Logovanje jednosmernog napona...kako??

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
cubica
Posts: 22
Joined: 03-03-2007, 18:37
Location: Ivanjica

Logovanje jednosmernog napona...kako??

Post by cubica »

eehhh..ja ne pisem cesto ali kad tresnem neko pitanje.. :D
Imam jedan problem sa fiskalnom kasom Galeb MP-55..kasa puca sa porukom FAIL zbog pada napona na back-up bateriji, zamenim bateriju a ono opet isto..e sad, mozda je losa i nova Ni-MH baterija iz magacina a moze da se desi da i neki od ICa ,koji su aktivni uvek, vuku malo vise struje..mozda neka pasivna komponenta ali...
Sta mi palo na pamet???
Kad bih imao sklop koji loguje u vremenu po zadatom vremenskom samplu, mogao bih da imam monitoring napona u vremenu (jos kad bi imao u vise tacaka) i tada bih video krivu pada napona pa uporedio sa ispravnom. Mogao bih i da vidim kako se baterija ponasa u rezimu dopunjavanje/praznjenje, pa onda kad je proradio neki reset i umlatio mi CMOS kolo operativne memorije pa onda dobijem reset sistema i kasa padne....ma bilo bi mi vrlo korisno samo kad bi imalo takvo nesto :D
Znam da cete mi reci da nabavim merac kapaciteta ali ovde se radi o vrlo neznoj bateriji 3V6 40mAh...a i nije mi zanimljivo da zamenim pa strepim da li ce ponovo musterija da zakuca na vrata za 2-3 dana.

Ako ima neko ideju...pls, share with me...i nadam se da se ne ljutite jer sam pitanje postavio a nisam dovoljno progooglao :wink:

pozdrav,

MILAN :(
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Kao prvo, bilo bi dobro da nam objasnis sto znaci to "logovanje", jer koliko god se trudili, ne mozemo znati sve izraze koji se koriste u svakom selu.
Kao drugo, najjednostavnije rjesenje je da tu kasu ispraznis i bacis je u smece, te kupis novu.
User avatar
cubica
Posts: 22
Joined: 03-03-2007, 18:37
Location: Ivanjica

Post by cubica »

uf, izvinjavam se, termin logovanje dosta koristim u farma industriji gde inace radim, cesto logujem temperaturu i vlagu na primer, pa otuda i ova ideja. ...Pod logovanjem mislim na semplovanje u vremenskim intervalima i skupljanje podataka u neki bafer pa ih onda istresem i gledam na grafikonu. Isto sam mislio i sada ali sa naponom..znaci kontinualni monitoring sa samplovima i mogucnoscu naknadnog pregleda...eto.. :oops:

cubica :wink:
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Post by VolkD »

Pa ima mnogo digitalnih AVOmetra, koji imaju mogučnost, da šalju merenu vrednost na rs232 izlaz. Dalje je samo stvar, da nekde u blizinu staviš jedan PC.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

E sad je jasnije. Dakle to bi bilo uzorkovanje (uzimanje uzoraka u odredjenim vremenskim intervalima) ili "sampling" kako to Englezi zovu.
Vuk ti je dao odgovor.
User avatar
RazoR
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 255
Joined: 01-08-2008, 15:14
Location: Hrvatska

Post by RazoR »

Mjeri napon voltmetrom svako malo i vrijednosti biljezi u neku tablicu pa si nacrtaj graf :lol: :wink:
Post Reply