Lab. izvor napajanja

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Shenda

Post by Shenda »

Ako mali žuti mogu strpati mali kond u veliki - mogao si i ti mali trafo ubaciti u veliki... :lol: Uostalom, to je uvijek lakše nego da si veliki gurao u mali... :lol: :lol:

Mislim da nagib one male pločice nije po tehničkim specifikacijama... To neće biti dobro... :wink:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 1_copy.jpg

Ovo je "džepni laserski top" :?:
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

@Stojke, ovaj manji trafo je iz adaptera kakav ja imam doma :). Dali si napravio da možeš regulirati AC struju ili to kačiš direktno na sekundar na napon koji ti treba? :D
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Lijepo urađeno, a prednja strana Question
@Feko nema prednje strane jos nije uradjena.Izrezane su rupe na ploci i kucistu ali nikako da sednem uradim u front desinger-u i odnesem na stampanje....


Ona dva jaka elektrolita mi izgledaju kao oni kineski lažnjaci Laughing
Za elektrolite me ne pitajte.Kad su stigli ja sam mislio da je greska ali kad izmerim i vidim oznake to je to a za tezinu i da ne spominjem lako je kao perce.Uporedio sam ih sa elektrolitima iste vrednosti i iste voltaze koji su bili u pojacalu TRACE ELIOT i razlika je velika u dimenzijama i u tezini :!:



@Stojke, ovaj manji trafo je iz adaptera kakav ja imam doma Smile. Dali si napravio da možeš regulirati AC struju ili to kačiš direktno na sekundar na napon koji ti treba? Very Happy

@voltmetar220 trafo je iz malih kineskih adaptera na kojima pise da je 1000mA (malo sutra
:P )

Inace ubacio sam ga da imam i AC ako nekad zatreba a imao sam slucajeva kada mi je trebalo prilikom popravke nekih muzickih uredjaja.Uzeo sam i preklopnik za regulaciju inace izbacujem onu plocicu sa sve grecom i vezujem direkt na zice iz trafoa.


http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 1_copy.jpg

Ovo je "džepni laserski top" Question
@Shenda sta god poceli da pricamo nemoze bez malih zutih :D Ovo se zadesilo slucajno tu jos nije rastureno za delove a inace je detektor sinala mobilnih telefona.Od delova ce imati samo 5 Led diode a baterije crkle.Pre se isplati kupiti drugi nego zameniti baterije :D
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

@voltmetar220 trafo je iz malih kineskih adaptera na kojima pise da je 1000mA (malo sutra Razz )
Znam, imam i ja taki kući, platio sam ga nekih 40 kuna (5.5 eura) :lol:
Uzeo sam i preklopnik za regulaciju inace izbacujem onu plocicu sa sve grecom i vezujem direkt na zice iz trafoa.
Na to sam i mislio, hvala :wink:

Danas sve mali žuti proizvode, to nije normalno... Poslušajte pjesmu od Ajs Nigrutina - Kinezi travestiti :D :D :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

@Stojke, onaj manji trafo bi trebao okrenuti tako da ti sadasnja bocna strana jezgre lezi dolje (na limu iznad veceg transformatora), zbog toga sto su magnetska polja oba transformatora sada u jednoj osi. Osi bi trebale biti okomite jedna na drugu :!:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Shenda wrote: Uostalom, to je uvijek lakše nego da si veliki gurao u mali... :lol: :lol:
To jeste... al' je veci uzitak! :oops: :D
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

To jeste... al' je veci uzitak! Embarassed Very Happy
Iskusno :D
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Smjesko wrote:@Stojke, onaj manji trafo bi trebao okrenuti tako da ti sadasnja bocna strana jezgre lezi dolje (na limu iznad veceg transformatora), zbog toga sto su magnetska polja oba transformatora sada u jednoj osi. Osi bi trebale biti okomite jedna na drugu :!:
To sam i ja razmisljao nego ima lim pa ce da valjda da zastiti jedan od drugog :?:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Zastitio bi da je onaj specijalni lim za oklapanje transformatora, ali koliko se meni cini, to je nekakav obicni "vulgaris" lim.
Shenda

Post by Shenda »

boraomega wrote: To jeste... al' je veci uzitak! :oops: :D
:lol: :lol: :lol: ... a već sam se zabrinuo da niko neće zagristi... :lol: :lol: :lol:
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Post by d__d »

stojke 369 znaš li možda koliko si novaca uložio do sada u taj ispravljač? Pretpostavljam da najveći dio otpada na transformator...osim ako ga nisi nabavio drugim putem (ne mislim na krađu :) ). E da, još mi je nešto zapelo za oko, a to je kada si spomenuo izradu prednjeg panela. Ja sam do sada upotrebljavao raznorazne (amaterske) metode izrade panela za uređaje, međutim nikada to nije to. Da li postoji neka "strojna" metoda, odnosno tko se bavi izradom panela? Hvala!
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Sve je pitanje cene firme profesionalno obradjuju limove, kutije ...

http://www.limart.co.rs/galerija.html

I najvaznije da li ti je to neophodno.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Kutija je od nekog starog UPS-a trafo je od UPS-a takodje ali sam ga dao na premotavanje za 30V.Hladnjake sam dobio..... jedino sto sam kupio su delovi na ploci i za merac displej,atmel....Cak ni premotavanje nisam platio bilo kod prijatelja :)
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Post by d__d »

stojke369 to je onda dosta povoljno izašlo...Evo našao sam na nekom forumu, netko prodaje (toroidni) transformator za 15eura (možda bi mogao spustiti koji euro), pa me zanima da li se može iskoristiti za ovaj ispravljač.

Proizvođač: Elektrosklop Zagreb
Primar: 220V; 0,45A; 100VA
Sekundar: 30v + 30v; 2 x 1.7A; 50Hz
God: 2003

E sad, tu negdje sam pročitao da bi se moglo dobiti npr. trafo od 2x12V -->24V i da se ne gubi snaga transformatora. Pa me zanima da li se u ovom slučaju može dobiti zbroj ovih dviju struja sekundara, i da napon sekundara bude 30V...i naravno da se ne gubi na snazi.
Shenda

Post by Shenda »

Može :!:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

d__d wrote: Pa me zanima da li se u ovom slučaju može dobiti zbroj ovih dviju struja sekundara, i da napon sekundara bude 30V...i naravno da se ne gubi na snazi.
...procitaj ovaj topic i naci ces odgovor :wink:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?t=4325
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Post by hari poter »

0-30V puta 3A je blizu sto vati.
S obzirom na stepen iskoriscenja trebace ti 50% jaci trafo.
Iskustvo je pokazalo da su dva ATX napajanja sasvim dovoljna za laboratoriju.
Medjusobno galvanski izolovana mogu dati simetricne napone.
Hladjenje i strujna zastita su implementirani.
Soft start (zelena zica) se okida sa par miliampera.
Na 2x5V ocekuj 2x25A, na 2x12V priblizno 2X10A
I sve to za 20e.
Shenda

Post by Shenda »

A koliko da očekuje na 9,5V? ... ili na 15V... ili na 28V???

Znaš li ti šta je "laboratorijski izvor napajanja"?
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Otkud bi lončar (potter) znao što je laboratorijski izvor napajanja ....
Shenda

Post by Shenda »

E sad... Nisam samo (bivša) cura, nego ispadoh i plavuša :!: :lol:
Post Reply