mjerenje temperature pomocu poluvodica

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
goran_j
Posts: 1
Joined: 28-05-2008, 20:07

mjerenje temperature pomocu poluvodica

Post by goran_j »

Za seminarski rad sam dobio temu "mjerenje temperature pomoću poluvodiča".
REkli su mi da trebam koristiti AD590.
Treba mi neka shema kako bi napravio što jednostavniji sklop(ma bilo kakav),i to bi trebao "povezati na mikrokontroler ATMEGA16!
stvarno mi je hitno!
AKo netko želi može mi se obratiti na PM!
Hvala unaprijed!

Moderator: Nazivi tema kao sto su HITNO,TREBA MI, DA LI ZNATE,BAS HITNO..... nemoj da koristis.Nov si na forumu pa mi je duznost da te obavestim.

http://elektronika.ba/forum/pravila.html
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

Imao sam negdje na jednom CD-u kako se mjeri temperatura namotaja transformatora digitalnim multimetrom, ali mi se doticni file nesto zainatio, pa ga Word nece da ucita (valjda sto je pisano jos dok sam imao instaliran Win 97)...

Da sad ne crtam, imam na papiricu jednom...Mjerenje temperature tranzistorima...

Povezi dva PNP ili NPN tranzistora (svejedno) na nacin da im medjusobno spojis baze, a jednom od njih (recimo da ga oznacimo sa T2) kratkospoji njegov emiter i kolektor sa kolektorom ''prvog'' (T1). Tako spojene krajeve prikljuci preko miliampermetra za istosmjernu struju (1-2 mA) na jedan pol izvora struje (na ''minus'' pol, ako su tranzistori PNP!).

Emiter ''prvog'' (T1) tranzistora spoji preko prekidaca na drugi pol izvora struje (''plus'' pol, ako su tranzistori PNP!). Napon baterije (istosmjernog izvora) je 2 V.

Upotrebom releja umjesto mjernog instrumenta moguce je realizovati uredjaj za automatsko odrzavanje konstantne temperature, npr. u akvarijumu sa ribicama.

Podrucje mjerenja je u granicama - 15 do + 40 stepeni Celzija!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Na Google utipkaj " temperaturna karakteristika diode " i izmedju ostalih linkova ces dobiti i ovo:

http://www.etfos.hr/~dantonic/Nastava/r ... ratura.pdf
Post Reply