Osciloskop preko zvucne kartice

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Osciloskop preko zvucne kartice

Post by pejky »

E ovako:
Danas mi je zatrebao osciloskop, no kako isti nisam imao od koga posuditi, odlucim probati jedan od onih silnih programa koji koriste zvucnu karticu kao A/D converter.
Malo sam googlao i odlucio se za http://www.zelscope.com/
Jest da je trial, ali radi sasvim ljepo, pokusat cu pronaci c*ack, ili ako ne uspijem, naci cu neki drugi.

Negdje po forumima sam procitao da treba staviti kondenzator u seriju sa "zivim" krajem da nebi istortosmjerna struja prosla i unistila zvucnu karticu, pa sam tako i uradio (stavio sam kond 1uF).
Medjutim, mene brine sta bi se moglo desiti ako bi slucajno negdje dokacio vod sa vecim naponskim nivoima (npr. 70-100V) i kako zastitit zvucnu?
Da li je neko radio nesto ovakvo, i sta mislite o ovom buffer-u http://xoscope.sourceforge.net/hardware/hardware.html
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Post by Drago_Zg »

Stvari stoje ovako: Osciloskop preko zvučne kartice PC se može riješiti sa softwareom. To je izvedena konstanta. Ali kako i kakove su tu cake? Nešto od toga ću podijeliti sa vama, nešto vjerovatno preskočiti ali će drugi aditirati svojim postovima. Ulazni napon za osciloskop signal na zvučničkoj kartici ne smije preči 0,7V na ulazu mikrofona ili linijskom ulazu. Mikrofonski je osjetljiviji. Najviša frekvencija je 4kHz. Pazi sad to? A tonski spektar je do 15 ili 20 kHz što svaka zvučnička karta podržava i bez problema obrađuje taj tonski spektar. To je uvjetovano s nekoliko parametara. Između ostalih je taj da se za jedan signal treba više mjernih točkica kako bi se nacrtao na zaslonu. možemo i o drugima faktorima ali to sad nije u centru pažnje. Jednom rječju zvučnička kartica je zaista jako ograničena u opsegu, ali je zato pozitivna na razlučivost ( 8 ili 16 bitna). PC standard povezuje 0V na masu kučišta, a kučište preko žuto - zelenog kabla spojeno je na uzemljenje ili na nulu ovisno o strujnoj mreži kučanstva.Da se nebi dogodio indijanski telefon (kratki spoj) sa napšonom mjerne veličine, nastojimo komunicirati s PC preko odvojnih elemenata. Kako se tu radi s analognim veličina, prikladno je tehnički povezati mjerni signal preko transformatora na ulaz zvučničke kartice. Zahvaljujuči karakteristici transformatora, promjene oblika mjernog signala se odvijaju od početka odnosno kod nalih promjenanapona. Ti transformatori nose nazivlje mjernih i odvojnih. Ako se sada vratimo na početak priče, gradimo projekat sa regulacijom pojačanja i određujemo ulazni otor analogne veličine mjerenja a potom zaljepimo mjerni trafo.
Software za zvučničku ploču ima različitih autora. Preferiram Zeitnitz autora.
On je objelodanio nekoliko inkarnacija osciloskopa. Ako napravimo odvajanje optokaplersko tada odvajamo digitalni signal od PC ulaza. To upučuje na projekat osciloskopa sa AD konvertorom i memorijskim chipovima. Svakako ima i mogučnost povezivanja analognog signala s optokaplerom. To su sad več ozbiljna razmišljanja o osciloskopima. Ako trebaš smjernice i natuknice sa različitim projektima osciloskopa kimni glavom i nabacit ću ih na rapidshere.
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Ovo trenutno sto imam, zadovoljava moje potrebe (jer mi treba za dijagnosticiranje i brze pronalazenje kvarova kod audio pojacala), samo mi treba neka zastita da sam siguran da necu shebat zvucnu karticu.
A ti drugi projekti svakako nemogu da skode :lol:
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Post by Drago_Zg »

Prihvatljivo je da napraviš ulaznu jedinicu kao na shemi gdje ima ulaznu impedanciju 1M na 20p. Na izlaz dotične elektronike odnosno na izlaz opamp-a uglazbi odjelni trafo. Podesiš potebna pojačanja kako ne bi mjerio jednu veličinu a na zaslonu ti pokazuje drugu, jednostavno sinkroniziraš. Odjelni trafo može da ti vrlo dobro posluži iz starih modem kartica (1:1). Preporučljivo je da se priključuješ na lin ulaz PC jer ne generira velike smetnje. Tako si induktivo povezan sa PC, a do kojeg naponskog nivo je sigurano mjerenje ovisi o probojnom dialektiku trafa.
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Hmm...
Bas cu probat da nadjem negdje neki modem...

A ostalo mislim da imam (jedino op-amp. ali nije to skupo), pravim cim stignem, do tad OPREZ :D
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
Post Reply