LCD Oscilloscope for Spectrum Analyzers

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

LCD Oscilloscope for Spectrum Analyzers

Post by stojke369 »

User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

Tooo Stojke :!: Kad proucim i ako sve stima to je moj slijedeći projekt :wink:
(ako nije preskup) :roll:
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Post by VolkD »

Jeste, ali treba prvo, da se napravi ovo.
http://www.s5tech.net/s53mv/spectana/vco.html
Shenda

Post by Shenda »

:lol: :lol: :lol: Heh... To je jo dobro... kad je Matjaž autor... Negovi članci u Radioamateru sredinom osamdesetih znali su se protegnuti kroz 6 brojeva (čitaj mjeseci)... Sječam se da su bili vrlo kvalitetni (i članci i uređaji), i vrlo traženi, i godinama kasnije.
To je bilo vrijeme hebene stabilizacije, do elektroničkog materijala, a posebno do skupih uređaja jako se teško dolazilo, pa je alternativa samogradnje (u doba samoupravljnja :lol: ) bila vrlo aktualna.
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Post by imocanin »

Cirkus Kolorado :D
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

Dobara je ova zadnja schema.
Samo PCB je pravi, neznam jel da ga radim sa foto postupkom ili peglom :)

Sada cete mi reci pa imas shemu pa napravi PCB :wink:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

:cry: :cry: vec sam se oladio.
dok se sve napravi (VCO) (SA) (TG) (HC) (SN) (MC) pa na kraju
LCD Oscilloscope for Spectrum Analyzers prošla me volja.
Nije ni cudo sto je taj uredjaj toliko skup....pa skup je i u samogradnji :evil:

edit:
evo jos jedan:
http://web-ee.com/schematics/RF_circuit ... -analyzer/
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Post by VolkD »

Nije tako strašno ! Ja sam napravio sve. Uz to napravio sam i jednu stvar po vlastitoj zamisli ...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

Hm da...uz svu elektroniku treba ti i tabla lima...a i one silne cijevčice izgleda
koda je to plinska peć :lol: :lol:

koja je to stvar po vlastitoj zamisli?

mozda da cekam neku više digitalnu shemu sa puno manje preklopnika i prekidaca...mislim da oni dobrano dižu cijenu izrade :roll:

edit:
@VoldD reci mi cime si spajao veze između pojedinih dijelova...jel moraju biti
one cjevčice ili to može biti neki 50 omski RG kabel?
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Post by VolkD »

Hm da...uz svu elektroniku treba ti i tabla lima...a i one silne cijevčice izgleda koda je to plinska peć
Samo se ti šali, ali moje je iskustvo tako, da ako ne počneš praviti prvo kutijo onda ... šta da kažem stvar nikad nije završena.
U stvari definicija kutije je : Kutija je sprava koja zaštiti uredžaj, kako ga avtor nebi ponovo stavio na djelove :lol: :lol:
koja je to stvar po vlastitoj zamisli?
Jah.. to ti je jedna jedinica koja dopunjava SA od S53MV. Šta u stvari radi? U sliku ubacuje marker i u tački markera izmeri frekvenciju. No osim toga može meriti i frekvenciju nekog izvora do 4,8 GHz. Pomoču harmonskog konvertera moguče je posebnom metodom dviju merenja izmeriti frekvencije sve do 24 GHz. No to je prva funkcija. Sledeča ništa manje važna je prijenos slike na PC i dalje na printer. (Vidi sliku)
mozda da cekam neku više digitalnu shemu sa puno manje preklopnika i prekidaca...mislim da oni dobrano dižu cijenu izrade
Zaboravi. Na tim frekvencijama je sve što bi drukčije radio sigurno skuplije.
No imao sam ideju da bi napravio LO vodžen sa PLL i DDS pomoču nekog procesora. Ideja je ostala, alo me zdravje izneverilo, pa sam odustao (privremeno) od toga.

reci mi cime si spajao veze između pojedinih dijelova...jel moraju biti one cjevčice ili to može biti neki 50 omski RG kabel?
To je semirigid teflonski kabel. Zaboravi na RG kablove !
No ako se stvarno staviš na to da uredžaj napraviš..... pa moglo bi se nešto toga nači :wink:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 4_fm12.jpg
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

@VolkD Svaka cast :wink:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

Impresivno, ostao sam bez rijeci!

ajd po sjecanju napiši što je najproblematicnije za izraditi ili nabaviti, i jel
to može sve biti u jednoj malo vecoj kutiji (naravno svaka je iznutra u svom
limenom ovitku)?

Oni preklopnici što imaju neke brojeve u prozorčiću, kakvi su to preklopnici
jel su to neki vojni...gdje njih nabaviti?

radio bi ja to no bojim se da financijski to ne bi izgurao do kraja. Trebao bi prvo nabaviti osciloscop, bez njega ne vredi zapoceti takvo nešto....zao mi je
sto nisam radioamater pa sa frekvencijama, harmonicima i tom teorijom ne baratam kao Vi radioamateri :roll:

edit:
no necemo tu stati sa ovom temom...sto nas je više lakše je :!:
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Post by VolkD »

Hmm.. Pa šta ja znam.. ima poprilično dijelova koji se ne mogu nabaviti u lokalnoj prodavaoni. No najviše mi je problema bilo sa bb833 čini mi se.
Isto tako bi mogle bat14-099 biti problem.
Pločice najbolje nabaviti kod autora (s53mv), jer je na tim frekvencijama bitan i epsilon r materiala na kome su uradžene.

Ah da. najviše sam se namučio sa mehaničkim filtrom. No ima i nekih poboljšanja za sam SA. jedno od tih je upotreba izolatora za 2,1 GHz. Taj se jako težko nabavla. Izklučivo se dobija na sajmovima kao što su Friderichshafen...

Ali ako uzmemo u obzir, da se ovakvu merilnu opremu ne može napraviti preko noči, sasvim je jasno, da se u duže vreme može sve nabaviti. Razmišljanje o finansijama je slično. Ne treba dat sve pare u prvoj sedmici :lol:
Ah da.. neki su jako težko pronašli trafo-je ua 10.7 MHz u filterima. No na sreču ja jih imam dovoljno.

Preporuka je, da se držite jednakih dimenzija kutije i jednakog načina spajanja pojedinih sklopova. Time se omogučava lahkše traženje greške kad se uredžaj pušta u rad. U krajnom slučaju može se dosta jednostavno, testa radi, staviti u uredžaj sklopove nekog drugog uredžaja, koji je več isproban.
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Post by VolkD »

Ah.. još sam zaboravio, da napišem, da imam mnogo toga poslikano. tako mogu fotke stavit na razpolaganju bilo kome ko bi htio radit taj merni instrument.
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Post by DaTi »

ja sam ovaj skoro napravio :arrow: http://www.serasidis.gr/circuits/AVR_os ... oscope.htm nemam ovaj lcd uvek mi je nesto puno dati 15 evra za to, a i ovaj AVR nemam cime isprogramirati pa moram neki programator praviti a neda m se :( ...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 2_1607.jpg
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Zanimljiv projektic, al' ide samo do 5kHz pravougaonog signala, i oko 1kHz sinusnog ili trouglastog...
Mislim da cu ovu stranicu zabiljezit, i pratit dalji razvoj, mozda bude nesto ozbiljnije od ovog...
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
Post Reply