FM bug problem...

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
salle^
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 29-09-2008, 08:51
Location: Srbija | Novi Sad

FM bug problem...

Post by salle^ »

Pozz ljudi, ja sam ewo prawio neku bubicu i problem imam kod antene i zawojnice... Za zawojnicu ne znam da li je treba izolowati lakom, ako treba kojim, i da li mozhe lak za nokte xD
A za antenu se pitam jel se mozhe koristiti obichna twrda zhica? Hwala.
Nobody is perfect, I'm Nobody!
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Nemoraš ju izolirati lakom, ako se namotaji međusobno ne dodiruju iako je preporučljivo da je lakom izolovana žica najbolja za takve bube...(ako več misliš lakirati... možeš i sa tim lakom za nokte) antena - naravno da može i od "tvrde " žice samo ako je po mogučnosti bakrena ( ili aluminijska) a radilo bi i na bilo koju drugu žicu dužine oko 75 cm. Ako ti buba radi u redu onda ju obavezno umontiraj u metalnu kutijicu samo predhodno bubu dobro izoliraj sa nekom plastikom zbog kratkog spoja sa kutijicom... barem tako večina radi.
:wink:
salle^
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 29-09-2008, 08:51
Location: Srbija | Novi Sad

Post by salle^ »

Hwala Ford, probacu :)
Nobody is perfect, I'm Nobody!
salle^
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 29-09-2008, 08:51
Location: Srbija | Novi Sad

Post by salle^ »

A jel trebam skinuti izolaciju sa antene? i za shta sluzhi onaj trimer kondenzator? Oce li raditi ako ne stawim u metalnu kutiju? Kada menjam stanice na radiju, nikako ne mogu da uhwatim bubicu :S kako najbolje i najbrzhe da je pronadjem ili isprobam da li radi ?
Nobody is perfect, I'm Nobody!
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Izolaciju sa antene skini samo onoliko koliko ti je potrebno da ju spojiš sa onim mjestom gdje ide to jest da ju zalemiš na određeno mjesto na pločici. Sa žice za antenu ne moraš da skidaš izolaciju (u nekim slučajevima je i bolje da je izolirana). Uređaj je poželjno ili preporučljivo da je postavljen odnosno umontiran u metalnu kutiju... zbog stabilnosti frekvencije...ako uređaj ne staviš u kutiju, ako ga imaš tamo negdje na stolu ili nekom ormariću...onda nije potrebno da je u metalnoj kutijici...svakako da će da radi i bez kutije...
Trimer kondenzator ti služi za podešavanje frekvencije oscilatora... to jest na kojoj će frekvenciji uređaj da radi ili odašilje...naravno, još frekvencija odašiljača zavisi i od širine same zavojnice za koju si me pitao dali treba biti lakirana ili ne... razmak između namotaja određuje također visinu frekvencije
Last edited by Ford on 10-10-2008, 15:05, edited 1 time in total.
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

radio postavi u samu neposrednu blizinu bubice... pored bubice i podesi frekvenciju oko polovice skale... to jest oko 100 MHz ali pripazi da ne naletiš baš tamo na neku lokalnu radio stanicu... znači nesmije biti nikakvog emitovanja na toj "slobodnoj" frekvenciji... samo šum u zvučniku...po mogučnosti koristi mono radio a ne stereo...pojačaj malo jače a bubicu priklopi na bateriju (pazi polaritet! plus i minus) polako sa odvijačem okreči taj trimer u jednom smjeru ali jako polako... ako je sve ispravno urađeno, kad "naletiš" na frekvenciju tvojeg odašiljača u radiu bi se trebalo čuti jako piskanje od mikrofonije - mikrofon od odašiljača i zvučnik od radia... ako to ćuješ... odmakni jedno pola metra radio dalje ili ga utišaj malo... eto to bi bilo to...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

safciger bi trebao biti plasticni, jer metalni ima svoju kapacitivnost i jos plus kapacitivnost coveka, pa to zna da pravi probleme. i bubicu ne diraj rukama dok podesavas. samo je stavi na sto i nekim komad plastike pomeraj treimer kao sto je @ford rekao
salle^
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 29-09-2008, 08:51
Location: Srbija | Novi Sad

Post by salle^ »

Josh samo da nabawim zhicu o.8mm za zawojnicu i gotowa bubica :) Inache koristio sam iste mere za zawojnicu, ali zhica debljine otpr. o.4 ili o.5mm, ali nije mi uspelo sa njom :| :|
Nobody is perfect, I'm Nobody!
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

debljina žice od 0,8 ili od 1 mm i nije toliko bitna...bitnije je broj namotaja, dimenzija zavojnice i širina zavojnice... recimo 5 namotaja na cjevčici od 6mm i namotaj do namotaja ili razmak između namotaja oko milimetar ili dva...a debelina žice... možeš i od 1mm ako nemaš tanju žicu ili original
http://hr-elektronika.tripod.com/minipred.htm

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ojnice.jpg
salle^
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 29-09-2008, 08:51
Location: Srbija | Novi Sad

Post by salle^ »

Hvala na pomoci, sutra probam pa javim ;)
Nobody is perfect, I'm Nobody!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

@Sale, zeznuo si se :!: Trebao si napisati ovako: "Hwala na pomoci, sutra probam pa jawim :wink: "
salle^
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 29-09-2008, 08:51
Location: Srbija | Novi Sad

Post by salle^ »

U prawu si, trebao sam... Hwala. Samo da pitam jel wazhan polaritet mikrofona? U bubici? Hwala unapred, ako kasnije zaborawim :lol:
Nobody is perfect, I'm Nobody!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

zavisi koji je mikrofon...
salle^
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 29-09-2008, 08:51
Location: Srbija | Novi Sad

Post by salle^ »

U shemi pishe obichan mikrofon, tako sam i rekao kada sam ga qpio... oko 100 dinara u sqpoj radnji... Jel se dole gde se lemi zawojnica treba skinut laka ?
Nobody is perfect, I'm Nobody!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

hm... malo ne definisano obicni.ali da pretpostavim da je onaj kao iz telefonske slusalice, onda je bitan polaritet. kontakt koji je u vezi sa kucistem je -, a onaj drugi je logicno +
toi ovako nekako izgleda...
Image
1 je +
2,3 su -
i lak na kraju zavojnice moras skinuti da bi mogao zalemiti,
salle^
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 29-09-2008, 08:51
Location: Srbija | Novi Sad

Post by salle^ »

HVALA :D
Nobody is perfect, I'm Nobody!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

nema na cemu
Post Reply