usb2com

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

usb2com

Post by niho »

Pozdrav, da li je bilo na forumu neka kombinacija da se USB port prilagodi i koristi kao COMM port. Naime kupio sam allpic programator u medjuvremenu napravio jos jedan a da nisam ni vidio da na svom PC-u nemem ni jedan serijski port :ohno:
Ako nije bila tema zna li neko kako da to rijesim. Hvala!!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: usb2com

Post by Feko »

Ako je desktop računalo onda ima sigurno serijski port (barem jedan) samo ga više ne izvuku na kučište :D Moraš kupiti ili skinuti sa starijih računala onaj kratki kabel za serijski i uštekati ga na svoju ploču :wink:

Ako je u pitanju laptop onda ništa od toga...jedino riješenje je napraviti ovaj programator...radi odlično :wink:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=9&t=6007" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: usb2com

Post by niho »

hvala, nisam gledao pokusacu rijesiti posto je desktop novijeg tipa :)
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: usb2com

Post by Feko »

Provjeri, ima 100%. Ako imaš knjižicu od matične tamo ti sve piše :wink:

edit:
...a možeš i ovakvo nešto kupiti...
http://www.diskont24.com/product.php?pr ... 164&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
TomicIgor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 25-06-2009, 23:34

Re: usb2com

Post by TomicIgor »

Da, i ja sam bio u istoj situaciji :) novi komp, stede prostor na zadjoj strani.. pa imas mali konektor na maticnoj ploci, na koji ustekas prelaz sa tog konektora na ploci na klazican COM port.. i bice ti na pozadini kucista :)

Pozz
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: usb2com

Post by sindja1204 »

Adapter za povezivanje serijskih uređaja preko USB priključka na računaru
Podržava USB A 1.0, 1.1, 2.0
Podržava RS232 priključak
Bez dodatnog napajanja
Podržani Operativni Sistemi:MS Windows 98/ME/CE/2000/XP, Apple Mac os 8.6, Linux
Dužina kabla:1.2m

K USB AM - DB9 M + DB25 M, 1.7m
Image
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: usb2com

Post by Smjesko »

Ako se dobro sjećam, negdje je bila rasprava o USB -> RS232 adapteru gdje je spomenuto da ne emulira potpuno serijski port i da programatori za serijski port ne rade na ovakvom adapteru. Ne mogu tvrditi da je to slučaj i s navedenim adapterom, ali trebalo bi ga svakako isprobati u praksi.
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: usb2com

Post by sindja1204 »

Mozda ce preko ovog gendera raditi programator :?:
Image
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: usb2com

Post by mataya »

ja sam također imao isti slucaj ali mi je frend rekao da na maticnoj ima prikljucak.
kabel koj se s jedne strane prikljuci na maticnu, a s druge ima com skinuo sam se jednog starog
neispravnog racunala. sve radi normalno bez ikakvih prerađivanja ili neceg slicnog.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
Branez
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 457
Joined: 22-04-2008, 16:27
Location: Maribor(SLO) Koprivnica(HR)
Contact:

Re: usb2com

Post by Branez »

Feko wrote:.....Ako je u pitanju laptop onda ništa od toga...
E, nije baš tako! Sve je moguće.
Čitaj! :!:
mataya wrote:ja sam također imao isti slucaj ali mi je frend rekao da na maticnoj ima prikljucak.
kabel koj se s jedne strane prikljuci na maticnu, a s druge ima com skinuo sam se jednog starog
neispravnog racunala. sve radi normalno bez ikakvih prerađivanja ili neceg slicnog.
E, tako je! Image

:wink: Prvo razmisli (provjeri), pa onda gukni! :oops:
Real Radios Glow in the Dark!
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: usb2com

Post by sindja1204 »

mataya wrote: kabel koj se s jedne strane prikljuci na maticnu, a s druge ima com
Koji je to konektor na kablu koji ide na maticnu plocu, i da li radi allpic programator na tom serijskom portu?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: usb2com

Post by niho »

OK, momci hvala, trebalo je samo da pogledam u knjizicu od MB koju sam dobio uz racunar i da problem bude rijesen :D Ima prikljucak. Iz starog kompa sam izvadio port sa kablom. Ugradjeno, fercera!!
Sad cu se baciti na programiranje pa da vidim kako ce to ici. Allpic sam kupio gotov a imam i plocicu koju sam radio, mada nisu jos sve rupe izbusene poklanjam prvom ko se javi :)
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: usb2com

Post by mataya »

evo o ovom kablu sam pricao:
http://www.ocean-server.com/images/c_3.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
UssSiscia
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 99
Joined: 06-06-2006, 18:44
Location: Sisak, Hrvatska

Re: usb2com

Post by UssSiscia »

Smjesko wrote:Ako se dobro sjećam, negdje je bila rasprava o USB -> RS232 adapteru gdje je spomenuto da ne emulira potpuno serijski port i da programatori za serijski port ne rade na ovakvom adapteru. Ne mogu tvrditi da je to slučaj i s navedenim adapterom, ali trebalo bi ga svakako isprobati u praksi.
Ne, problem je bio sa adapterima USB -> paralelni. Ovo će mu raditi sigurno. Preko USB-a se otvori virtualni COM port samo se u device manageru narikta da je jedan od COM1 do COM4 ovisno koji mu je slobodan jer aplikacije uglavnom koriste jedan od ta 4 i eventualno može postaviti propusnost ako je potrebno ali mislim da će mu defaultn-a 11920 biti dovoljna pa može ostaviti.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: usb2com

Post by Smjesko »

@Uss, jesi li to isprobao u praksi?
james
Posts: 8
Joined: 14-10-2009, 13:28

Re: usb2com

Post by james »

Kupovni USB na RS232 provereno rade. Ja ih na poslu koristim vec duze vreme i nemam nikakvih problema. Samo je potrebno u Device manager-u podesiti Com port koji nije zauzet.
User avatar
UssSiscia
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 99
Joined: 06-06-2006, 18:44
Location: Sisak, Hrvatska

Re: usb2com

Post by UssSiscia »

Smjesko wrote:@Uss, jesi li to isprobao u praksi?
Pa da. Ne bi spominjao da nisam provjerio. Imam kod kuće jedan Bandridgeov i neki no-name kojeg sam neznam gdje pokupio. Isto tako na svoje uređaje neke sam stavljao chip FT232 koji ti je konverter USB->UART radi na istom principu ko i ti kablovi odnosno može ga se staviti da radi u virtual COM modu i sve ok.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: usb2com

Post by WhiteHead »

Malo je stara tema ali...
Kod mene USB to COM sa Allpic-om na jednom laptopu radi, a na jednom ne.
Na ovom koji radi je XP i moram u podešavanju IC-proga postaviti interface na "Windows API" umjesto "Direct I/O". Onda programiranje dugo traje, ali odradi.

Na drugom laptopu je W7, i tu nisam uspio nikako podesiti ni IC-prog ni WinPic800 za programiranje, doduše na IC-prog sa "Windows API" uspije isčitati PIC, ali jako dugo traje.
Inače adapter je neki Gembird, baziran na PL2303 čipu.

Ima li neko rješenje za ovo ?
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: usb2com

Post by ivan 2 »

Meni allpic ne radi preko usb to serial adaptera, a nemam kompa sa serijskim Tj. imam jedan novi stolni ali je pod garancijom pa ga ne smijem otvarat! :D :D :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: usb2com

Post by pedja089 »

Bila je ta tema vec nekoliko puta, i objasnjeno je zasto ne radi i zasto predugo traje. Jedino resenje ti je da napravis usb programator.
Post Reply