IR LIGHTBARRIER MK120

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Jela123
Posts: 5
Joined: 04-05-2009, 09:30

IR LIGHTBARRIER MK120

Post by Jela123 »

Pozdrav, radim za maturalni rad infracrvenu barijeru. Kupio sam kit u chipoteci najviše zbog elemenata, da dobijem sve...imam montažnu shemu i shemu vodova, njih sam dobio na pločicama. Na internetu sam našao električnu shemu ali nema nigdje nikakvog objašnjenja, mentor ne želi pomoć i ne znam šta da radim... može li mi netko ponudit kakvo objašnjenje il u par crtica malo objasnit princip rada...

http://electronics123.net/amazon/datasheet/mk120_tr.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://electronics123.net/amazon/datasheet/mk120_re.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

uredjaj se sastoji od 2 sklopa, prijamnika i predajnika, tu su te sheme i molim vas ako netko mi može dat neki link ili na bilo koji način pomoć opisat ovaj uredjaj...
tražio sam tu po forumu i našao sam nešto slično ali sam zatvorio prozor i nemogu više nać :azdaja:
Jela123
Posts: 5
Joined: 04-05-2009, 09:30

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by Jela123 »

znači vidi se po shemi da je kod predajnika u pitanju astabil, imam po bilježnicama pa ću pokušat kemijat s tim ali ovaj prijamnik i to da mi netko objasni u par crtica ili samo neki link da, bit ću mu zahvalan do groba...stvarno me je stislo
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by race king »

moj lega je kupio kit u chipoteci, precrto plocicu u paintu, i radi xD ak os pitat cu ga da mi posalje sve pa okacim tu
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
Jela123
Posts: 5
Joined: 04-05-2009, 09:30

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by Jela123 »

ej. ista stvar, i ja sam precrtao u paintu i sve to imam...samo mi treba opis rada, taj teorijski dio, opis te dve sheme i na koji način to funkcionira...pa ako možeš što prije molim te, bio bi ti zahvalan...samo probaj nabavit taj teorijski dio pa stavi tu, ja ću ovo ostalo sve kasnije stavit pa nek imaju budući naraštaji...hvala ti puno
pehy
Posts: 7
Joined: 16-03-2010, 08:36

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by pehy »

ej, jesi napisao opis rada prijemnika i predajnika? ja imam isti problem, trebam napisati elaborat, a nije mi jasno kako sad funkcionira sklop sa 4 operacijska pojačala
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by batka »

O ovome ne moras posebno pisati elaborat,sve se vidi :lol:
Attachments
ICV.rar
(14.91 KiB) Downloaded 191 times
pehy
Posts: 7
Joined: 16-03-2010, 08:36

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by pehy »

batka hvala, al ne pomaze mi, imam onu gore shemu koju je jela ostavila za predajnik i za prijemnik, nes mi je jasno, al trebalo bi mi da mi netko u kratkim crtama pojasni kako sklop funkcionira, i predajnik i prijemnik
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by Drago_Zg »

Pehy, evo u kratkim crtama:

- - - - - --- - ---- - ---- ----
--- ------ - ------ ------ ---
Shenda

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by Shenda »

:lol: :lol: :lol:

To cijenim! Kad se jednostavno i razumljivo objasni! :wink:
pehy
Posts: 7
Joined: 16-03-2010, 08:36

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by pehy »

ne citam brailleovo pismo, moze slovima?
Shenda

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by Shenda »

Daj se dogovori! :roll:

Prvo bi u kratkim crtama, sad u slovima... šta je slijedeće? :roll:
pehy
Posts: 7
Joined: 16-03-2010, 08:36

Re: IR LIGHTBARRIER MK120

Post by pehy »

pa u kratkim crtama ne znaci u minusima nego u natuknicama, a natuknice se pisu slovima, znaci ja nisam trazio dvije stvari nego jedno te istu al s drugacije postavljenim pitanjem da se ne moze opet odogovrit na neki blesavi nacin, uglavnom, nisam tu da bi se raspravljao, trazio sam pomoc a ako mi netko odgovori kako se sve vidi na shemi ( i to jos neka druga shema a ne ona po kojoj je moj sklop napravljen ) ne treba mi ni odgovarat, da ja sve vidim na shemi nebi pito za pomoc. ja sam drugi razred elektrotehnicke i tek smo poceli radit sa tim sklopovima, operacijska pojacala smo jedva dotaknuli, volim elektrotehniku i prostudiro sam shemu brdo puta, i bio bi puno zadovoljniji kad bi sve mogo sam skuzit nego da moram okolo pitat kako sta radi, al kad mi nijedan profesor nece pomoc sta da radim, koga da pitam? boga? pa nemogu znat nesto sto nisam ucio, a sad ako me pitate zasto su ti profesori dali da uradis nesto sta nisi ucio to je duga prica, a moram to napravit jer se ne zelim s nikim sad hvatat u kostac, pogotovo ne sa ovim profesorom koji mi je to zadao, bio bi iznimno zahvalan kad bi netko bar otvorio sliku one sheme i reko mi bar kako se koje operacijsko pojacalo koristi. to bi bilo dovoljno, ja sam listao knjige i knjige, i sad pogledam shemu recivera, operacijsko pojacalo na shemi oznaceno IC1B i vidim da u gani povratne veze ima diodu, jel to znaci da se to OP koristi kao logaritamsko pojacalo? i ako je tako cemu sluzi logaritamsko pojacalo u tom sklopu? i isto tako za prvo operacijsko pojacalo IC1A, jel se ono koristi kao diferencijator ili kao obicno invertirajuce pojacalo, buni me to sto je otpor R3 ispred kondenzatora C1, a u knjizi diferencijator ima kondenzator ispred otpora, jel njihov raspored radi razliku? nismo jos ucili rc clanove, jedan stariji decko iz cetvrtog mi je reko da se sve to sto meni treba uci u trecem razredu, eto, kad bi mi bar na ova pitanja dali odgovor olaksali bi mi puno, ako vam nije problem stavljat minuse u odgovore, onda vam valjda nije problem karatak odogovor tipa: prvo OP se koristi kao.., drugo OP se koristi kao.., ne trebate objasnjavat zasto i kako, ako vec imate status starijeg clana na ovom forumu onda znaci da tolko znanje o ovom sta meni treba imate, a ja bi to znanje htjeo naucit, hvala
Post Reply