prepravka seme (strob -> light show)

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
zator-konde
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 11-03-2008, 23:46

prepravka seme (strob -> light show)

Post by zator-konde »

Pozz.. Zna li neko da prepravi ovu semu (stroboskop - sema kita iz radio kluba) tako da uz pomoc jednokanalnog light showa ksenonka tuce u ritmu muzike?
Ja sam pokusao sam da nadjem seme ali nigde nisam mogao da nadjem semu da bude jednokanalni lajt show , a i nisam neki inzenjer da mogu sam to ta napravim. Da nebude na nisam bas nista razmisljao,razmisljao sam da na neku foru akusticnog prekidaca koji pali /gasi relej, itd... Ali nije to to, zar ne?

E, ako bude moglo nesto da se iskombinuje onda cu da to lepo spakujem i da namestim da prekidacem menjam izmedju stroba / light-a...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 7883_1.jpg
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Post by d__d »

Bok, evo našao sam nešto što će ti se možda činiti zanimljivim. Radi se o 4-kanalnom light-show-u sa središnjom kontrolnom jedinicom koji umjesto žarulja koristi 4 stroboskopa (STROBO-LIGHT). Dakle, može se upravljati radom svake pojedine bljeskalice, te ukupnim načinom rada svih bljeskalica. Može se regulirati frekvencija bljeska i redoslijed paljenja bljeskalica. I još jedna stvar, a to je da može raditi u "ritmu glazbe". Ne spaja se na izlaz pojačala već ima mali dinamički mikrofon...uglavnom, pročitaj...
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Post by d__d »

ili sam ja mutav ili što...uglavnom, evo ti mail pa ako hoćeš da ti pošaljem javi se: d__d@net.hr
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

aj ne pisi postove bezveze...
sto se tice prepravke prosto je.
treba ti samo jedan mali prenosni trafo koji vezes izmedju gejta i katode na tiristoru. i izbacis potenciometar diak,kondezator od 10uF.
pogledaj malo stare postove, vec je bilo takvih tema...
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Post by d__d »

Ajd' neću pisati postove bezveze ako je to meni namijenjeno...nije mi ni bila namjera...našao sam nešto što sam mislio da će biti zanimljivo ali pošto nisam mogao upload-ati zato je bilo bezveze postova, nije mi bila namjera već je prikazalo tekstualni dio koji sam napisao, a ono što (ni)sam upload-ao nije. Evo, ovaj post je bezveze sa razlogom.
zator-konde
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 11-03-2008, 23:46

Post by zator-konde »

jes.. video sam ja postove... i kod njih se palilo preko dzeka.. ali ja bih na fazon mikrofona, tj zvuk iz sobe...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ko ces mikrofon onda napravi malo pojacalo za mikrofon i na izlaz pojacala vezi prenosni trafo. mislim da bi ti to bila najjednostavnija varijanta
pocetnik
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 01-10-2005, 15:40

Post by pocetnik »

moze li mi netko reci nesto vise o tom prensnom trafou. Broj zavoja jezgra?
Moze li se namotati na one jezgre od zavojnica sta je oblozena limom i ima gore rupu za nastelati onaj feritni stapic?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

taj trafo mozes naci u starim radio prijemnicima. dimenzije su mu 15x15mm. obicno je crvene boje ili zelene. i on stoji negde na izlazu, obicno oko mesta gde je zakacen zvucnik. taj trafo sluzi samo da galvanski odvoji audio signal od 220V. moze se i namotati na neko maleno EI jezgro(25 mm^2 ili sl) odnos ide 1:11 ako se ne varam.
mislim da sam negde procitao da je za primar stavljao 200navoja, a na sekundar 2200. mislim da tu odnos i nije kritican. jedino je mali problem namotati tanku zicu.
tu bi zica trebala biti sto tanja da bi se sve spakovalo na tako malenu jezgru.
Edit. evo i slika. nasao sam i zute i plave :D

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... o-0002.jpg
Post Reply