duže staze i stavim u kućište ako bude sve ok i to je to :)

BTW, ima li kakav jeftin i lagan način za riješit se onog brrp zvukla pri paljenju, čuo sam da je to manje više normalno. Ću izbjeći to kao prekidač za paljenje stavim između ispravljača i pojačala?

Btw, nakon što ugasim struju pojačalo svira još nekih 5-6 sekundi, ludi kondenzatori :)
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
Shenda

Re: 10W audio pojačalo

Post by Shenda »

Vido wrote:BTW, ima li kakav jeftin i lagan način za riješit se onog brrp zvukla pri paljenju, čuo sam da je to manje više normalno. Ću izbjeći to kao prekidač za paljenje stavim između ispravljača i pojačala?
Ima, Velleman kit K4700! :wink:

Ima i jednostavnije i jeftinije, naravno...

Drago mi je da je proradilo i da si zadovoljan... na kraju, ipak sam te nagovorio da radiš baš to pojačalo! :wink:
User avatar
Vido
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 45
Joined: 25-08-2009, 22:51
Location: Pula, HR
Contact:

Re: 10W audio pojačalo

Post by Vido »

Puno ti hvala na pomoći, ovo još nije gotovo ali glavni posao je riješen :)

Inaće, DC napon na izlazima je 13mV :)
i da, kad je spojen izvor zvuka ali je ugašen onda kad pojačam do kraja nema nikakvih šumova tako da sam i u vezi toga jako zadovoljan.

Imam još jednu ideju, da li ovo pojačalo može bez nekakvih probkema gurati i sluške? Mislim, čini mi se da bi trebalo pošto su to isto zvučnici, većeg otpora i manje snage ali svejedno zvučnici.

Htio bih napraviti da imam i izlaz za slušalice, stavio bih prekidač kojim bih mjenjao slušalice-zvučnici. Bi to bilo ok ili bi trebalo još neku filozofiju ugraditi unutra?
Dosadašnji projekti: http://vidosprojects.freei.me/" onclick="window.open(this.href);return false;
Većinom audio tehnika.
Shenda

Re: 10W audio pojačalo

Post by Shenda »

Prejako je to za slušalice... :roll:

... ali se može koristiti sa par otpora reda 220 - 150 ohma 1/2W... jack za slušalice obično ima i kontakte tako izvedene da su zvučnici isključeni kad se koriste slušalice, ali može i prekidač. Kontakti prekidača moraju bez problema da izdrže punu struju na zvučnicima!

Možda bi ipak bilo bolje napraviti neko malo pojačalo baš za slušalice, snage 200 - 500 mW... ima tih šemica po netu! :wink:
Vido wrote: DC napon na izlazima je 13mV :)
Super!
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: 10W audio pojačalo

Post by Black Angel »

također mislim da nije loša ideja staviti termalnu pastu za procesor između tranzistora i hladnjaka, šta misliš?
Ta pasta se obavezno stavlja zbog sto boljeg i brzeg prenosenja topline :wink:
Korg X5D <3
Post Reply