Relej...

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Relej...

Post by d__d »

Pozz! Iskopao sam shemu na net-u elektronskog termostata sa NTC-om namijenjenog za auto (uključivanje ventilatora kod određene temp.). E sad, za uključivanje vent. se koristi relej 12V pa me zanima da li trebam staviti neki drugi relej pošto ću koristiti kao hlađenje kod male stolne brusilice (ručne izrade). Hlađenje sam rješio coolerom iz kompa. Kad spominjem drugi relej, onda mislim zbog toga što će izvor napajanja biti 12V ali MALE snage.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... titled.JPG
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

kakve veze ima da li je 0,1 ili 1A ako rele moze to da izdrzi?
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Post by d__d »

Sve sada jasno što se toga tiče, zahvaljujem. Još jedno pitanjece vezano za relej. Imam relej ali na njemu nema apsolutno nikakve oznake. Da li mogu otporom svitka doći do toga za koji napon je namjenjen. Izmjerio sam otpor i iznosi 1,1k.
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Post by d__d »

Probao sam ga na 12V i radi ok! Ali ipak bih volio znati kako odrediti bar približno (za bilo koji relej bez oznake) za koji je napon ako je određeni otpor na svitku.
Shenda

Post by Shenda »

Nikako! Otpor svitka je samo jedan od parametara koji moraš znati... Drugi je struja kroz svitak, e onda možeš izračunati pad napona :wink:

Najjednostavnije je sa lab. ispravljačem i lagano dizati napon dok relej ne prebaci... e sad, kako releji trpe obično +/- 10% lako je skužiti koji mu standardni napon treba. :wink:
Post Reply