Promjena smjera vrtnje monofaznog motora

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Promjena smjera vrtnje monofaznog motora

Post by pejky »

Posto nisam najjaci sa energetikom, a pogotovu sa monofaznim motorima, interesuje me sljedece:

Da li je moguce, i kako promijeniti smjer vrtnje monofaznog motora?

Konkretno, motor je "Koncar" iz stare ves masine 2400 ob/min, 500W.
Ima 5 izvoda, uspio sam pronaci glavni namotaj (od centrifuge) i slucajnim odabirom sam nabo dje treba spojit kondenzator, medjutim tek kada sam postavio motor, skonto sam da mi treba drugi smjer vrtnje, pa me interesuje da li je moguce promjeniti smjer vrtnje, da ne prepravljam konstrukciju.

Ako nekog interesuje, ovo mi treba za min za mljevenje voca, koje ce dalje sluzit za pravljenje djemova, pekmeza, RAKIJE...
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

pocetnik
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 01-10-2005, 15:40

Post by pocetnik »

Ovako: Imas 5 zica Trenutno nisam siguran koje su boje ali nema veze ako si osposobio motor onda ti boje nisu vise vazne. Rekao si da si spojio centrifugalni namot znaci iskoristio si 3 zice. One preostale dvije zice su namot pranja (manja brzina). Dvije zice si spojio na kondenzator i s jednog priključka kondenzatora ti ide zica na 220V a ona treca zica (cini mi se bijela ali nisam 100% siguran) ti je drugi kraj za 220. Promjenu smjera vrtnje postici ces tako da ovu vezu izmedju jednog kontakta kondenzatora i 220 skines i stavis na drugi kontakt kondenzatora. Nadam sa da sam pomogao i da nisam previse zakomplicirao ako ti je jos nesto nejasno javi!
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Ovako: Imas 5 zica Trenutno nisam siguran koje su boje ali nema veze ako si osposobio motor onda ti boje nisu vise vazne. Rekao si da si spojio centrifugalni namot znaci iskoristio si 3 zice. One preostale dvije zice su namot pranja (manja brzina). Dvije zice si spojio na kondenzator i s jednog priključka kondenzatora ti ide zica na 220V a ona treca zica (cini mi se bijela ali nisam 100% siguran) ti je drugi kraj za 220. Promjenu smjera vrtnje postici ces tako da ovu vezu izmedju jednog kontakta kondenzatora i 220 skines i stavis na drugi kontakt kondenzatora. Nadam sa da sam pomogao i da nisam previse zakomplicirao ako ti je jos nesto nejasno javi!
Nisam te bas najbolje razumio, ja sam to napravio ovako:

Image

a kako sam tebe skonto, trebao bi to spojit ovako:

Image

ako si mislio tako, to sam vec probao, i nista, vrti se u istu stranu, samo sporije starta...

PS ne obracaj paznju na boje zica na slici, jer sam to stavio samo da se razlikuju, to nisu boje kao na motoru...
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
pocetnik
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 01-10-2005, 15:40

Post by pocetnik »

Evo ovako ti to izgleda. Znaci samo ovu drugu zicu sta ide u 220 skines i stavis na drugu stranu kondenzatora. A ako zelis iskoristiti onaj drugi namot (sporija brzina) samo stavis jos jedan kondenzator izmedju onih 2 preostalih zica a smjer vrtnje ti je isti kao i kod centrifuge.

Extenzija fajla nije dopustena !

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... oard01.jpg
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

OK hvala, idem danas to da pospajam...
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
Post Reply