Punjenje mobitela preko solarne energije

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Punjenje mobitela preko solarne energije

Post by P-N-P »

Nasao sam na internetu par shema,ali to nista nije sigurno da radi ,ima li netko neku shemu koja je provjerena ili 100%??

na internetu sam vidio video
http://www.youtube.com/watch?v=Kiopb1ZVdsQ

ovo mi izgleda odlicno samo neznam koliko dodu te vrtne lampe :)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

To punjenje ti traje jako dugo jer su solarni clanci u pravilu slabi. Jaci clanci su skupi za tu namjenu. Mozda je bolje da razmislis o punjenju pomocu vjetroelektrane ili dinama s bicikla u voznji?!
Manje-vise svi mobiteli se pune sa 4,2V i strujom koja ovisi o kapacitetu baterije. To se jednostavno dade izvesti sa MC34063 (pogledaj datasheet).
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Mislia sam na solarno jer cesto putujem i to vecinom idem busom ,pa u busu slusam muziku i bacim na neku igru od dosade i zna mi nekada nestat baterije a sada bas vjetroelektranu ili dinamo nosit u busu pa ga vrtit rukom :) i nije mi bas ,zato mi je ovo preko solarne bolja stvar jer stvarim na prozor i neka se puni
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Post by jopagti »

Probaj s onim vrtnim lampama,mislim da dodu nedi oko 30ak kn,ugv. one u sebi imaju punjive baterije koje napuni soralna celija....Ti te baterije probaj zamjenit s nekom iz starog mob-a ili mp4-a,jer taj uredaj treba biti sto manji moguci...
BTW one vece solarne ploce ti daju po 3.6V svaka...Ako si vidio one uredaje za parking koje na sebi imaju solarne ploce,oni ti imaju 16s olarnih ploca(4 u seriji i tako 4 pararelno)
...dok citash ovaj tekst,tvoje karlovacko je sve toplije i toplije...
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Gore u videu neki lik je to dobro napravia preko tih vrtnih lampi pa cu probat preko toga,samo koliko daje volti i mA ta jedna ploca??

Baterija kod mobitela ima 850mAh je li to znaci da bateriju mogu punit sa strujom od 850mA 1h ,ili se ona mora punit manjom strujom ???
User avatar
marko13
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 383
Joined: 10-02-2008, 12:21
Location: Hrvatska-Sibenik

Post by marko13 »

Uzmi punjac od moba...okreni ga i procitaj output...logicno je da tamo pise,ha?
Music freak
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Teoretski bi mogao puniti sa 850mA 1 sat, ali to se u praksi ne radi bas cesto. Za najdulji vijek trajanja, baterija se puni sa 0,1C - to jest sa 10% kapaciteta. U ovom slucaju bi to bilo 85mA. Vrijeme punjenja bi tada iznosilo od 12 do 14 sati.
Tocan podatak o punjenju mozes dobiti tako da potpuno ispraznis bateriju i stavis je puniti te mjeris vrijeme do zavrsetka punjenja. Uz malo matematike ces dobiti vrijednost xC iz koje proracunas struju punjenja.
Mislim da ce ti trebati malo veca povrsina solarnih clanaka da bi u autobusu kroz prozor punio mobitel.
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

MA ne mislim punit bateriju preko toga stalno,vec samo kada odem negdje na put pa za svaki slucaj da imam to da mi malo produzi bateriju ,hvala vam svima na pomoci ,probat cu preko vrtnih lampi pa cu vidit oce sta biti od toga.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

e a trazio sam u chipoteci i electronic-centru nema za kupit solarnih ploca, di bi se mogle nabavit

e a na kad spojim usb kabel za mob u usb na kraju koji ide u mob napon je 6.5V
a na punjacu je napon 5.4V, a cini mi se da je se na punjacu brze puni mob, zato to i koji je raspon na pona punjena

i koji je napon punjenja za bateriju od 9V
Post Reply