Elektrolucni aparat za varenje i problemi...

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Elektrolucni aparat za varenje i problemi...

Post by pejky »

Neko vrijeme razmisljam o "beztransformatorskoj elektrolucnoj varilici", ili ti aparatu za varenje...

Ono sto znam, jeste da:
Kod elektrolucnih varilica za varenje elektrodom struja treba da bude konstantna u toku varenja, dok napon moze varirati...
Ovo je preduslov, da bi se odrzao elektricni luk izmedju elektrode i materijala koji se vari, dok kod MIG/MAG varilica napon mora biti konstantan a struja varira, jer elektronika upravlja dodavanjem zice i tako se odrzava konstantan luk.

Eh sad ono sto mi treba:
Na koji nacin najjednostavnije napraviti strujnu regulaciju do nekih 120A, dok napon ne smije preci 48V.

Ideje, linkovi, sheme su dobrodosli...
Last edited by pejky on 16-09-2008, 22:20, edited 1 time in total.
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Post by imocanin »

To ti nije bas pametno...trafo ti neradi samo pretvorbu nego te odvaja od mreznog napona...tako bez trafa bi bio pod izravnim djelovanjem mreznog napona i to ti je opasno sa time se igrati osobito kad su velike struje u pitanju (oko 100-200A ovisno o apratu) :lol: :lol:
Cirkus Kolorado :D
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Evo u cemu je moj problem...
Aparat za varenje mi treba za hoby upotrebu, povremeno varenje i neki manji projekti tako da mi se ne isplati kupovat profesionalni aparat, te sam prije godinu dana nabavio Einhell neki mali po specifikaciji bi trebao da daje 90A na izlazu max.
Prvi problem mi se desio dok sam potrosio 2 elektrode, crko mu je ventilator.
Nadjem neki ventilator od prastarog printera, te ga spojim da stalno hladi (a ne samo kad se pregrije aparat).
Druga stvar je to sto mi je u radionici (tamo gdje mi je i vikendica) napon u najboljoj situaciji 210V tako da s ovim aparatom nema sanse da topim elektrodu 2,5mm, a i 2mm tesko, samo radnim danima kad nema vikendasa.
Komsija (profesionalni varioc u penziji) ima IskraVAR 120A varilicu i sa njom ide 2,5mm bez problema.

Pregledao sam neke projekte SMPS varilica, i slabo da cu ja takvo sta pravit...

Eh sad, sta uradit da se poboljsa situacija na ovom sranju od aparata, mislio sam da sastavim ispravljac, neznam da li bi se sta popravilo ako bih vario sa istosmjernom strujom :roll: :?:
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Kazu da je sa DC strujom bolji luk, ali u praksi se pokazuje da nema neke velike razlike!
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

I varioci mi kazu da je za zeljezo svejedno dal AC ili DC, ali za neke "specijalne" materijale mora biti DC

Neznam sta da radim, nebi da se sad jos dodatno bacam u trosak, a varilica mi je neophodna...
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Pomozi komsiji u nekim poslovima i zauzvrat posudi aparat za varenje kad ti zatreba. On ionako ne vari s njim 24 sata dnevno, a vjerojatno neces ni ti.
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Ma nije u tome stvar, i prije sam posudjivao, al' svako malo mi zatreba, a on nije uvijek tu (ipak su nam to vikendice).
Inace sa tim komsijom radim ponekad bravariju (garazna vrata, ograde, kapije...)

Ma moram imat svoj aparat...
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

A onda ga moras kupiti ili ukrasti, ili pak ozeniti neku komsinicu ciji babo ima aparat i daje joj ga u miraz. :lol:
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

NECU, necu da se zenim, pa makar se odreko varenja :lol:
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

Smjesko wrote:A onda ga moras kupiti ili ukrasti, ili pak ozeniti neku komsinicu ciji babo ima aparat i daje joj ga u miraz. :lol:
:) onda bi morao "variti bez maske" :lol:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

pejky wrote:NECU, necu da se zenim, pa makar se odreko varenja :lol:
Vidi sto se ne da. Sigurno su ga uplasili da zensko vruce meso ima zube. :lol:
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Ma necu da se zenim...

I prestani mi offtopicarit po temi, idi ganjaj tepiha :P
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

pejky wrote:Ma necu da se zenim...

I prestani mi offtopicarit po temi, idi ganjaj tepiha
:D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D
ha ha ha ha ha ha :lol:

konacno da neko smjesku posteno spusti foru :lol: :lol:
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

pejky wrote:Ma necu da se zenim...

I prestani mi offtopicarit po temi, idi ganjaj tepiha :P
hahahaha... e pa ovo je bila za mene izgleda najbolja stvar koju sam do sada pročitao na ovom našem forumu....hahahahhaha
:D :D :D :lol: :lol: :lol:
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Post by imocanin »

Kupis neki normalni aparat i nemas problema :D Jedino da probas ako ti vari sa istosmjernom strujom, povecaj snagu na ispravljacu tako da dodas jos snaznih dioda (mozes ih naci u alternatoru trebaju biti barem 35A) i povecaj kapacitet kondenzatora.
Popravlja sam par uredjaja za varenje i redovito bi im pregorili ispravljaci nakon odredjenog vemena jer su se skoro stalno koristili, iako bi zamjenio iste diode i poboljsa haldjenje uvik je isto bilo...nabavio sam diode od 75A stavio ih u ispravljac, a iz njemacke nabavio kondenzatore od 22 000uF jer neznam di ih u hrvatskoj ima kupiti i uredjaji su poslje radili bez problema cak i bolje varili.

Zato pokusaj sa povecanjem snage na ispravljacu...ali posto ti snaga ovisi o transformatoru ne mogu ti garantirati da ce ti biti (ako ih i bude) znacajniji pomaci jer se ipak radi o Einhellu
:lol: :lol:
Cirkus Kolorado :D
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Ma ne, sad mi vari sa AC, zato i razmisljam da pravim ispravljac...
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Post by imocanin »

Ako ga budes radio, ispravljaci svi koje sam pravio su na principu punovalnog ispravljaca sa 2 diode...ne gretzov spoj...ali neznam di ces u hrvatskoj kondenzatore nabaviti :lol:
Cirkus Kolorado :D
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Smiley vidi da covjek hoce da napravi aparat za varenje i pokusa da mu pomogne. Na kraju zavrsi na tome da se covjek treba ozeniti da bi mogao variti. Smiley pomozi mi da shvatim tvoju logiku valjanog misljenja :lol:
Post Reply