pojacalo 2KW

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Ale137
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 26-07-2007, 13:17

Post by Ale137 »

za pojacalo,nemoze bas svako ga i napraviti kako treba :lol:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

Puno je teže praviti VF stvari jer se tu treba poštivati puno pravila, dok za NF je bitno samo da se sve pravilno pospaja i podesi, a gdje ce koji dio biti i kako
ce izgledati PCB je manje bitna stvar!

@Pejky, upravu si za sobu ne treba više od 100W (u pravilu je i 20W dosta)
no vecinu stvari radimo da ih napravimo, a ne da nam trebaju :wink:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

@Feko = Puno je teže praviti VF stvari jer se tu treba poštivati puno pravila, dok za NF je bitno samo da se sve pravilno pospaja i podesi, a gdje ce koji dio biti i kako
ce izgledati PCB je manje bitna stvar!

Generalno gledano, nisi u pravu. Samo kod vrlo prostih uredjaja nizeg zahtevanog nivoa kvaliteta bi to mozda bilo tako, ali za veoma kvalitetne uredjaje je itekako vazno!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Post by VolkD »

boraomega, geenralno nisi u pravu. Čak i više: Ne poznaješ ni osnovne probleme kot VF uredžaja. Kad se u VF-u nešto pravi nema nižeg zahtevnog nivoja, jer tada stvar več i ne radi.
Da ne kažem, kako u VF tehnici trebaju materiali, kojih u NF tehnici uopšte nema. Recimo teflon, semi-rigid kablovi, hemt tranzistori i slične stvari, koje se i inače težko nabavljaju.

Ako malo pogledamo šta se od profi uredžaja može dobiti za jednu, te za drugu tehniku vidijet čemo, da je za NF bezbroj različitih instrumenata. takoreči svatko proizvodi nešto jako kvalitetno, dok za VF (UHF, SHF,..) asortimana instrumenata praktički nema. Spektralni analizatori te generatori, možda još koju vektorski merač signala i to je sve. A da ne pričam o tome kako su brojke, koje predstavjaju cijenu tih uredžaja nešto, što hobista možemo samo da zamišljamo. No svakako su VF uredžaji skupljiji za čitav razred. Dakle više od 10 puta od NF uredžaja.

I za sve to naravno postoje razlozi. A više manje to su složenost i komplikovanost uredžaja, koja posledično znači, da nema mnogo tih što bi umjeli napravit takve uredžaje. Posledično nema konkurencije i cijene su još veče.
Shenda

Post by Shenda »

Upsss...

Pomalo dečki... Laganini!

Cijenim Vas kao znalce, ali još u osnovnoj školi su nas učili da se kruške i jabuke ne mogu zbrajati!

I jedan i drugi ste u pravu! Loš dizajn NF uređaja rezultira jednako lošim radom (ili apsolutnim "neradom"), kao i loš dizajn VF uređaja. Ša je tu kome lakše, a šta teže...

Iskreno, nema baš puno PRAVIH (!) dizajnera ni na jednom području... (ne računam korporativne inžinjere kojima je to posao za plaću), ali to se ne može ni očekivati... s vremena na vrijeme, pojavi se neko sa novom, svježom idejom, koja se ubrzo komercijalizira... i to je to :!: Hiraga, N. Pass i slični, kao i njihova vremena, su prošlost...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

@Boraomega, htio sam reći da kada se već ima kvalitetno razvijena shema (koju si ti razvio i svaka čast na tome) da je onda 90% sigurno da će izrada uspjeti ako se onaj koji pravi pridržava nekih osnovnih pravila koje vrijede za NF tehniku (pravilno ožičeno, uzemljeno, upareni izlazni tranzistori, dobro podešena mirna struja itd). Ja sam za svoje pojačalo 600W po kanalu koje sam pravio cca 1993.g., kada sam nabavio sve dijelove crtao PCB olovkom na papiru, slagao i mjerio dijelove, na staklu prozora napravo mirror, pa zalijepio na pločicu papir, iztočkao sa šilom sve rupe pa flomasterom spajao točkice i proradilo je iz prve, a i dijelovi su lijepo posloženi jedan do drugoga.
Kada sam rekao da je izrada VF kompliciranija mislio sam da tamo sitnica (recimo malo predugačak vod ili žica) može dovesti do toga da uređaj ne proradi ili radi na sasvim drugoj frekvenciji, a bez skupih instrumenata možeš sjest i plakat.
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Ko gog malo pazljivije procita moj post shvatice da se odnosio na NF uredjaje jer je za njih naznaceno da je nebitno kako se dizajnira i izradjuje stampa.

Tebi "VolkD" ne zameram na ishitrenom i apriori komentaru, jer pretpostavljam da ne znas ni ko sam ni sta sve i u kojim oblastima elektronike znam i mogu. Jedino savet da sledeci put budes za nijansu oprezniji i uzdrzaniji. :)
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

....na šalu "Mirso_1" da ne mogu praviti jer nemam PCB...pa ja odgovorim šalom kako cu pricekati da ju prvo on napravi i postavi na forum, javio se
Alen137...
Ale137 wrote:za pojacalo,nemoze bas svako ga i napraviti kako treba :lol:
...koji me prozvao zato sam tako reagirao, naravno ni on ne zna tko sam ja
a ni ja tko je on po pitanju elektronike!
Napravio sam jedno 50-tak pojačala, pa me ta njegova izjava ipak malo pogodila, nisam htio omalovažavati rad i dizajniranje NF tehnike i pojačala.
:roll:
User avatar
Ale137
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 26-07-2007, 13:17

Post by Ale137 »

napravio sam ih ja isto toliko,ali i procitao dosta knjiga,i pratio sve sto je dr.Borivoje pisao,i pratio njegove radove...covjeka jako postujem...a onu nisam napisao tek onako
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

pa več su mi toliko bubnjiči oštečeni da mi 400 w rms zvuči kao običan radio pa bi trebao nešto jače probat ču izradit jednu od ovih pojačala 1200 w je napravio jedan tip i kaže da radi super makar ima dosta toga šta se može zajebat vidjet ču ako napravim pcb stavit ču ga nako što samo pojačalo proradi
hvala još jednom:: :wink:
YOO NIGGA
Post Reply