Vremenski sklop?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Vremenski sklop?

Post by d__d »

Pozdrav, trebao bih pomoć...ne čini se komplicirano ali opet... Naime, ne znam koji bi to vremenski sklop bio, odnosno na koji način bi spojio... Nedavno sam napravio malu stolnu brusilicu za „fine“ stvari. Pošto je motor nekih 150W, dosta se grije, što i nije neuobičajeno. Problem sam riješio na način da sam ugradio sa stražnje strane cooler koji radi na 12VDC pomoću transformatora i odlično hladi tako da nema više prekomjernog zagrijavanja. Dosjetio sam se nečega što možda i nije potrebno ali svejedno htio bih to realizirati. Da skratim priču...na koji način i koji sklop spojiti da cooler nastavi raditi narednih nekoliko minuta (i da se nakon toga sam isključi) nakon što je brusilica isključena na sklopki. Dakle, cooler bi trebao još nekoliko minuti hladiti kada brusilica i ne radi više i nakon tog vremena trebao bi se i on isključiti (cooler). Shemu sam nacrtao na brzinu u wordu, ali oni koji razumiju shvatit će što želim. Kada bih spojio da se cooler (napaja se preko transformatora) uključi na istu sklopku gdje i brusilica, tada bih nakon isključenja brusilice, isključio i cooler pa mi ne bi pomogao ni vremenski sklop. Ukoliko bi cooler spojio prije sklopke, u tom bi slučaju trafo bio u praznom hodu (nakon što cooler odradi svoj vremenski period) dok god je uključen kabel u mrežu. To mi i ne predstavlja glavni problem ali ako postoji ideja i za to...
Možda sam previše toga napisao i zakomplicirao ali evo, molio bih za pomoć! Hvala!

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _Shema.JPG
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

mozes samo staviti jedan termostat kojim odredis temperaturu na kojoj ce se cooler ukljuciti i to je to.
kad temperatura padne sam ce se iskljuciti i problem rijesen.

elektronicki su ti od 200kn na vise, a mehanicki po 40kn
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
d__d
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 54
Joined: 30-06-2008, 23:22

Post by d__d »

Zahvaljujem, ali toga sam se dosjetio i ja iako nije ono što sam prvotno zamislio ali čini mi se najjednostavnijim. Pozdrav!
Post Reply